Potpredsjednica Vlade i predsjednica HNS-a Vesna Pusić, kako doznaje Dnevnik Nove TV, u četvrtak će na zatvorenom dijelu sjednice Vlade biti predložena za hrvatsku kandidatkinju za glavnu tajnicu UN-a.
Pusić je o svojoj kandidaturi govorila mjesecima, ali sada će dobiti i službenu potporu koalicijskih kolega. Ipak, još uvijek nema javnu podršku predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, a ona je ključna. Njezin HNS jedva podržava nešto više od 1 posto birača, no ona ipak teži tako visokoj poziciji, što je sigurno dokaz njezinih velikih ambicija.
Pusić smatra da bi, barem među zapadnim državama, mogla dobiti podršku jer Hrvatska u potpunosti prihvaća politiku SAD-a, EU i NATO-a, bez obzira je li riječ o odnosu prema regiji, krizi u Ukrajini ili ratu u Siriji. Ipak, za većinu glasova potrebna je i šira podrška, dakle, i zemalja koje su pod ruskim utjecajem ili su bliske Rusiji. Iako čak ni potpora SAD-a nije potpuno sigurna, kao ni Njemačke, s obzirom da se ministrica vanjskih poslova dosta kompromitirala u slučaju Lex Perković, koji je Hrvatsku skoro koštao sankcija. Njemačka i SAD strateški su partneri Hrvatske.
Tko su favoriti za tu poziciju?
Kao favoritkinja se spominje Irina Bokova, ravnateljica UNESCO-a. Prednost su joj veze s Rusijom, gdje je studirala, no SAD joj zamjera to što je UNESCO priznao Palestinu. Nju je podržala i vlada, tako da je kandidatura sunarodnjakinje Kristaline Georgijeve, europske povjerenice za humanitarnu pomoć, puno slabija.
Rusiji je neprihvatljiva kandidatura iz baltičkih država poput predsjednice Litve Dalije Grybauskait, a državama P3 (Britanija, SAD i Britanija) neprihvatljiv je Srbin Vuk Jeremić zbog stava prema Kosovu i odnosa s Rusijom.
Šanse ima Danilo Türk, koji kao bivši pomoćnik glavnog tajnika nije bez izgleda, te Slovaci Jan Kubiš, predstavnik glavnog tajnika UN-a za Afganistan, i Miroslav Lajčak, ministar vanjskih poslova.
Ako se zaobiđe Europa šansu bi imala Novozelanđanka Helen Clark, koja lobira za tu poziciju otkad je imenovana šeficom UN-ova programa za razvoj, a spominju se čileanska predsjednica Michelle Bachelet ili pak brazilska predsjednica Dilma Rousseff.
Glavni tajnik UN-a bira se na prijedlog Vijeća sigurnosti, pri čemu mora imati većinu glasova tog tijela, a da pritom nijedna od pet stalnih članica – SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska – ne smije biti protiv, drugim riječima, spomenute velike sile imaju pravo veta. Zatim izbor ide u Opću skupštinu UN-a, koju čine 193 države i gdje treba dobiti glasove većine zemalja članica UN-a.
Lobistička grupa na mjestu glavne tajnice UN-a želi vidjeti Grabar-Kitarović, Pusić čak i ne spominju
Lobistička grupa kojoj je cilj izbor žene na mjesto glavne tajnice Ujedinjenih naroda na svoj je popis stavila hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, ali ne i ministricu vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, iako je već nekoliko puta spominjana kao kandidatkinja za tu funkciju.
Mandat aktualnog glavnog tajnika Ban Ki-moona završava 31. prosinca 2016. godine, a ostalo nam tek preostaje vidjeti. Lobiranje Pusić nastavlja kamo god ode, a sve to, naravno, plaćaju hrvatski građani.
Tekst se nastavlja ispod oglasa