Zdravko Mustač osuđen na 40 godina zbog ubojstva Stjepana Đurekovića: Kaznu će služiti u Hrvatskoj

Foto: Fah

Bivši pripadnik jugoslavenske tajne službe Zdravko Mustač osuđen je na 40 godina zatvora zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine, navodi Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stoji u priopćenju Županijskog suda u Velikoj Gorici, Zdravko Mustač je pravomoćnom presudom proglašen krivim za teško ubojstvo Stjepana Đurekovića u Njemačkoj te mu je izrečena kazna zatvora u trajanju od 40 godina.

> Bivši šef UDBE Mustač tužio Hrvatsku sudu u Strasbourgu zbog izručenja Njemačkoj

> 26 godina od ubojstva političkog emigranta Đure Zagajskog – Zašto za ovaj Udbin zločin još uvijek nitko nije odgovarao?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da je Mustača njemački sud osudio na doživotni zatvor, kazna od 40 godina najbliža je kazni doživotnog zatvora. ”Po ocijeni Vijeća, kazna zatvora u trajanju od 40 godina u najvećoj mjeri odgovara kazni zatvora doživotnog zatvora, pri čemu se pazilo da osuđenik ne bude doveden u nepovoljniji položaj u odnosu na vrstu i mjeru kazne, ali ne i u odnosu na odredbe o uvjetnom otpustu”, stoji u priopćenju Županijskog suda.

> Odvjetnik Siniša Pavlović za Narod.hr nakon pravomoćne presude Perkoviću i Mustaču: ‘Jedino tako je moglo završiti’

> Prošle su četiri godine od izglasavanja “Lex Perkovića” – zakona koji je SDP-ova vlada zaštitila Udbine ubojice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, bivšim pripadnicima jugoslavenske i hrvatske tajne službe Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču sudilo se zbog ubojstva emigranta Stjepana Đurekovića u Njemačkoj 1983. godine.

Na sudu u Münchenu 2016. godine proglašeni su krivima za pomaganje u ubojstvu i osuđeni su na doživotne zatvorske kazne, no kaznu će služiti u Hrvatskoj.

Bivši direktor u naftnoj kompaniji INA i prebjeg iz socijalističke Jugoslavije Đureković brutalno je smaknut hicima iz pištolja te udarcima sjekirom 1983. u Wolfratshausenu, tridesetak kilometara od Münchena. Ubijen je u improviziranoj tiskari smještenoj u garaži drugog hrvatskog emigranta, Krunoslava Pratesa, koji je istovremeno uređivao iseljenički tisak i informirao UDBA-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.