Zašto na izbore izlazi samo 14 posto građana srpske nacionalnosti?

Foto: fah

U Republici Hrvatskoj postoji niz nacionalnih manjina koje pristupaju parlamentarnim izborima u svojoj, XII. izbornoj jedinici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalne manjine koje imaju pravo izići na izbore i odabrati svoje parlamentarne zastupnike – kojih je u Hrvatskom saboru osam – su: srpska nacionalna manjina, mađarska nacionalna manjina, talijanska nacionalna manjina, češka i slovačka nacionalna manjina, te dva niza manjina koje daju po jednog zastupnika, od kojih jedna obuhvaća albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu, a druga austrijsku, bugarsku, njemačku, poljsku, romsku, rumunjsku, rusinsku, rusku, tursku, ukrajinsku, vlašku i židovsku nacionalnu manjinu.

Od svih nacionalnih manjina koje participiraju na parlamentarnim izborima u Republici Hrvatskoj, jedino se izlaznost one mađarske – od 52.23 posto – može usporediti s ukupnom izlaznošću na državnoj razini, koja je na prošlim parlamentarnim izborima (2016. godine) iznosila 52.59 posto.

U kategoriji albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine izlaznost je bila 18.16 posto, dok je birača iz kvote austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine na birališta izišlo 26.05 posto. Pripadnika češke i slovačke manjine izišlo je 23.53 posto, a talijanske 20.44 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmanji odaziv u postocima upravo je onaj srpske nacionalne manjine – samo 14.12 posto. Time glasači srpske nacionalne manjine na izbore u Republici Hrvatskoj izlaze u najmanjem postotku. Oni daju tri zastupnika iz kvote nacionalnih manjina, Mađari i Talijani po jednoga, kao i Česi i Slovaci te dva niza nacionalnih manjina (albanska, bošnjačka, crnogorska… i austrijska, bugarska, njemačka…), koji također za Hrvatski sabor biraju jednoga kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.