Petak, 24 siječnja, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Žitelji Kosinja obranili svoje groblje; hoće li to ugroziti HEP-ov projekt kojim ih se želi potopiti?

Podijeli

Mještani Kosinja čije dijelove HEP mili potopiti zbog izgradnje akumulacijskog jezera, dobili su pravnu bitku protiv Općine Perušić zbog nezakonitog premještanja posmrtnih ostataka s kosinjskog groblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općina Perušić stavila je groblje izvan uporabe i odlučila premjestiti posmrtne ostatke na drugo groblje. Župa iz Gornjeg Kosinja preko odvjetnika je pokrenula tužbu i sad su dobili pravomoćnu presudu Visokog upravnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik župe, Andro Marijanović za RTL pojašnjava što stoji u presudi.
” Sud kaže da onaj dio odluke koji se odnosi na premještanje posmrtnih ostataka nije u skladu sa zakonom, dakle da nije moglo biti premještanja”, tvrdi Marijanović.

Možda će vas zanimati

HTV-ov dokumentarac o potapanju Kosinja: Mještanima za djedovinu daju između 250 i 450 eura, raskapaju groblja...

”Kosinj je možda jedan od zadnjih takvih projekata gdje ćeš iseliti cijelo selo, potopiti crkve, mostove, groblja za jednu hidroelektranu”

“Ovdje se dešava masakr nad mirom pokojnika” rekao je Dragan Prša iz Gornjeg Kosinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatramo da se nije smjelo dirati u ovo tlo gdje su pokapani naši preci”, nadovezala se na to Katica Grgurić iz susjednog Bakovca Kosinjskog.

“Dio koji je Visoki upravni sud tražio da se poništi i da se makne taj se dio odnosi na način, mi to nismo s otim naložili ekshumaciju. Mi smo htjeli obavijestit stanovništvo iz kojeg razloga dolazi do premještanja i zašto se groblja stavljaju izvan uporabe” rekao je Mihael Kurteš, direktor komunalnog poduzeća u Perušiću.

Možda će vas zanimati

Drugi dio dokumentarca o potapanju Kosinja: Ponašaju se kao da smo još u Jugoslaviji

Kosinj: Kolegi su za kuću dali 100 tisuća kuna. Što će on napraviti? Mislim da se oni rugaju s nama. Oni misle da smo mi ovdje zaostali

Prije dvije godine krenulo je premještanje pokojnika da bi mještani lani nakon proljetnih kiša pronašli zubala i dijelove lubanja. Nakon što smo objavili priču, aktiviralo se Općinsko državno odvjetništvo u Gospiću i policija. Počeli su izvidi, ali svjedoci tvrde da ih u godinu i pol dana nitko nije ispitao, a neki ni ne znaju gdje su kosti od njihovih pokojnika.

Možda će vas zanimati

Sučeljavanje o potapanju Kosinja: Kako HEP brani neobranjivo

Održano je sučeljavanje o temi pokušaja gradnje HE Kosinj kojom bi se potopila značajna kulturna baština: Evo kako je HEP branio projekt

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moja teta, ona je iz Kosinjskog Bakovca, zbog vode koja je bila u polju nije se moglo sahranjivati nego ovdje. Gdje su njezine kosti? Razbucani na sve strane, nešto je u kosturnici, nešto ovdje, a nešto dragi Bog zna po nekim šupama” požalio se Josip Grgurić iz Bakovca Kosinjskog.

Nakon brojnih upita, danas se javilo i Općinsko državno odvjetništvo u Gospiću. Kažu da su izvidi ipak gotovi, sada ih analiziraju, a o odluci će obavijestiti župnika koji je podnio kaznenu prijavu. Dok se odluka čeka, pitaju se Kosinjani, hoće li presuda Visokog upravnog suda zaustaviti strateški državni projekt?

Možda će vas zanimati

Kosinjski župnik za Narod.hr: Groblja se devastiraju bez pijeteta, nadležni se ne očituju o uništenju spomenika i ljepota...

Vlč. Pero Jurčević za Narod.hr govori o katastrofi koja prijeti ovom kraju. Donosimo i fotografije spomenika koji bi trebali biti potopljeni

“Odluka je donesena upravo zbog projekta HES Kosinj, ako ova odluka više ne postoji. Dakle, ako je nema, projekt ne može ići dalje dok se ovo ne riješi”, smatra odvjetnik Marijanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Općini Perušić kažu da projekt ide dalje, isto nam tvrdi i HEP koji svoj stav potkrepljuje građevinskim radovima koji se u selu već provode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/rtl

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci