Vukovar: U 4 godine udvostručili naknade za bebe, obitelji s troje i više djece koriste naknade za režije

Foto: fah, Getty Images, montaža narod.hr

Grad Vukovar iz godine u godinu povećava izdvajanja za demografske mjere, pa su tako udvostručili i sredstva za jednu od najpopularnijih mjera – naknade za bebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Penava i njegova gradska uprava povećali su naknade za bebe sa prijašnjih 1.000 za prvo, 2.000 za drugo i 5.000 za treće i svako iduće dijete na 2.000 za prvo, 3.000 za drugo i 10.000 za svako iduće dijete, te su u proračunu za ovu godinu za bebe osigurali 700 tisuća kuna, dok je u 2017. za tu svrhu bilo utrošeno 368 tisuća kuna.

Čitav je niz mjera kojima Grad Vukovar pomaže i prati svoje mlade obitelji od rođenja djeteta pa do završetka školovanja, a ističu se kao Grad koji obiteljima s troje ili više djece do 16 godina starosti financijski pomaže sa podmirenjem režija, odnosno troškova stanovanja. Svake godine za ovu mjeru osiguraju milijun kuna, a broj korisnika iz godine u godinu se povećava što govori o pozitivnim demografskim trendovima, odnosno rastu broja obitelji s troje ili više djece.

U 2018. za troškove stanovanja isplatili su tako 615 tisuća kuna, odnosno naknade je dobila 141 obitelj, u 2019. taj broj se penje na 173 obitelji i 767 isplaćenih tisuća kuna, a u prošloj godini utrošeno je 837 tisuća kuna, odnosno naknade je iskoristilo 205 obitelji s troje ili više djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Grad Vukovar prvi je grad u Hrvatskoj koji sufinancira račune za vodu, struju, grijanje i odvoz kućnoga otpada i to do 6.300 kuna godišnje po obitelji. Cilj je ove mjere zadržavanje mladih obitelji na području Vukovara te podrška u odgoju više djece.
Ovo je još jedna u nizu mjera kojima Grad Vukovar podržava osnivanje i zadržavanje mladih i višečlanih obitelji te vjerujemo kako će se uvođenjem prava naknade za troškove stanovanja olakšati financijsku situaciju navedenim obiteljima i smanjiti troškove za osnovne životne potrebe. Mjera je pozitivne prirode te se njome nastoji olakšati život mladim obiteljima koje se nalaze u kritičnoj fazi kada imaju izrazito velike financijske potrebe, a tek započete profesionalne karijere.

Za ovu se mjeru u gradskome proračunu osigurava milijun kuna.’, kažu nam u gradskoj upravi.

Vukovar je, naime, kako je pokazalo i naše veliko terensko istraživanje na početku ove godine, jedan od gradova koji bilježi rast rođenih beba. Iako ćemo službene podatke DZS-a mora pričekati do srpnja, po neslužbenim podacima temeljenim na broju podnesenih zahtjeva za naknade za bebe jasno je da bilježe pozitivan trend – lani su imali 10 beba više nego u 2019. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine su, tako, imali 177  zahtjeva za naknade za bebe, a godinu ranije 167, te je isplaćeno 434 tisuće naknada.

Pozitivne trendove Grad Vukovar posljednjih godina bilježi i kad je riječ o broju djece upisane u vrtiće, a pogotovo jaslice, pa su tako lani uveli nove skupine u oba svoja vrtića i zaposlili nove odgojitelje.

‘Grad Vukovar je jedan od rijetkih gradova u Republici Hrvatskoj koji gotovo uopće nema neupisane djece (nekolicina je na čekanju , ali i to samo u slučaju kad su roditelji nezaposleni te su kod kuće). Također, valja naglasiti da su i izdvajanja Grada Vukovara kontinuirano kroz godine sve veća i veća, cijena vrtića za roditelje se nije mijenjala već cijelo desetljeće, a troškovi su sve veći i teret preuzima Grad Vukovar kao osnivač. Ekonomska cijena vrtića iznosi 1.400,00 kn od čega roditelji plaćaju 490,00 kn, a Grad Vukovar 910,00 kn’, u gradskoj upravi za gradonacelnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Vukovar olakšava i financijski pomaže i roditeljima školaraca pa su tako na početku školske godine izdvojili gotovo 300 tisuća kuna za sufinanciranje školskih bilježnica i startasica i cvička koje su podijelili svim učenicima, a za koje za slijedeću jesen, odnosno početak školske godine, planiraju čak 400 tisuća kuna. Uz to, roditeljima će refundirati i troškove radnih bilježnica sa čak 700 tisuća kuna. Sufinanciraju prehranu u produženom boravku, pokrivaju 24-satno osiguranje za sve učenike, osigurali 34 asistenta u nastavi…

Sufinanciraju gradski prijevoz srednjoškolcima, te stipendiraju učenike i studente, a za stipendije izdvajaju preko milijun kuna. Osim toga, mladim obiteljima pomaže se i dodjelom kadrovskih stanova.

Grad Vukovar objavio je tako jedan natječaj za stambeno zbrinjavanje kadrova. Riječ je o nacionalnom programu stambenog zbrinjavanja koji se provodi u skladu sa Zakonom o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima za potrebe stambenog zbrinjavanja kadrova određenih struka i zanimanja za čijim radom postoji posebno iskazana potreba, a koji nemaju riješeno stambeno pitanje na području jedinice lokalne samouprave.

Radi se o mladim obrazovanim ljudima koje ovaj grad treba i uz pomoć kojih će se pojačati kapaciteti grada Vukovara, koji će svojim životom i radom doprinijeti izgradnji grada Vukovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Do sada smo u suradnji sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje uspješno proveli program kadrovskog zbrinjavanja na području Vukovara te je dodijeljen ukupno 41 stan kadrovima koje smo zakonom i pravilnikom odredili kao prioritetne na razini grada. Radilo se o liječnicima, biotehnolozima, magistrima povijesti, edukacije, rehabilitacije, službama iz domene sigurnosti, no ono što je najvažnije riječ je o mladim ljudima uz kojih se nadamo ojačati kapacitete grada Vukovara.

Očekujemo kako ćemo i u ovome natječajnom ciklusu imati velik interes kao i do sada te da će biti stambeno zbrinuti mladi perspektivni ljudi koji će graditi budućnost još boljeg Vukovara.’, ističu iz grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.