Nedjelja, 2 veljače, 2025
2.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Znanstveni kolokvij: Položaj hrvatske manjine u Srbiji krajnje nezadovoljavajući

Podijeli

Podijeli

Na znanstvenom kolokviju “Hrvati kao manjina u okolnim zemljama: povijest, položaj, izazovi”, održanom u srijedu u Vukovaru, rečeno je da se položaj hrvatskih zajednica u okolnim zemljama kreće se od zadovoljavajućeg, kao u Mađarskoj, do krajnje nezadovoljavajućeg, kao što je položaj hrvatske manjinske zajednice u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kada govorimo o položaju hrvatskih zajednica u okolnim zemljama on je raznolik. Želimo sagledati kakvu razinu prava Hrvati uživaju u zemljama u okruženju te što učiniti kako bi se njihov položaj poboljšao”, naveo je voditelj vukovarskog Područnog centra Istituta Ivo Pilar Dražen Živić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da je potrebno senzibiliranje i hrvatske javnosti i države za potrebe hrvatskih zajednica izvan Hrvatske i istaknuo da je u Srbiji hrvatska manjina depopulirana i da joj prijeti dalje smanjivanje.

“U svakom slučaju Hrvatska bi se trebala pobrinuti da hrvatska zajednica gdje god žive njezini pripadnici uživa maksimalna prava i povlastice”, poručio je Živić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Žigmanov iz Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata kazao je kako Hrvati u Vojvodini i Srbiji ne mogu biti zadovoljni svojim položajem, iako je, kako je naveo, hrvatska zajednica proljetos na izborima, nakon dvije godine, dobila zastupnika u srbijanskom parlamentu, a zadržala je i zastupnika u pokrajinskom parlamentu.

“U svojim zahtjevima smjeramo prema rješenjima kakva postoje u Republici Hrvatskoj odnosno da kao manjina imamo garantirana mjesta na svim razinama vlasti. To je potpisano i u bilateralnom sporazumu između Srbije i Hrvatske o zaštiti manjina i vidjet ćemo u procesu pristupanja Srbije EU hoće li Srbija potpisano i primijeniti”, rekao je.

“Vjerujemo da će se, nakon što su proljetos održani izbori u Srbiji, a nedavno i u Hrvatskoj, ponovno uspostaviti zadovoljavajuća komunikacija između dvije države i da će poruke koje budu ubuduće slane biti puno drugačije od onih iz vremena predizbornih kampanja”, rekao je Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je kako se i dalje bilježe napadi na Hrvate u Srbiji ali da oni nisu pravilo. “Još uvijek nismo zadovoljni djelovanjem pravosudnih organa kao i onih koji obavljaju istragu jer se takvi zločini još uvijek klasificiraju bez etničke motivacije u što mi sumnjamo. Želimo da politička i društvena klima u srbijanskom društvu bude naklonjenija Hrvatima”, istaknuo je.

Naveo je da u Srbiji danas živi 57.900 a 1991. bilo je u toj državi više od 120.00 Hrvata. “U Vojvodini je 1991. godine bilo više od 81.000 Hrvata, a danas ih tamo živi 47.033 dok ih je primjerice 1961. bilo 157.000., a iseljavanja se i dalje nastavljaju ali danas više zbog ekonomskih razloga. Broj Hrvata koji se iz Srbije iselio zbog prijetnji i pritisaka je između 35 i 40.000 i nitko se od njih nije vratio jer nije bilo programa stvaranja uvjeta za budućnost Hrvata”, rekao je Žigmanov.

Znanstveni kolokvij “Hrvati kao manjina u okolnim zemljama: povijest, položaj, izazovi” održan je u organizaciji vukovarskog Centra Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar i Udruge hrvatskih branitelja Sajmište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

1 KOMENTAR

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci