Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja HNS-ovog ministra Štromara oglasilo se vezano uz “medijske istupe i predstavke zaštićenih najmoprimaca i vlasnika stanova a nastavno na donošenje izmjena i dopuna Zakona o najmu stanova”. Riječ je o “zaštićenim najmoprimcima”.
“Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, polazeći od obvezujuće presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Statileo te uzimajući u obzir stavove zaštićenih najmoprimaca i najmodavaca odnosno vlasnika stanova, pripremilo je izmjene i dopune Zakona o najmu stanova. Uvažavajući kompleksnost najamnih odnosa za navedene kategorije građana, predloženo je najpravednije moguće i održivo rješenje problema, koji se u proteklih dvadeset godina nije uspjelo riješiti, na način da se sada postigne ravnoteža između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca”, stoji u priopćenju za medije.
Nastavlja, “Predložena rješenja iz Zakona omogućavaju višegodišnji prijelazni period upravo kako bi bilo dovoljno vremena za svakoga da odluči o modalitetu svojeg stanovanja. U tom prijelaznom periodu zaštićeni najmoprimci, pored toga što u pet godina od stupanja na snagu zakona, zadržavaju status zaštićenog najmoprimca uz postupno povećanje najamnine, dobivaju i subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine nakon isteka postojećeg statusa u trajanju od dodatnih pet godina (uz imovinski i površinski cenzus) te prednost pred drugim zainteresiranim osobama prilikom davanja u najam ili prodaje stanova u vlasništvu JLPRS, RH ili iz programa POS-a.”
“Republika Hrvatska subvencionirat će u razdoblju od 1. srpnja 2023. do 30. lipnja 2028. godine, prema predloženom zakonu, razliku između povećane najamnine i slobodno ugovorene najamnine za one najmoprimce koji na temelju posebnog propisa ne primaju stalnu socijalnu pomoć i koji stan ne koriste na temelju propisa o pravima hrvatskih branitelja prema kriterijima platežnih mogućnosti obiteljskog domaćinstva. Dakle, nitko prema predloženom Zakonu neće ostati bez stana odnosno doma, o čemu se posebno brinulo.”
Ministarstvo tvrdi da su ovo rezultati
“Vlasnici stanova (najmodavci) dobivaju točan dan kada mogu u potpunosti slobodno raspolagati svojom nekretninom, a do tada im se postupno povećava zaštićena najamnina, smanjujući jaz u odnosu na tržišnu najamninu.
Najmoprimci pored pet godina zadržavanja statusa zaštićenog najmoprimca dobivaju i državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine nakon isteka postojećeg statusa u trajanju dodatnih pet godina,” kaže se u priopćenju.
Prosvjed Hrvatskog saveza udruga stanara na zagrebačkom Trgu sv. Marka
Članovi Hrvatskog saveza udruga stanara (HSUS) prosvjeduju u četvrtak prijepodne na Trgu svetog Marka protiv prijedloga izmjene Zakona o najmu stanova.
Prosvjeduju zviždeći i radeći buku te noseći transparente na kojima piše da se ‘nepravde ne mogu ispraviti novim nepravdama’ i da je riječ ‘o prevari’. Ističu kako tim prosvjedom žele utjecati na saborske zastupnike da odbace ovakav prijedlog izmjene Zakona koji je danas u prvom čitanju u Hrvatskom saboru.
Inače, potporu prosvjedu dali su i neki saborski zastupnici koji su popričali s njima, među kojima i SDP-ov zastupnik Gordan Maras koji se slaže s njima da hrvatska država treba obeštetiti bivše vlasnike stanova, a nove, tj. zaštićene najmoprimce, ostaviti da žive u njima.
> Evo što tvrde vlasnici stanova koje koriste ‘zaštićeni najmoprimci’!
Što kažu vlasnici stanova?
Izmjene Zakona o najmu, o kojima će danas raspravljati Hrvatski sabor, važan su korak u rješavanju statusa obespravljenih vlasnika stanova, koji već 70 godina ne mogu koristiti svoju privatnu imovinu, navode u priopćenju vlasnici stanova okupljeni u udrugu Vlasništvo i posjed.
Razlog tomu je što u njihovim nekretninama žive zaštićeni najmoprimci koji najamninu plaćaju svega stotinjak kuna mjesečno, odnosno 2,4 kune po četvornom metru, i to za stanove koji su uglavnom smješteni u samim gradskim središtima. Istovremeno, stvarni vlasnici tih stanova, da bi imali vlastiti krov nad glavom, iznajmljuju stanove po tržišnim cijenama od 300-400 eura, ili su primorani dizati kredite u bankama, tvrde vlasnici.
O takvoj situaciji, neprihvatljivoj u suvremenim demokracijama, očitovao se i Europski sud za ljudska prava, presudivši već četiri puta u korist vlasnika stanova, na osnovi temeljnog ljudskog prava na vlasništvo. Isti je sud još 2000. godine odbio zahtjev stanara (tzv. zaštićenih najmoprimaca) za otkupom tih stanova.
S obzirom na tvrdnje zaštićenih najmoprimaca, udruga Vlasništvo i posjedu ističe da više od polovice zaštićenih najmoprimaca ima druge vlastite nekretnine, a većina nekretnina u kojima stanuju su trosobni stanovi u užim središtima gradova.
Većina vlasnika nekretnina izvorni su vlasnici (ili njihovi nasljednici), među zaštićenim najmoprimcima (njih oko 3000) ima najviše 19 branitelja, a stanarsko pravo ne postoji u hrvatskim zakonima.
Nakon desetljeća nerješavanja tog problema, Hrvatsku je zbog grubog kršenja temeljnih ljudskih prava pravomoćno osudio i Europski sud za ljudska prava, podsjeća udruga vlasnika stanova.
Podsjećaju kako je nakon presuda Europskog suda za ljudska prava Vijeće ministara EU-a zatražilo od Hrvatske da, sukladno presudama, donese izmjene zakonskih propisa do kraja 2017. godine.
Hasanbegović: Stanovi moraju biti vraćeni i zaštićeni najmoprimci moraju izaći iz stanova
Zlatko Hasanbegović, saborski zastupnik iz Neovisni za Hrvatsku i povjesničar u emisiji za Večernji TV komentirao je preporuke Vijeća za suočavanje s prošlošću, najavu oporbe o opozicu ministrice Martine Dalić, ali i izmjene Zakona o najmu stanova te dolazak Aleksandra Vučića.
“Za ovu temu je ključna upravo ona s početaka o suočavanju s nedemokratskim režimima. Nama umjesto da smo se igrali igre za malu djecu s ovim povjerenstvom u proteklu godinu dana se ovo pitanje trebalo riješiti. Mi nemamo o čemu raspravljati. Stanovi moraju biti vraćeni i zaštićeni najmoprimci moraju izaći iz stanova. Ukoliko želite da se i jedni i drugi zadovolje, odite HDZ-u i SDP-u koji podržavaju i jedne druge održavajući status quo”, komentirao je Hasanbegović.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr