Zašto cijene hrane i proizvoda ne padaju, iako pada cijena prijevoza?

Foto: iStock by GettyImages

Cijene goriva od srijede su nove, niže. Hrvatska je među zemljama Europske unije gdje je gorivo najjeftinije. Više donosi reporter Dnevnika Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Plenković najavio novi porez: Ograničene cijene dijelu namirnica i cijena plina za kućanstva do travnja

Ekipa Dnevnika Nove TV istražila je zašto cijene hrane i proizvoda ne padaju, ako pada cijena prijevoza.

Od srijede je benzin jeftiniji 57 lipa, a dizel skuplji 54 lipe. Najskuplje gorivo plaćali smo u svibnju, dizel je u međuvremenu bio i do sedam posto niži. Cijene benzina sada su manje čak 23 posto.

U Europi jeftiniji benzin od Hrvata imaju samo Poljaci, Maltežani i Mađari, a dizel je, uz spomenute zemlje, jeftiniji još samo u Sloveniji i Bugarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na cijenu proizvoda i hrane uvelike utječe i cijena transporta. Drugim riječima, kada cijena goriva raste, raste i sve ostalo, no sada kada cijena goriva pada, cijena proizvoda baš i nije niža, navodi se u prilogu.

Kako sve to objašnjavaju građani?

“Ništa ne pada, neće ni padati, to je sve politika, oni nas tako muljaju“, smatra Srećko iz Zagreba.

“To u velikoj mjeri nema veze sa stvarnim stanjem nego ima veze s projekcijama, računicama, mešetarenjem burzovnim”, dodaje Mladen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je da većinu teretnog prometa ipak pokreće dizel, a on nije znatno pojeftinio, no neke osnovne namirnice znaju biti jeftinjije primjerice u Njemačkoj i Francuskoj, gdje je dizel i 2 kune skuplji.

Trgovci tvrde da su marže iste

Na pitanje koriste li priliku svojim maržama, trgovci tvrde – marže su iste. Krive proizvođače koji, ne da nisu spustili cijene zbog goriva, nego ih još i dižu zbog plina i struje.

“Ovih dana dolaze najave za nove cjenike od strane proizvođača i tu svakako ne možemo krivnju svesti na leđa trgovaca”, smatra Ivica Katavić, predsjednik Udruženja trgovina pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kakogod – potrošačima bi kućni proračun moglo olakšati zamrzavanje cijena hrane koje je u četvrtak predstavio premijer.

Foto: Vlada RH

Intenzivni razgovori s proizvođačima

 

Poljoprivredna komora premijeru je pokazala zabrinutost za svinjogojce i mljekare, a podržali su ih i iz HGK-a. Sindikati su zadovoljni jer hrana topi i do polovicu kućnog proračuna.

“Onima s nižim primanjima to je sigurno dobro došlo, međutim, ono o čemu treba razmišljati – mogu li takva zamrzavanja cijena artikala dovesti do umjetnih nestašica da se stvori potražnja pa da se opet diže cijena”, pita se Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se pak goriva tiče, energetski stručnjaci kažu da je najgore prošlo i da nestašice dizela više ne prijete.

No, po kojoj cijeni ćemo ga dalje plaćati o čemu ovisi cijeli opskrbni lanac? E, na to pitanje odgovor nema nitko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.