Zapad naoružava Ukrajinu: Sjetite se sramotnog embarga na oružje nametnutog Hrvatskoj i uloge Budimira Lončara

embarga
Pripadnici 1. pješačke bojne Druge gardijske brigade u Gvozdanskom (privatni album)/Budimir Lončar (Na fotografiji Budimir Lončar. foto HINA / Edvard ŠUŠAK/ es). Montaža: Narod.hr

Upravo je dirljiva svesrdna pomoć, što sankcijama Rusiji, što naoružanjem, zapadnih zemalja Ukrajini, kakvi god interesi Zapada u tome bili. No Hrvatska se sa svojim još nezacijeljenim ratnim iskustvom ne može pohvaliti pomoći Zapada koja je izostala kada nam je najviše trebalo. Iako gotovo svi uspoređuju napad moćne Rusije na Ukrajinu s napadom jugo-srpske JNA na  goloruku Hrvatsku, jedna je bitna razlika – nama, ne da je Zapad pomagao, već su nam uveli embargo na uvoz oružja. Zamislite da to danas netko napravi Ukrajini?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U noći sa srijede na četvrtak, Rusija je 24. veljače započela invaziju na Ukrajinu koju naziva “specijalnom vojnom operacijom”.

Budući da je Ukrajini potrebno naoružanje, europske zemlje odlučile su pripomoći. Slovenija je poručila da je spremna oružjem pomoći ukrajinskim vlastima. Također, Njemačka je ovlastila Nizozemsku da Ukrajini pošalje 400 raketnih bacača za pomoć u borbi protiv ruskih osvajača.

Poljska je počela slati streljivo kopnom, dok su Estonija i Latvija u petak rekle da počinju kamionima prevoziti gorivo, protuoklopno oružje Javelin i medicinske potrepštine na ukrajinsku granicu radi predaje ukrajinskim snagama. Na drugom mjestu, Češka je rekla da će poslati oružje i streljivo, a Slovačka je rekla da će poslati streljivo, dizel i kerozin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane Atlantika, Sjedinjene Države su u subotu također povećale svoju tekuću vojnu pomoć Ukrajini, odobrivši do 350 milijuna dolara za pomoć u jačanju ukrajinske obrane, financiranje koje će uključivati ​​”daljnju smrtonosnu obrambenu pomoć”. I Francuska je poslala oružje.

Neujednačen stav Europske unije

Ukrajini se sada nudi i ubrzan ulazak u EU. Prisjećajući se na 1990-te godine, možemo uočiti neujednačen stav Europske unije tada prema Hrvatskoj te sada prema Ukrajini.

Na to je jučer podsjetio Davor Štern, energetski konzultant i bivši ministar gospodarstva, kazavši:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Kada je bio napad na Hrvatsku, nigdje nije bilo nikoga, nije nam nitko pljeskao, bili smo prepušteni sami sebi. Ono što mi još više smeta, ja sam bio tada ministar, vodio sam Hrvatsku na pristupne razgovore, nakon Oluje su nam stavili embargo na 7 godina, a sada se govorio o nekom ubrzanom pristupanju Ukrajine. Podržavam Ukrajinu, ali smeta mi taj nejednaki stav EU-a. Uvjeravam vas da u pitanju sankcija i svega što se događa u EU-u svaka članica gleda prvo svoje interese”, rekao je Davor Štern.

Uvođenje embarga

Podsjetimo, dana 5. srpnja 1991. Europska Unija (tada EEZ) uvela je vrlo nepravedan embargo na uvoz oružja u SFRJ gdje počela brutalna agresija na Hrvatsku. Omjer naoružanja bio je u tom trenutku 98% oružja u rukama Srbije i samo 2% na strani Hrvatske. Bio je to veliki udarac za hrvatski narod koji se našao goloruk suočen sa strašnom vojnom silom JNA, te praktički osamljen i ostavljen od Europske Unije, kojoj je toliko težio dok je bio dio tamnice naroda Jugoslavije.

Dva i pol mjeseca kasnije, 25. rujna 1991. Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je rezolucijom 113. sramotnu odluku o embargu na uvoz svih vrsta oružja i vojne opreme u Jugoslaviju. Ta silno nepravedna i nehumana odluka dogodila se u jeku najžešće agresije na Hrvatsku. U tome je veliku ulogu imao budući savjetnik bivšeg predsjednika Mesića i Josipovića, notorni komunist i čovjek od povjerenja totalitarne Jugoslavije – Budimir Lončar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> 25. rujna 1991. Sramotni embargo Hrvatskoj u režiji Engleza i Budimira Lončara
> Štern podsjetio: Nama nitko 90-ih nije pljeskao, još su nam dali embargo na uvoz oružja

Budimir Lončar nikada nije dao odgovore nadležnim tijelima u Hrvatskoj o njegovoj ulozi u ovom činu koji je Hrvatsku koštao velikih uništenja i dovođenja hrvatskog naroda na sam rub opstanka. Dapače, u hrvatskoj šizofreniji koja traje do danas se čak među povjesničarima i političarima javljaju mišljenja da je ovim činom Lončar odmogao JNA i agresiji na Hrvatsku!

Bio je to uvod u Domovinski rat nepravedan, težak, prljav, praćen masovnim ubijanjima i etničkim čišćenjem Hrvata, medijskom agresijom, sveopćom hajkom, diplomatskom izolacijom i prljavim igrama, ali na kraju je pobjedu donijela i zapečatila – Oluja!

Tko je Budimir Lončar?

Budimir Lončar bio je šef diplomacije agresorske Jugoslavije 1991. u jeku napada i pokolja JNA na Hrvatsku. Naložio je Vladislavu Jovanoviću, Miloševićevu čovjeku u UN, da pošalje pismo Vijeću sigurnosti, a potom i sam daje izjavu pred Vijećem sigurnosti UN: zatražio je uvođenje embarga na oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ukrajini stiže oružje iz europskih zemalja: Njemačka šalje 400 raketnih bacača

Time je osudio Hrvatsku na smrt, a u inverziji ratnih događaja nakon smrti Tuđmana, koja traje i danas postaje poželjan i zaslužan političar, savjetnik dvojice predsjednika Hrvatske!

Embargo je za Hrvatsku značio početak kraja, ali ne i za branitelje i junake iz MUP-a, ZNG-a, HOS-a, dragovoljačkih postrojbi koji su, i za nas, obranili domovinu i sačuvali opstojnost hrvatskog naroda. A danas im se skidaju spomen ploče, dok Budimir Lončar uživa mirovinu nakon što je nakon svega bio savjetnik dvojice predsjednika Hrvatske, države koju je osudio na smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.