Zdenko Bulić: Sramotne kazne za provedenih 18.500 dana u logoru Morinj

Predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih i crnogorskih koncentracijskih logora Dubrovačko-neretvanske županije Zdenko Bulić koji je i sam bio zatočenik logora u Morinju, nakon prve osuđujuće pravomoćne presude nad Hrvatima u tom crnogorskom logoru istaknuo kako su razočarani malim kaznama koje su počinitelji dobili, ali i nebrigom svih institucija RH za cijeli postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nakon što je 2007. godine pokrenut uopće taj postupak za zločine počinjene nad Hrvatima u logoru Morinj u Crnoj Gori, a nakon potpisivanja međudržavnoga sporazuma između tadašnjeg državnog odvjetnika Mladena Bajića i crnogorske tužiteljice Vesne Medenice, Hrvatska je ustupila cijeli postupak na procesuiranje Crnoj Gori“, pojasnio je Bulić za narod.hr.

Pojasnio je da nakon sedam godina kada je tri puta obnovljen postupak, u jednom su segmentu tužni.

„Tužni smo zbog malih kazni, razočarani smo samim tijekom cijeloga postupka koji nas još jednom deprimirao jer smo morali ići svjedočiti na sud u Podgoricu“, ocijenio je te dodao kako su „razočarani nebrigom i nezainteresiranošću svih institucija Republike Hrvatske za ovaj postupak – sve institucije nisu uopće pokazale nikakav interes, posebno ova najnovija Vlada“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Morali smo i prosvjedovati na graničnom prijelazu Karasovići/Debeli Brijeg da ukažemo na sve probleme s kojima se susrećemo – ne s Crnom Gorom jer oni kakvi su bili 1991., 1995., takvi su i danas“, rekao je Bulić te dodao kako su time htjeli ukazati na probleme prvenstveno prema RH i njezinim ministarstvima.

Istaknuo je kako je prije dvije godine 200 logoraša podnijelo tužbe za naknadu štete, obeštećenje svega proživljenog u logoru Morinj.

Okončanjem presude mogu pokrenuti parničnu tužbu obeštećenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Okončanjem presude koja je bila jučer, bez obzira na blage kazne, hrvatski logoraši, iz Dubrovnika, nas je bilo 300 i 50 iz ostalih dijelova Hrvatske, došli smo na red da možemo aktivirati i naše tužbe predane odvjetničkom uredu u Podgorici, što smo mi opet sami kao udruga organizirali bez ikakve pomoći RH“, naglasio je Bulić.

Pojasnio je da dok je trajao postupak za ratni zločin u logoru Morinj nije se moglo pokrenuti parnične tužbe za obeštećenje zato što sami građani ne mogu dva u isto vrijeme parninča postupka voditi protiv Crne Gore.

„Usprkos svim našim nastojanjima prije samog početka postupka ukazivali smo na to tko bi morao biti odgovoran za zločine“, napomenuo je te dodao da je „žalosno da je optuženo samo 6 osoba, s tim da su oslobođene dvije osobe svih tužbi prije godinu i pol“, rekao je Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Besramne i sramotne kazne za 18.500 dana u logoru

„Besramne i sramotne su niske te kazne za sve ono što je 350 ljudi doživjelo u logoru Morinj, proveli smo 18.500 dana u tom logoru“, istaknuo je Bulić te dodao kako su osuđene 4 osobe, umjesto njih 24.

„Crnogorski Ustav propisuje da osoba koja je dokazano počinila ratni zločin  može dobiti minimalnu kazna 5 godina za to zlodjelo, a oni su dobili 2 i 4 godine“, rekao je Bulić za narod.hr.

Objasnio je da odvjetnički ured  koji ih zastupa u parničnom postupku za obeštećenje, vodio je i postupak za građane BiH  koji su tužili i već su obeštećeni po presudama koje su izrečene pred sudovima u Crnoj Gori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Više je to moralna satisfakcija da se konačno osudi sve učinjeno Dubrovniku i Dubrovčanima, ali i ostatku Hrvatske jer nije sve u novcu – moralne vrijednosti su bitne“, zaključio je Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.