Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Vrček: Zablude o recikliranju plastike, nema biorazgradnje

Podijeli

U veljači ove godine objavljen je opširan izvještaj o strategiji i stajalištu petrokemijske industrije i industrije polimera prema recikliranju plastike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U otkrivanju internih materijala sudjelovali su članovi Centra za klimatski integritet (CCI), a najstariji spisi potječu iz pedesetih, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak izvještaja pod nazivom »Mit o recikliranju plastike« je jednostavan: industrijska promocija recikliranja plastike lažan je manevar kojim proizvođači plastike žele »skinuti s vrata« one koji prigovaraju ili postavljaju pitanja.

Još 1956. godine na međunarodnom je skupu Društvo za industriju plastike (danas: PIA) savjetovalo proizvođače da se fokusiraju na proizvode »niske cijene, a velikoga volumena« te na »potrošnost robe«. Tako je rođena – jednokratna plastika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prof. Vrček: ‘Recikliranje plastike nalikuje na ekološki mit – u čitavom svijetu ponovno se rabi samo 9 posto’

Glavni autor izvještaja CCI-ja Davis Allen opisuje namjere otkrivene u internim dokumentima: »Oni su znali: usmjere li se na plastične proizvode za jednokratnu uporabu, ljudi će samo kupovati i kupovati.«

Zbrinjavanje plastike: spali ili zakopaj!

S pojavom prve plastične ambalaže savjet proizvođača za njezino zbrinjavanje bio je jednostavan: spali ili zakopaj! Otpadna plastika na odlagalištima idealan je materijal jer »nema biorazgradnje« i ona tamo »jednostavno leži«. Drugi način rješavanja otpadne plastike bile su spalionice smeća u kojima je plastika prepoznata kao dobar gorivi materijal.

S vremenom, a zbog pritiska javnosti, znanosti i politike, industrija je polimera morala odustati od sirovih i grubih egzekucija plastičnoga otpada. Tako je osamdesetih popularna postala ideja i procedura recikliranja plastike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petrokemijske su kompanije time sačuvale imidž ekološki održive i odgovorne industrije. No oporaba plastike bila je samo marketinški trik industrije polimera. Jer recikliranje nikada nije bilo u planu zbrinjavanja otpadne plastike, a to je vidljivo iz internih materijala industrije plastike.

Odgođeno smeće

U razotkrivenim dokumentima jasno se navodi da recikliranje plastike »nije ekonomski održivo«, »ne može se smatrati trajnim rješenjem« te »ne može trajati vječno«.

U izvještajima je industrijske trgovačke skupine »Vinyl Institute« zapisano: »Recikliranje plastike nije rješenje, nego samo privremena odgoda njezina bacanja u smeće.«

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Valerije Vrček: Kada gori plastika, gori čitav periodni sustav

Ili, kako je izjavio glasnogovornik kompanije »Eastman Chemical« na industrijskoj konferenciji: »Vrlo je vjerojatno da ćemo se jednoga dana probuditi i shvatiti da je recikliranjem plastike nemoguće riješiti problem krutoga otpada.«

Krokodilske suze

Drugim riječima, industrijska potpora recikliranju plastike tek je dimna zavjesa, prijevara koja traje više od trideset godina. Zabrinutost i prigovore javnosti industrija je polimera iskoristila i svoje plastične proizvode okitila (ekološkim) simbolom »strjelica koje se love«.

Kao potvrda tomu u izvještaju se CCI-ja navodi izjava predstavnika kompanije »Exxon« na Američkom vijeću plastičara (APC): »Da, mi smo predani aktivnostima oko recikliranja plastike, ali nismo predani rezultatima.«

Onečišćena djevičanska plastika

Uzrok neuspješnoga eksperimenta recikliranja plastike (u čitavom se svijetu reciklira jedva 10 posto otpadne plastike) nije samo nesposobnost ili pohlepa industrije polimera, nego postoje za to i objektivni razlozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Udruga za zaštitu okoliša Resnik Možemo i SDP-u: Spalionice nisu rješenje, nego novi problemi!

Oporabe plastike je, tehničkim jezikom, proces cjepidlačenja: zamoran, skup, neučinkovit postupak koji pretpostavlja pažljivo sortiranje različitih vrsta plastika, ispiranje, izvlačenje kemijskih primjesa, čišćenje koje stvara novi otpad… Ne može se istodobno reciklirati PVC plastika i PET plastika jer rezultat će biti loš, bezvrijedan i onečišćen materijal – plastični hibrid ili smeće.

Naposljetku radi se i o tome da je plastika, takozvana djevičanska plastika, već na samom izvorištu onečišćena kemijskim koktelom, koji taj materijal čini nemogućim ili neprikladnim za ponovnu uporabu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Glas Koncila

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci