Vukovarski SDSS: odluka Ustavnog suda je očekivana i jedina moguća

Foto: fah

Odluku kojom je Ustavni sud neustavnim i nedopuštenim proglasio referendumsko pitanje o dvojezičnosti u vukovarskoj organizaciji SDSS-a smatraju “očekivanom i jedinom mogućom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za vukovarski SDSS odluka Ustavnog suda da referendumsko pitanje Stožera o ćirilici nije u skladu s Ustavom bila je očekivana i jedino moguća. Ustavni sud i nije mogao donijeti nikakvu drugu odluku, jer je morao poštovati činjenicu da i Republiku Hrvatsku obvezuje razina poštivanja manjinskih prava kakva je postignuta u razvijenim demokracijama”, izjavio je Hini predsjednik te organizacije Srđan Milaković.

Milaković tumači da je današnjom odlukom Ustavni sud poručio kako se zaštita manjinskih prava ne može dovoditi u pitanje, a uvjeren je i da je ta odluka “utrla put ka smirivanju cjelokupne situacije oko dvojezičnosti u Vukovaru”.

Upozorio je, međutim, kako standarde koje je svojom odlukom utvrdio Ustavni sud sada moraju primijeniti i ostali nositelji javnog i političkog života u Hrvatskoj i u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Milakovićevu mišljenju, odlukom Ustavnog suda smanjen je manevarski prostor onima koji manipuliraju manjinskim pravima. “Taj prostor, međutim, i dalje postoji i treba i dalje biti oprezan, jer još uvijek postoji mogućnost njegove zlouporabe”, uvjeren je Milaković.

Ustavni sud danas je neustavnim i nedopuštenim proglasio referendumsko pitanje Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, a vukovarskom gradskom vijeću naložio da u roku od godine dana riješi pitanje dvojezičnih ploča u tom gradu.

Po odluci Ustavnog suda, gradsko vijeće treba propisati u kojim bi se vukovarskim četvrtima dvojezični natpisi trebali postaviti, uvažavajući istodobno “potrebe većinskog hrvatskog naroda koje izviru iz još uvijek živih posljedica velikosrpske agresije početkom 90-ih godina 20. stoljeća te potrebu pravednog i pravilnog tretmana srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je obvezana da u roku od godinu dana uputi u parlamentarnu proceduru izmjene i dopune Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u kojima će urediti prikladan pravni mehanizam za slučajeve kad predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave ne provode obveze iz tog zakona, odnosno opstruiraju njegovu provedbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.