Saborski zastupnik Milan Vrkljan uputio je pismo kolegi liječniku te predsjedniku Židovske općine Zagreb, Ognjenu Krausu.
Pismo je reakcija na inicijativu koju je Kraus predložio s pojedinim saborskim zastupnicima o ‘zakonu kojem bi se zabranila ustaška obilježja i znakovlje’. Vrkljan je istaknuo kako sastanak predstavlja “kontinuitet kolektivnog blaćenja hrvatskog naroda u kojem se Hrvati konstantno moraju opravdavati za optužbe koje su ili izmišljene ili bolesno preuveličane”.
Upozorio je i kako je hrvatski narod “već više od 70 godina izložen kolektivnim klevetama”, dok se istovremeno masovni zločini, koje su činile komunističko-partizanske snage, sustavno opravdavaju.
Objavu prof. dr. sc. Vrkljana prenosimo u cijelosti.
“Poštovani gospodine Kraus, poštovani kolega,
Iz medija sam doznao da ste imali sastanak s nekolicinom kolega iz Hrvatskog sabora, te ste jednoglasno zaključili da treba zabraniti ustaške simbole u Hrvatskoj.
Ton i zaključak tog Vašeg sastanka predstavlja kontinuitet kolektivnog blaćenja hrvatskog naroda u kojem se Hrvati konstantno moraju opravdavati za optužbe koje su ili izmišljene ili bolesno preuveličane.
Danas je borba protiv antisemitizma civilizacijsko dostignuće, koje u sebi podrazumijeva borbu protiv nepravde, ili, bolje rečeno, borbu za istinom. Vaši sunarodnjaci, Elie Wiesel, Henry Siegman, Susan Sonntag, Bernard-Henri Levy, Roy Gutman te Alain Finkielkraut su bili one moralne veličine koje su se, na primjer, devedesetih godina suprotstavile genocidnoj i zločinačkoj politici Republike Srbije, te se zauzimali za pravo naroda na slobodu.
Vi ste, pak, na svom sastanku kolektivno optužili hrvatski narod i hrvatsku državu, bez da ste pritom te optužbe potkrijepili činjenicama.
Vi niste uzeli u obzir službenu statistiku država članica EU o kaznenim djelima motiviranih zbog nacionalnosti, boje kože ili vjere. Jer da jeste, onda biste zaključili da ako usporedimo na primjer Hrvatsku s Francuskom ili Njemačkom, tada biste utvrdili da je ta vrsta kaznenih djela u Hrvatskoj vrlo niska. Posljednji napad na pripadnike židovskog naroda u Hrvatskoj bio je 1991., kada su teroristi JNA u suradnji s pripadnicima stranke gospodina Pupovca izvršili bombaški napad na židovsku općinu u Palmotićevoj ulici u Zagrebu. I tada su pokušali lažima oblatiti Hrvatsku.
Hrvatski porezni obveznici su sanirali štetu koju su napravili srbijanski teroristi, i od tada židovsku općinu čuvaju hrvatski policajci.
Jeste li pitali g. Pupovca osuđuje li on napad na Židovsku općinu? Jeste li ga pitali osuđuje li genocid u Srebrenici, ili genocidni čin u Vukovaru?
Jer, u vremenu kada židovski intelektualci traže pravdu za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, apelirajući na svjetsku zajednicu da reagira na podivljali srbijanski nacionalizam, Milorad Pupovac klevetnički laže i optužuje Hrvatsku da je pokrstila 12 tisuća pravoslavne djece, te redovito odlazi Slobodanu Miloševiću na konzultacije.
Taj Milorad Pupovac nikada nije osudio fašistoidne izjave predsjednika Vučića da za jednog ubijenog Srbina treba ubiti 100 Muslimana.
Jeste li pitali Furija Radina kako je moguće da u današnjoj Italiji na svakoj benzinskoj crpki možete kupiti bocu vina s portretom Benita Mussolinija?
Molim Vas navedite mi taj prošireni profašistički duh u Hrvatskoj. Tvrdnje da je pozdrav „Za dom spremni“ profašistički i sami znate da je znanstveno potpuno upitan, jer se on koristio daleko prije NDH, ali ono što je ključno, on se koristio za vrijeme Domovinskog rata u borbi protiv fašistoidnog srbijanskog agresora. Pa, ne ćemo mijenjati ime Hrvatske zato što ga je koristio Hitlerov izvršitelj Ante Pavelić?
Hrvatski je narod već više od 70 godina izložen kolektivnim klevetama kao nijedan drugi europski narod. Kad se prate izjave pojedinih javnih ličnosti u Hrvatskoj i main-stream-medija stječe se dojam da Adolf Hitler nije bio Austrijanac, već Hrvat.
Postavlja se pitanje zašto Hrvati nemaju pravo na međunarodnu komisiju, kao što je to nedavno imala Rumunjska? Komisiju koja je utvrdila činjenice u svezi holokausta u Rumunjskoj vodio je nobelovac i humanist, već spomenuti, Elie Wiesel. U ime koga i za čiji račun se zločini za vrijeme NDH znanstveno ne utvrde, a istovremeno masovni zločini, koje su činile komunističko-partizanske snage, se sustavno opravdavaju, a svaki pokušaj utvrđivanja istine, i ničeg drugog nego istine, se osuđuje kao revizionizam.
Poštovani kolega Kraus,
Svaka nepravda kad-tad se osveti onome koji je čini. U slučaju Vaše inicijative činite nepravdu hrvatskom narodu i osporavate mu pravo na povijesnu istinu.
Do svoje mirovine radili ste u istoj bolnici u kojoj ja još danas radim, te smo se bezbroj puta susretali, jer smo obojica radili liječnički posao koji podrazumijeva pomoć drugima, a to je najuzvišeniji poziv što pojedinac na ovome svijetu može imati. Iz razloga te zajedničke prošlosti i navedenih zajedničkih vrijednosti, dopustite mi osobnu notu.
Poštovani kolega, pozivam da se ugledate na Elieja Wiesela, borca za pravdu i humanistu, a ne sudjelujete nikakvim zajedničkim akcijama s dokazanim klevetnicima i mrziteljima europskih i hrvatskih vrijednosti.”, napisao je prof. dr. sc. Milan Vrkljan
Podsjetimo, kako je objavljeno na internetskim stranicama Židovske općine Zagreb (ŽOZ), prošli je tjedan održan sastanak predstavnika naroda žrtava NDH, antifašista i Klubova zastupnika u Saboru RH, “kako vladajućih, tako i oporbenih stranaka”.
U priopćenju koje je potpisao predsjednik Židovske općine Zagreb, Ognjen Kraus, navodi se kako je “na sastanku jednoglasno zaključeno da se pristupi usuglašavanju zakonskog okvira za stavljanje u saborsku proceduru zakona o zabrani i kaznenom kažnjavanju upotrebe ustaških obilježja i znakovlja, nijekanja koncentracijskih logora smrti i veličanja ustaških zločina”.
Od saborskih zastupnika na sastanku su bili saborski zastupnici Milorad Pupovac, Furio Radin, Damir Habijan iz HDZ-a, Peđa Grbin iz SDP-a, Rada Borić iz Nove ljevice, Tulio Demetlika iz IDS-a, Krešo Beljak iz HSS-a, Marijana Puljak iz stranke Centar te Darko Klasić iz HSLS-a.
“Za mjesec dana ćemo se vjerojatno opet sastati. Prednacrt tog zakona je već izrađen. Ako postoji volja, do ljeta bi se moglo izaći na glasanje pred Sabor, i ako postoji volja vladajuće stranke, taj se zakon može izglasati s dvotrećinskom većinom”, kazao je Kraus za N1.
Usporedba režima u NDH i onog u Jugoslaviji za njega nije moguće.
“Ako se petokraka i U i ZDS i Sieg Heil mogu uspoređivati s petokrakom – ja to ne mogu prihvatiti. Nitko tko je za mene iole demokratski razvijen ne može to prihvatiti. Jasno je i to da mi stalno kada govorimo o NDH govorimo i o komunizmu. Nisu isto žrtve rasnih zakona i politički neprijatelji. Nitko mi to ne možemo reći. Znamo što se pod rasnim zakonima događalo, a u Jasenovcu je stradalo i 10.000 djece”, kazao je Ognjen Kraus.
Izjavu o sudjelovanju HOS-a komentirao je za Narod.hr i ugledni povjesničar Ante Nazor.
“Budući da obožavam povjesničare kojima je „de iure“ važnije od „de facto“ i zapovjednike koji ne znaju u kakvim su odorama i kakve sve oznake nose njihovi vojnici na terenu, podsjetit ću da su pod tim imenom i s amblemom HOS-a pripadnici IX. bojne HOS-a preuzeli obranu Škabrnje 28. siječnja 1993., dakle par dana, a ne par mjeseci nakon njena oslobođenja, kako piše u nekim medijima! U iznimno zahtjevnim i pogibeljnim uvjetima, kakve mogu izdržati samo najspremniji, najhrabriji i najvjerniji, s obzirom na to da je neprijatelj uspio preuzeti Ražovljevu glavu, ostali su braniti Škabrnju bez zamjene čak 43 dana, s vjerom u Hrvatsku i sa znakovljem HOS-a i Hrvatske vojske ili hrvatskog grba na odori.”, istaknuo je u razgovoru za Narod.hr dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Komentirao je i eventualnu zabranu amblema HOS-a.
“Zakonska odluka hrvatske vlasti, odnosno hrvatskih pravosudnih tijela o njegovoj zabrani otvorila bi prostor raznim manipulacijama pravnog karaktera i sugerirala da se Hrvatska srami dijela branitelja, koji svojim časnim sudjelovanjem u obrani države i domovine to nisu zaslužili. Takva sramotna odluka izazvala bi snažne reakcije većeg dijela hrvatskih branitelja i destabilizirala hrvatsko društvo, a dugoročne negativne posljedice za državu čija se vlast odriče dijela ljudi koji su je časno branili te moguća tumačenja povijesti i karaktera Domovinskog rata na temelju jedne takve zakonske odluke, s obzirom na dosadašnje iskustvo s međunarodnim i domaćim sudovima, koji su uglavnom zanemarivali kontekst događaja, možemo pretpostaviti.”, objasnio je dr.sc. Nazor za Narod.hr.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.