Vukovac o propasti šećerana i Zakonu o sjemenu: ‘Slavonija je Vladi zadnja rupa na svirali’

Foto: Fah/GettyImages (Fotomontaža: Narod.hr)

“Naši donese zakone koji rade štetu seljacima, bez poznavanja terena i potreba sela. Ovakav zakon ne postoji na razini EU, dok predlagatelj – Ministarstvo tvrdi da se usklađujemo sa zakonodavstvom EU. To je neistina, ovim se prijedlogom krše odredbe o pravima seljaka i međunarodni ugovori, no sluha s druge strane nema.”, istaknula je u razgovoru za Narod.hr zastupnica Domovinskog pokreta Ružica Vukovac komentirajući gašenje šećerana te Prijedlog Zakona o sjemenu za kojeg ističe da je iznimno nepovoljan za mala poljoprivredna gospodarstva i pogoduje pojedinim lobijima i interesnim skupinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O šećeranama: ‘Slavonija je Vladi zadnja rupa na svirali’

Nakon što je krajem siječnja ugašena proizvodnja u virovitičkoj šećerani, ovih dana stigla je vijesti i o gašenju šećerane u Osijeku, a preostala je posljednja hrvatska šećerana – u Županji. Hoće li i nju zadesiti ista sudbina, za Narod.hr pojasnila je Ružica Vukovac:

“U Slavoniji imamo ozbiljne probleme koji sežu 15 godina unatrag. U Hrvatskoj se zadnji 10 godina smanjuju potpore prema proizvođačima šećerne repe i to je dovelo do kolapsa proizvodnje. Nema proaktivne politike od strane Vlade. Ministarstvo poljoprivrede je trebalo sustavno voditi brigu o tom sektoru. Tako je i u drugim sektorima – tako je stradala i proizvodnja mlijeka pa tako Meggle napušta Hrvatsku. To su krivi potezi koje nekoliko Vlada u nizu nije spriječilo. Slavonija je postala zadnja rupa na svirali ovoj Vladi. Radnih mjesta nema, a odlaze nam brojni mladi i obitelji. Slavonija obiluje resursima koje ne koristimo.”, pojasnila je Vukovac te istaknula kako će po njenom mišljenju opstati šećerana u Županji isključivo zbog skladišnih kapaciteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Krah hrvatskih sladorana: Gasi se i osječka Šećerana? Oko 200 radnika ostaje bez posla

O sjemenu: ‘Ovakav zakon ne postoji na razini EU’

Osvrnula se i na Prijedlogu zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja kojeg je Saboru uputila Vlada RH, a koji je izazvao veliki interes javnosti i burne reakcije udruga ekoloških proizvođača i malih poljoprivrednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Petir za Narod.hr: ‘Zakon o sjemenu treba doraditi!’

Spornim smatra čl.16. u kojem se navodi da sjeme koje se koristi za tržište, ali i ono koje se koristi za potrebe na vlastitom gospodarstvu mora, biti certificirano i dorađeno.

“Nadam se da vladajući neće prihvatiti Zakon, jer će poskupjeti proizvodnju. Umjesto da kreiramo zakone koji će pomoći ljudima koji su ostali i opstali – unatoč svim nametima s kojima se terete – radi se još jedan namet koji će poskupiti proizvodnju. Iza ovog prijedloga zakona stoje velike tvrtke i instituti koji imaju oplemenjivačka prava. Naši donese zakone koji rade štetu seljacima, bez poznavanja terena i potreba sela. Ovakav zakon ne postoji na razini EU, dok predlagatelj – Ministarstvo tvrdi da se usklađujemo sa zakonodavstvom EU. To je neistina, ovim se prijedlogom krše odredbe o pravima seljaka i međunarodni ugovori, no sluha s druge strane nema.”, kazala je Vukovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovor u cijelost pogledajte na YouTube kanalu Narod.hr-a:

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.