Visoki upravni sud Republike Hrvatske odlučivat će o novčanoj pomoći za roditelje odgojitelje na sjednici 27. veljače 2023. u 10 sati, dan prije roka koji je određen kao krajnji rok. Odluka je prva točka Dnevnog reda.
Visoki upravni sud donio je u prosincu privremenu mjeru kojom je zaustavio provođenje odluke gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića o roditeljima odgojiteljima, a kojom bi ta skupina roditelja ponovno bila lišena svojih prava.
Dr. Markić o odluci suda
Izvršna direktorica U ime obitelji dr. Željka Markić komentirala je tada ovu odluku: Jako smo zadovoljni odlukom Suda, ona je u ovo božićno vrijeme skinula ogroman pritisak s roditelja odgojitelja da u samo 8 dana odgovore na rješenje koje im je slao Tomašević. Isto tako, Sud je potvrdio da su u našoj “tužbi” protiv Tomaševića, Dolenec i kompanije izneseni brojni dokazi koje treba pažljivo razmotriti. Konačna odluka Visokog upravnog suda očekuje se krajem veljače.
Obustava izvršenja nastupila je odmah u prosincu, s čime je grad morao zaustaviti slanje novih rješenja korisnicima mjere.
Pravna bitka za roditelje odgojitelje
Podsjetimo, pravna bitka za status roditelja odgojitelja u Zagrebu traje od kada je nova zagrebačka vlast na čelu s gradonačelnikom Tomaševićem (Možemo) odlučila de facto ukinuti ovu hvalevrijednu pronatalitetnu mjeru.
> U ime obitelji očekuje brzu odluku ili privremenu mjeru Visokog upravnog suda!
> Mjera roditelj odgojitelj i kaznena prijava protiv Dolenec: Koja je veza prof. Barić i Tomaševićeve vlasti?
> Odvjetnik Novosel: Roditelji odgojitelji moraju istovremeno podnijeti dva prigovora – da ne izgube svoja prava
Iako je Visoki upravni sud svojom presudom obustavio odluku Grada o ukidanju mjere, gradska vlast ponovno je donijela odluke koje idu u tom smjeru.
Sud nije omogućio svim strankama u postupku ravnopravno sudjelovanje
Udruga U ime obitelji nastavila je početkom studenoga svoju borbu za roditelje odgojitelje.
“U ime obitelji očekuje od Visokog upravnog suda da donese brzu odluku kojom će zaštititi oko 5 500 obitelji koje koriste mjeru roditelj odgojitelj u Zagrebu te više od 20 000 djece, od toga više od 7 000, prema najnovijim podacima – vrtićke dobi – ili da donese privremenu mjeru kojom će spriječiti ovu protuzakonitu samovolju Tomaševića i ideološki rat koji vodi protiv obitelji i djece u glavnom gradu Hrvatske”, naglasila je dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji početkom studenoga, kad je Udruga predala podnesak Visokom upravnom sudu.
Iz Udruge su tom prilikom objasnili da sud nije omogućio svim strankama u postupku ravnopravno sudjelovanje.
> U ime obitelji: Tomašević ignorira Odluku Suda praznim obećanjima o izgradnji vrtića
> Dr. sc. Palić: ‘Tomaševiću je mjera roditelj odgojitelj atraktivna meta, uzrok je svjetonazorski – nepodnošenje obitelji s više djece’
> U ime obitelji u javnoj raspravi oko mjere Roditelj odgojitelj: Tomaševićeva vlast nije provela nikakvu analizu niti istraživanje, evo što predlažemo
Odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji naglasio je: “U ovom ponovljenom postupku očekuje se od Visokog upravnog suda RH poštivanje procesnih normi koje uređuju ovaj postupak, napose onih koje se odnose na dokazivanje iznesenih činjenica, a kako bi se otklonile svake sumnje u pristranost u postupanju te donošenje odluke u postupku u kojem će se u cijelosti omogućiti svakoj stranci koja u njemu sudjeluje ravnopravno sudjelovanje.”
“Bitno je ukazati”, nastavio je odvjetnik Novosel, “da u prvotno provedenom postupku udruzi U ime obitelji niti bilo kojem drugom sudioniku podnositelju obavijesti/zahtjeva nije dostavljeno na razmatranje i očitovanje Grada Zagreba na obavijesti/zahtjeve za ocjenu zakonitosti Izmjene Odluke o roditeljima odgojiteljima niti su dostavljena mišljenja znanstvenika konzultiranih od strane suda, a što je zakonom utvrđena obveza suda.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.