Vukovar je u 2022. imao najveći broj rođenih beba u posljednjih 25 godina, evo i zašto

Vukovar
Foto: Ivan Penava,Fah/Montaža: Narod.hr

U vremenu kada Europu i Hrvatsku zahvaća demografska zima, kada je sve više starih, a sve manje djece i mladih, sve više abortusa, a sve manje rođenih, sve više rastava, a sve manje sklopljenih brakova, ponegdje u Europi, pa tako i u Hrvatskoj, kad je u pitanju demografija, ima i pozitivnih trendova. Grad koji prednjači kad je u pitanju demografska i pronatalitetna politika je Vukovar i to zahvaljujući njegovom gradonačelniku Ivanu Penavi. Penava već godinama radi na poboljšanju demografske slike Vukovara, o čemu je Narod.hr ranije pisao, a rezultati su danas više nego vidljivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vukovar je ove godine ponovno najbolji grad u Hrvatskoj u kategoriji Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika. Titulu je ponio među konkurencijom velikih gradova i gradova sjedišta županija.

Vukovar je u 2022. imao najveći broj rođenih beba u posljednjih 25 godina. Već u prvoj polovini prošle godine bilježio se rekordan broj poroda. Osim većeg broja rođenih, Vukovar prati i rast plaća, zaposlenja i rast poduzeća. Grad Vukovar našao se u Top 10 gradova i po uspješnosti povlačenja EU sredstava u 2022., a mjesto u Top 15 zauzima i kod poretka u visini povučenih sredstava po stanovniku.

>Vukovar ponovno nagrađen, Penava: To je pokazatelj da se i u najtežim uvjetima može biti najbolji

Vukovar najbolji grad 2022. i 2023.

Ove godine na izboru najboljih gradova koje provodi Jutarnji list te portal gradonačelnik.hr, a na temelju prethodno provedenih detaljnih analiza, Vukovar je proglašen i ove godine najboljim gradom, piše na mrežnim stranicama Grada Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vukovar ne zaslužuje ništa manje od titule najboljega, stoga u nastojanjima da mu osiguramo sve što zaslužuje tome usmjeravamo svoj svakodnevni rad. Zasluga je to i svih građana grada Vukovara jer u suradnji sa svim djelatnicima Grada Vukovara ozbiljno shvaćamo dužnost brige za lokalnu zajednicu i njezin rast i razvoj. Neka ova titula bude na ponos svim našim sugrađanima te neka to bude podsjetnik da živimo u najboljem gradu kojeg trebamo voljeti i čuvati! Čestitam svim laureatima i finalistima izbora!”, poručio je gradonačelnik Penave povodom osvojene nagrade.

U 2022. Vukovar je imao najveći broj rođenih beba

Demografske mjere koje je gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava uveo ranijih godina, iz godine u godinu daju rezultate. 2020. bilježili su veći broj rođenih beba (za 10) u odnosu na godinu prije te su imali i 177 zahtjeva za naknade za bebe, a godinu ranije 167. Tada je isplaćeno 434 tisuće naknada. Naime, u rodilištu Opće županijske bolnice Vukovar tijekom 2021. godine rođeno je ukupno 420 djece što je porast za 6 posto u odnosu na 2020. godinu. 2020. godine bilo je i šest blizanaca. Tada je to bio najveći broj novorođenčadi i blizanaca rođenih u vukovarskoj bolnici u posljednjih 20 godina.

Vukovar je u prošloj 2022. imao konačno i najveći broj rođenih beba u posljednjih 25 godina. Već u prvoj polovini prošle godine bilježio se rekordan broj poroda. Naime, nikada ranije od mirne reintegracije do danas nije dosegnuto 200 poroda već sredinom lipnja. ”Dok cijela Slavonija, pa i Hrvatska, padaju u brojevima poroda, Vukovar je u šestom mjesecu bilježio čak 20 posto rasta”, rekao je Penava. Narod.hr je 2021. godine pisao o demografskim mjerama koje je Penava uveo, a koje sada, kako se vidi, daju rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Vukovar: U 4 godine udvostručili naknade za bebe, obitelji s troje i više djece koriste naknade za režije

Grad Vukovar iz godine u godinu povećava izdvajanja za demografske mjere,

Novčane naknade za rođenje djece

Ivan Penava i njegova gradska uprava već nekoliko godina uzastopno povećavaju naknade  za bebe. 2021. godine povećali su naknade sa prijašnjih 1.000 za prvo, 2.000 za drugo i 5.000 za treće i svako iduće dijete na 2.000 za prvo, 3.000 za drugo i 10.000 za svako iduće dijete, te su tako u proračunu za 2021. godinu za bebe osigurali 700 tisuća kuna, dok je u 2017. za tu svrhu bilo utrošeno 368 tisuća kuna.

Slijedeće 2022. godine naknade su još više povećali pa su one onda iznosile za prvo dijete 4000 kuna umjesto dosadašnjih 2000 kuna. Naknada za drugo dijete je s dosadašnjih 3000 kuna povećana na 7000 kuna dok naknada za treće i svako iduće dijete iznosi 10.000 kuna.

Donesenom odlukom uvedena je i nova naknada koja je namijenjena za opremanje prvog novorođenog djeteta u iznosu od 4000 kuna. Prema toj odluci za prvo dijete isplaćuje se naknada od 4000 kuna plus dodatnih 4000 kuna za opremanje novorođenog djeteta, odnosno ukupno 8000 kuna za roditelje prvorođenog djeteta. Za drugo dijete isplaćuje se 7000 kuna, a za treće i svako iduće dijete isplaćuje se naknada od 10.000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najniže cijene vrtića

Vukovar i dalje drži trend najnižih cijena vrtića koji nose titule najljepših i najboljih, do besplatnog školskog materijala, stipendija i nagrada za izvrsne studente, do brojnih projekata dogradnje vrtića i škola te unaprijeđenja njihovih sadržaja. U tijeku je i unutarnje opremanje nove zgrade vukovarskog veleučilišta što će dodatno unaprijediti studentski standard na području Vukovara.

Što se tiče broja upisanih u vrtiće i jaslice, Vukovar i tu bilježi rast iz godine u godinu. Tako je 2020. gradska vlast uvela nove skupine u oba svoja vrtića i zaposlili nove odgojitelje. Grad Vukovar je jedan od rijetkih gradova u Republici Hrvatskoj koji gotovo uopće nema neupisane djece (nekolicina je na čekanju , ali i to samo u slučaju kad su roditelji nezaposleni te su kod kuće).

U listopadu prošle godine Vukovar je bio drugi grad u Hrvatskoj po broju upisane djece u vrtiće. Tada je opet bilježio rast od 19,2% u odnosu na godinu ranije, odnosno 35 djece više. U 2021. godini Grad Vukovar je za dječje vrtiće izdvojio 12,6 milijuna kuna, a 2022. godine 13,2 milijuna kuna.

>Demografska zima u Hrvatskoj: Tri četvrtine kućanstava u Hrvatskoj bez djece

Besplatni udžbenici, školski pribor, startasice…

Gradonačelnik.hr piše kako Grad Vukovar stipendira sve redovite studente koji imaju prebivalište na području grada i koji studiraju u Hrvatskoj. Stipendiraju se i učenici, i to posebno deficitarnih zanimanja.
Gradske vlasti osiguravaju i sredstva za nabavu školske opreme, bilježnica, opreme, preobuke i drugih potrepština za osnovce s područja grada. A prošle godine su izdvojili 1.4 milijun kuna za učenike osnovnih škola.

Sufinancira se i prijevoz učenika i studenata koji se školuju u drugim gradovima. Kad je u pitanju opremanje školaraca, grad Vukovar se ističe i po tome što svojim školarcima na početku školske godine dijeli tenisice – popularne startasice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obiteljske mjere

Grad Vukovar je prvi grad u Hrvatskoj koji je donio pronatalitetnu mjeru za naknadu troškova stanovanja obiteljima s troje ili više djece koja imaju do 16 godina. Radi se o troškovima kojima se sufinancira plaćanje računa za vodu, struju, grijanje i odvoz kućnoga otpada, i to do 6300 kuna godišnje po obitelji.

Svake godine za ovu mjeru osiguraju milijun kuna, a broj korisnika iz godine u godinu se povećava što govori o pozitivnim demografskim trendovima, odnosno rastu broja obitelji s troje ili više djece. Cilj je ove mjere zadržavanje mladih obitelji na području Vukovara te podrška u odgoju više djece.

”Sve što radimo s ciljem je boljitka za sve građane Vukovara i samim tim za grad Vukovar. Svjesni smo situacije i stoga smo donijeli ovakve nove mjere. Velika je pomoć za roditelje kada znaju da će dobiti naknadu za novorođenče, za nabavu opreme, poslije za školu i stipendije.

Sve to olakšava umnogome roditeljima jer im ta izdvajanja, koja nisu malena, ne utječu toliko na kućni budžet. Nadamo se da će one dodatno pridonijeti boljoj demografskoj slici grada”, rekao Penava.

U odnosu na prošlu godinu 277 osoba je više zaposleno

Vukovar bilježi rast poduzeća, rast zaposlenosti i prihoda poduzetnika. Brojke su u stalnom porastu, pa je u kolovozu 2023. u Vukovaru bilo 10,652 zaposlenih osoba, što je uspoređujući s kolovozom 2022. povećanje za 2,6 posto, odnosno 277 osoba.

Grad Vukovar našao se u Top 10 gradova i po uspješnosti povlačenja EU sredstava u 2022.– 45,193,174 kuna (2,65 posto udjela u ukupno povučenom novcu hrvatskih gradova), a mjesto u Top 15 zauzima i kod poretka u visini povučenih sredstava po stanovniku (1,950,08 kuna).

>Strmota: Hrvatska ima lošije demografske pokazatelje od većine europskih zemalja

Zbrinjavanje stručnih kadrova

Grad Vukovar stambeno zbrinjavanja stručne kadrove na području grada. Riječ je o nacionalnom programu stambenog zbrinjavanja koji se provodi u skladu sa Zakonom o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima za potrebe stambenog zbrinjavanja kadrova određenih struka i zanimanja za čijim radom postoji posebno iskazana potreba, a koji nemaju riješeno stambeno pitanje na području jedinice lokalne samouprave.

Radi se o mladim obrazovanim ljudima koje ovaj grad treba i uz pomoć kojih će se pojačati kapaciteti grada Vukovara, koji će svojim životom i radom doprinijeti izgradnji grada Vukovara.

Do sada je Grad Vukovar u suradnji sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje uspješno proveo program kadrovskog zbrinjavanja na području Vukovara te je dodijeljen ukupno 41 stan kadrovima koji su zakonom i pravilnikom određeni kao prioritetni na razini grada. Radilo se o liječnicima, biotehnolozima, magistrima povijesti, edukacije, rehabilitacije, službama iz domene sigurnosti, no ono što je najvažnije riječ je o mladim ljudima koji će ojačati kapacitete grada Vukovara.

Ovo su samo neke od brojnih mjera kojima se Grad Vukovar pomaže i prati svoje mlade obitelji od rođenja djeteta pa do završetka školovanja te svojim građanima trudi osigurati najbolje uvjete za život.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.