Željka Markić: Istanbulska konvencija kroz zakone nameće uvođenje rodne ideologije

Foto: fah

Pod parolom “Stop Istanbulskoj za suverenu Hrvatsku” nekoliko tisuća ljudi počelo je u 11 sati prosvjed ispred središnjice HDZ-a na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma protiv ratifikacije Istanbulske konvencije. Prosvjednici navode da Konvencija promiče rodnu ideologiju i grubo zadire u temeljne tradicionalne, kulturološke, identitetske i pravne odrednice hrvatskog društva, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnica Udruge u ime obitelji Željka Markić, jedna od sudionica prosvjeda, kazala je da je nužno provođenje hrvatskih zakona koji već sada imaju ugrađenih 48 mjera, a koje IK predviđa za zaštitu žena i borbu protiv nasilja.

U Konvenciji spornim smatra to da se, bez obzira na interpretativnu izjavu Vlade uvodi rodna ideologija u obrazovni sustav i pravosuđe. Ističe i da se ratifikacijom Konvencije državi uvodi obveza financiranja udruga od kojih, kazala je, veliki dio funkcionira kao parapolitičke organizacije, “odnosno kao udruge koje se kao bave zaštitom žena, a ustvari financiraju svoju ideološku i političku borbu javnim novcem”. Treći sporni element Konvencije je nadzorni mehanizam njezinog provođenja – GREVIO, navodi Markić, koja ga vidi kao nadtijelo koje će se uplitati u hrvatske financije i u obrazovni sustav te u odluke onih predstavnika građana koje su oni izabrali na parlamentarnim izborima.

Novinari su Markić pitali što je drukčije u odnosu na prijašnje stanje u državama koje su ratificirale Konvenciju, a ona odgovara kako je, primjerice, Malta uvela da se u sve dokumente kao spol može upisati ‘x’, a u Njemačkoj je, dodaje, Bundestag obvezan uvesti treći rod u rodnu listu. Te su zemlje to uvele, kazala je, radi toga jer je rodna ideologija dio pravnog sustava, odnosno zakoni nameću uvođenje rodne ideologije, odnosno koncept roda odvojen od spola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.