Sabor: U organizaciji Šimprage i Jandrokovića Pupovac prozvao DP za ‘antimanjinsku politiku’

Foto: fah; fotomontaža: narod.hr

Pupovac prozvao DP za “antimanjinsku politiku” i stvaranje “paralelnog ustavno-pravnog poretka” u Vukovaru. Govorio i Zoran Baćanović, SDSS-ov načelnik općine Borovo, koji je svojevremeno bio pod istragom zbog objave o VRO Oluja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ured potpredsjednice Vlade RH, SDSS-ove Anje Šimprage, danas je u Hrvatskom saboru organizirao skup “Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina 20 godina poslije: politička zastupljenost nacionalnih manjina kao preduvjet za jačanje manjinskih prava”. O najavi ove tribine već smo pisali:

> Pogledajte koga vladajući dovode u Sabor: Stiže načelnik Borova kojem smetaju Oluja i murali za ubijene policajce

Skup se održao uz pozdravne govore predsjednika Hrvatskog sabora, HDZ-ovog Gordana Jandrokovića i potpredsjednicu Vlade, SDSS-ovu Anju Šimpragu, a govorili su, među ostalima, SDSS-ov Milorad Pupovac koji se obrušio na ideju ukidanja povlaštenih saborskih mjesta predstavnicima nacionalnih manjina i prozvao Domovinski pokret za “izrazito antimanjinsku politiku” te SDSS-ov načelnik općine Borovo, Zoran Baćanović, koji se požalio na nepostojanje dvojezičnih hrvatsko-srpskih ploča u njegovoj općini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi mi iznimno cijenimo konstruktivan i veliki doprinos koji su pripadnici nacionalnih manjina dali u izgradnji moderne hrvatske države i društva. Stoga smo trajno posvećeni sveobuhvatnoj zaštiti i razvoju njihovih prava te promicanju međuetničke tolerancije”, naglasio je Jandroković.

Poručio je i da su ta pitanja bila i ostaju visoko na listi njihovih političkih prioriteta te stoga neće posustati u njihovoj praktičnoj provedbi.

“U svijetu koji se ubrzano mijenja, koji je izložen rastućem populizmu, radikalizaciji i društvenoj polarizaciji, držimo to važnom pretpostavkom stabilnosti, demokratizacije i napretka društva”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDSS-ova Anja Šimpraga rekla je i kako su brojne manjinske zajednice danas suočene s negativnim demografskim trendovima, što je pokazao i zadnji popis stanovništva. Za manjine to predstavlja dodatnu opasnost jer, tvrdi ona, pojedini politički akteri to koriste za osporavanje pozitivnih postignuća u sustavu manjinske zaštite.

> Ćirilične ploče u Vukovaru: Ustavni zakon jedno, Šeparović drugo
> Marcel Holjevac: Je li povlašten položaj srpske manjine uopće ustavan, i što kaže presuda ustavnog suda iz 2011. godine?
> Za DORH sporni poticaji iz 2018. – za manjine tada otišlo 29 milijuna više nego 2017.
> Vidović Krišto: Zakon o nacionalnim manjinama unosi razdor i nemir u hrvatsko društvo

Pupovac: DP je stvorio paralelni ustavno-pravni poredak

SDSS-ov Milorad Pupovac u svojem je izlaganju napao one koji pokušavaju osporavati povlaštene saborske mandate koji se dobivaju na temelju pripadnosti nacionalnim manjinama, a obrušio se i na DP prozivajući ih za “antimanjinsku politiku” u Saboru i u  Vukovaru.

Pupovac je prozvao one koji “osporavaju legitimnost manjinskih mandata u Hrvatskom saboru” sugerirajući da takve pokušaje treba zaustaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom izlaganju prozvao je i DP kao “jednu stranku koja ima izrazito antimanjinsku politiku, kako u Saboru, tako i u lokalnoj sredini” i koja je, ustvrdio je Pupovac, “blokirala ustavne odredbe o ravnopravnosti jezika i pisma na 10 godina dok ne dođe novi popis stanovništva i “de facto” stvorila paralelni ustavno-pravni poredak u zemlji, političkom voljom naziva svoje stranke”.

SDSS-ov načelnik općine Borovo kritizirao nepostojanje dvojezičnih ploča

SDSS-ov načelnik općine Borovo govorio je o provedbi i neprovedbi zakona o pravima nacionalnih manjina na lokalnoj razini. Pri tome se prisutnima obraćao koristeći riječi na srpskom jeziku.

Evo što je, među ostalim, poručio načelnik Borova Zoran Baćanović:

“Čast mi je danas imati priliku reći nekoliko riječi o primjeni zakona o pravima nacionalnih manjina, teme koja je sigurno jako bitna za sve pripadnike nacionalnih manjina, osobito za pripadnike srpske nacionalne manjine.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatram da je pravo na obrazovanje pripadnika nacionalnih manjina jedno od ključnih prava nacionalnih manjina. (…) Kao pripadnici srpske nacionalne manjine, u mnogim se aspektima koristimo se ovim pravom i to je do sada pokazalo jako dobre rezultate.” – naveo je Baćanović poručujući kako se na taj način “kulturom različitosti” oplemenjuje društvo i doprinosi razvoju društva.

Baćanović tvrdi da se zakon o pravima nacionalnih manjina u njegovom kraju ne primjenjuje u nekim segmentima po pitanju odgoja i obrazovanja. Također je kritizirao da u općini Borovo ne postoje dvojezični, tj. dvopismeni latinično-ćirilićni natpisi (i na srpskom, tj. ćirilici).

Pupovac – o osporavanju legitimnosti manjinskih mandata u Hrvatskom saboru.

Govorili Furio Radin, Milorad Pupovac, Vladimir Bilek…

Izlaganja su održali:

Furio Radin, potpredsjednik Hrvatskog sabora i saborski zastupnik talijanske nacionalne manjine;
Milorad Pupovac, predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora i saborski zastupnik srpske nacionalne manjine;
Vladimir Bilek, predsjednik kluba zastupnika nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru i saborski zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine;
Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske;
Tanja Novotni Golubić, zamjenica Bjelovarsko-bilogorskog župana iz reda pripadnika češke nacionalne manjine;
Zoran Baćanović, načelnik općine Borovo.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.