Vladajući žele dolazak dužnosnika NATO-a u Sabor da pojasni NSATU, SDP protiv

sabor
Foto: fah

Voditelj Izaslanstva Hrvatskoga sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dario Hrebak i predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora Andro Krstulović Opara izvijestili su predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića o zajedničkom pismu koje su uputili zamjeniku glavnog tajnika NATO-a Borisu Rugeu. Predmetnim se zajedničkim pismom zamjenika glavnog tajnika NATO-a poziva da 30. listopada  2024. godine nazoči zajedničkoj sjednici Izaslanstva Hrvatskoga sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a i Odbora za vanjsku politiku Hrvatskoga sabora te ih informira o NATO-ovoj aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Milanović: Kroz misiju NSATU, NATO ulazi u ratni sukob u Ukrajini

Hrebak: Želimo razjasniti neargumentirane teze

Hrebak tvrdi da na ovaj način žele razjasniti sve neargumentirane teze i bojazni koje su neki u javnom prostoru iskazivali vezano uz misiju NSATU.

„S obzirom na to da su neki zastupnici rekli da nemaju dovoljno informacija, a akteri na hrvatskoj političkoj sceni im nisu dovoljno vjerodostojni, nema veće vjerodostojnosti od osobe koja je visoki dužnosnik NATO-a. Ja se nadam da je NATO i dalje naš partner i da ne idemo valjda u smjeru da će se stvoriti neka politička opcija u Hrvatskom saboru koja će zagovarati izlazak Hrvatske iz NATO-a, jer čujemo iznimno jake populističke izjave”, rekao je Hrebak izrazivši nadu da će se, kako je dodao, “racionalno i razumno saslušati što nam visoki dužnosnik NATO-a ima reći po pitanju misije NSATU i je li ta misija tako opasna i tako izlaže Hrvatsku kao što to predsjednik države i pojedini zastupnici vide”.
Kaže da “dužnosnik NATO-a ne bi došao zastupnicima dijeliti nekakve lekcije” nego dodatno pojasnio sve što nekome nije jasno ili nema dovoljno informacija. A za najave nekih zastupnika da neće promijeniti mišljenje ni nakon što čuju što dužnosnik NATO-a ima za reći, kazao je da, ako ne vjerujemo visokim dužnosnicima NATO-a, onda je to ozbiljan problem.

„Mislim da ne šaljemo dobru poruku jer 30 zemalja, članica NATO-a nema nikakvih problema sa NSATU-om. Samo dvije zemlje imaju, odnosno, nemaju zemlje nego određene političke opcije u tim zemljama, a to su Hrvatska i Mađarska”, kazao je Hrebak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Anušić o NSATU misiji, odnosu s Milanovićem, predsjedničkim izborima

Bauk: Anušić je dao sva objašnjenja

No, predsjednik Odbora za obranu, SDP-ov Arsen Bauk najavio je da on sjednicu Odbora ipak neće sazivati.

„Dobio sam prijedlog izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a da zajedno s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku i voditeljem izaslanstva pozovemo zamjenika glavnog tajnika NATO-a, što su iz Vlade najavili, ali odluka našeg Kluba je da u tome nećemo sudjelovati i da članovi našeg Kluba neće pozvati nikoga izvan Hrvatske da nam dođe tumačiti što trebamo napraviti” poručio je.

Ako će idućeg tjedna u Saboru i biti organizirana sjednica na koju će doći zamjenik glavnog tajnika ili netko drugi iz NATO-a, odvit će se, dakle, u organizaciji Odbora za vanjsku politiku i izaslanstva, ali ne i Odbora za obranu, dodatno je podcrtao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan je li kao predsjednik Odbora za obranu dobio zahtjev dijela članova za sazivanjem te sjednice, Bauk je kazao da mu nije poznato, a, dodao je, “i da ga dobijem, po Poslovniku je rok za to osam dana, tako da sigurno neće biti do srijede”.

„Rasprava je bila na odborima, završena je u Saboru i očekujemo glasanje. To je to, za nas je to od danas ne-tema. Mislim da je ponižavanje ministra Anušića nepotrebno, on je dao sva objašnjenja koja je trebao”, pojasnio je Bauk zašto smatra da nitko iz NATO ne treba dolaziti, prenosi N1.

>Šarić: Ratni put Andreja Plenkovića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.