Foto: fah

Hrvatska je parlamentarna republika te, u skladu s time, Hrvatski sabor predstavlja najviše državno tijelo.

Od 1993. Sabor se sastojao od dva doma: zastupničkog i županijskog, u kojemu je svaka županija bila zastupljena s po tri člana. Ustavnim promjenama 2001. ukinut je županijski dom te je Hrvatski sabor danas jednodomno tijelo.

Zastupnike u Hrvatskom saboru biramo na parlamentarnim izborima pri čemu svaka od 12 izbornih jedinica bira svoje predstavnike.

Drugim riječima, zastupnici koji sjede u Saboru trebali bi predstavljati stanovnike onog geografskog područja u čijoj su jedinici izabrani.

No, prema važećem izbornom sustavu, Hrvatska ima zaista neobične – gotovo maštovito oblikovane izborne jedinice, što se vidi i samo letimičnim pogledom na njihov raspored na karti. Deset izbornih jedinica na koje je podijeljen teritorij Hrvatske često sijeku granice županija, te spajaju izolirane komade vrlo različitih geografskih, prirodnih i povijesnih cjelina. Jedanaestu izbornu jedinicu čine hrvatski birači izvan Republike Hrvatske, a dvanaestu predstavnici nacionalnih manjina.

Foto: snimka zaslona

Znate li kojoj izbornoj jedinici pripadate prilikom glasovanja?

Prva izborna jedinica- od zagrebačkih Šestina preko Vrapča zapadnim dijelom Zagrebačke županije do slovenske granice

I. izborna jedinica obuhvaća sjeverozapadni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Bistra, Brdovec, Dubravica, Jakovlje, Luka, Marija Gorica, Pušča, Zaprešić) te dio centra i zapada Grada Zagreba.

Trenutni zastupnici I. izborne jedinice u Saboru su:

Aleksić, Goran (SNAGA)
Bernardić, Davor (SDP)
Dragovan, Igor (SDP)
Esih, Bruna (NZ)
Jandroković, Gordan (HDZ)
Klisović, Joško (SDP)
Kosor, Darinko (HSLS)
Lukačić, Ljubica (HDZ; zamjenica Andreja Plenkovića)
Miljenić, mr. sc. Orsat (SDP)
Orepić, Vlaho (Most)
Prelec, Alen (SDP; zamjenik Zorana Milanovića)
Pusić, prof. dr. sc. Vesna (GLAS)
Reiner, akademik Željko (HDZ)
Varga, Siniša (SDP)

Druga izborna jedinica: Od zagrebačke Dubrave, istočnim dijelom Zagrebačke županije do Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije

II. izborna jedinica obuhvaća istočni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Bedenica, Brckovljani, Dubrava, Dugo Selo, Farkaševac, Gradec, Preseka, Rakovec, Sveti Ivan Zelina, Vrbovec), Koprivničko-križevačku županiju, Bjelovarsko-bilogorsku županiju i istočni dio Grada Zagreba.

Zastupnici II. izborne jedinice u sadašnjem sazivu Hrvatskog sabora su:

Babić, Vedran (SDP)
Brkić, Milijan (HDZ)
Dobrović, prof. dr. sc. Slaven (Most)
Felak, Damir (HDZ; zamjenik Ivane Maletić)
Hasanbegović, dr. sc. Zlatko (NZ)
Hrg, Branko (HDS)
Lacković, Željko (NZ; zamjenik Milana Bandića)
Lovrinović, prof. dr. sc. Ivan (PH)
Madjer, Mladen (HSS; zamjenik Stjepana Kožića)
Maras, Gordan (SDP)
Mikulić, dr. sc. Andrija (HDZ)
Mrak-Taritaš, Anka (GLAS)
Totgergeli, mr. sc. Miro (HDZ)
Varda, Kažimir (SMSH)

Treća izborna jedinica: Krapinsko-zagorska, Varaždinska i Međimurska županija

III. izborna jedinica obuhvaća čitave: Krapinsko-zagorsku županiju, Varaždinsku županiju i Međimursku županiju.

Zastupnici III. izborne jedinice u Saboru su:

Batinić, Milorad (HNS)
Bunjac, dr. sc. Branimir (Živi zid; zamjenik Vladimire Palfi)
Habek, Mario (SDP)
Hajdaš Dončić, dr. sc. Siniša (SDP)
Horvat, Darko (HDZ)
Kovač, Stjepan (SDP)
Križanić, dr. sc. Josip (HDZ)
Makar, Božica (HNS; zamjenica Predraga Štromara)
Podolnjak, prof. dr. sc. Robert (Most)
Puh, Marija (HNS)
Stričak, Anđelko (HDZ)
Topolko, univ. spec. Bernarda (HNS; zamjenica Matije Posavca)
Tušek, Žarko (HDZ)
Vešligaj, Marko (SDP)

 

Četvrta izborna jedinica (“sjeverna slavonska” jedinica): Osječko-baranjska i Virovitičko-podravska županija

IV. izborna jedinica obuhvaća čitavu Virovitičko-podravsku županiju i Osječko-baranjsku županiju.

Zastupnici IV. izborne jedinice su:

Bedeković, doc. dr. sc. Vesna (HDZ; zamjenica Tomislava Tolušića)
Čuraj, Stjepan (HNS; zamjenik Ivana Vrdoljaka)
Đakić, Josip (HDZ)
Glavaš, Branimir (HDSSB)
Hajduković, univ. spec. Domagoj (SDP)
Kopić, Vlatko (HDZ)
Mikulić, Domagoj (HDZ; zamjenik Ivana Anušića)
Petin, Ana-Marija (HSS)
Petrijevčanin Vuksanović, dr. sc. Irena (HDZ)
Runtić, Hrvoje (Most)
Šimić, Miroslav (Most)
Tomić, dr. sc. Damir (SDP)
Tuđman, prof. dr. sc. Miroslav (HDZ)
Žagar, Tomislav (NZ)

Peta izborna (“južna slavonska”) jedinica: Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Vukovarsko-srijemska županija

V. izborna jedinica obuhvaća čitavu Požeško-slavonsku županiju, Brodsko-posavsku županiju i Vukovarsko-srijemsku županiju.

Zastupnici V. izborne jedinice su:

Balić, Marijana (HDZ; zamjenica Ivana Penave)
Culej, Stevo (HDZ)
Ćosić, Pero (HDZ)
Karlić, Mladen (HDZ)
Lucić, Franjo (HDZ)
Luc-Polanc, Marta (SDP)
Maksimčuk, Ljubica (HDZ)
Matić, Predrag (SDP)
Miličević, Davor (HDZ; zamjenik Dražena Milinkovića)
Mišić, Ivica (PH)
Panenić, Tomislav (Most)
Ronko, Zdravko (SDP)
Šimić, Marko (HDZ; zamjenik Danijela Marušića)
Vlaović, Davor (HSS)

Šesta izborna jedinica: Od Novog Zagreba jugoistočnim dijelom Zagrebačke do Sisačko-moslavačke županije

VI. izborna jedinica obuhvaća jugoistočni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Ivanić Grad, Kloštar Ivanić, Kravarsko, Križ, Orle, Pokupsko, Rugvica, Velika Gorica), Sisačko-moslavačku županiju i jugoistočni dio Grada Zagreba.

Zastupnici VI. izborne jedinice su:

Barišić, Dražen (HDZ)
Beus Richembergh, Goran (GLAS)
Čičak, Mato (HDZ; zamjenik Gorana Marića)
Dumbović, Darinko (Reformisti)
Glavašević, Bojan (SDP)
Grmoja, Nikola (Most)
Josić, Željka (HDZ; zamjenica Ive Žinića)
Lenart, Željko (HSS)
Mrsić, dr. sc. Mirando (SDP)
Pernar, Ivan (Živi zid)
Prgomet, prof. dr. sc. Drago (HDZ)
Sokol, dr. sc. Tomislav (HDZ; zamjenik Jasena Mesića)
Stazić, Nenad (SDP)
Šuker, Ivan (HDZ; zamjenik Dražena Bošnjakovića)

Sedma izborna jedinica: Od zagrebačkih Gajnica do Bakra u Hrvatskom primorju

VII. izborna jedinica obuhvaća jugozapadni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Jastrebarsko, Klinča Sela, Krašić, Pisarovina, Samobor, Stupnik, Sveta Nedjelja, Žumberak), Karlovačku županiju, istočni dio Primorsko-goranske županije (gradovi i općine Bakar, Brod Moravice, Čabar, Čavle, Delnice, Fužine, Jelenje, Kastav, Klana, Lokve, Mrkopalj, Novi Vinodolski, Ravna Gora, Skrad, Vinodolska općina, Viškovo, Vrbovsko) i južni dio Grada Zagreba.

Zastupnici VII. izborne jedinice su:

Beljak, univ. spec. Krešo (HSS)
Ćelić, Ivan (HDZ; zamjenik Tomislava Ćorića)
Đujić, Saša (SDP)
Jelkovac, Marija (HDZ; zamjenica Tome Medveda)
Klarić, Tomislav (HDZ)
Lipošćak, Tomislav (HDZ; zamjenik Damira Jelića)
Mateljan, Damir (SDP)
Milošević, Domagoj Ivan (HDZ)
Opačić, Milanka (SDP)
Saucha, Tomislav (SDP)
Sinčić, Ivan Vilibor (Živi zid)
Sladoljev, Marko (Most; zamjenik Josipa Katalinića)
Stier, Davor Ivo (HDZ)
Zmajlović, Mihael (SDP)

Osma izborna jedinica: Istra, Rijeka i kvarnerski otoci

VIII. izborna jedinica obuhvaća područje Istarske županije i zapadni dio Primorsko-goranske županije (gradovi i općine: Baška, Cres, Crikvenica, Dobrinj, Kostrena, Kraljevica, Krk, Lovran, Mali Lošinj, Malinska – Dubašnica, Matulji, Mošćenička Draga, Omišalj, Opatija, Punat, Rab, Rijeka, Vrbnik).

Zastupnici VIII. izborne jedinice su:

Borić, Josip (HDZ; zamjenik Olega Butkovića)
Demetlika, Tulio (IDS)
Grbin, Peđa (SDP)
Hrelja, Silvano (HSU)
Jerković, prof. dr. sc. Romana (SDP)
Jovanović, doc. dr. sc. Željko (SDP)
Kirin, Ivan (HDZ)
Kliman, Anton (HDZ)
Komparić Devčić, Ana (SDP)
Miletić, Boris (IDS)
Sponza, Giovanni (IDS)
Strenja-Linić, dr. sc. Ines (Most)
Škibola, Marin (NZ)
Turina-Đurić, Nada (GLAS)

Deveta izborna jedinica: Lika i Dalmacija do Splita

IX. izborna jedinica obuhvaća Ličko-senjsku županiju, Zadarsku županiju, Šibensko-kninsku županiju i sjeverni dio Splitsko-dalmatinske županije (gradovi i općine: Dicmo, Dugopolje, Hrvace, Kaštela, Klis, Lećevica, Marina, Muć, Okrug, Otok, Prgomet, Primorski Dolac, Seget, Sinj, Trilj, Trogir, Vrlika).

Zastupnici IX. izborne jedinice su:

Bulj, Miro (Most)
Glasovac, Sabina (SDP)
Juričev-Martinčev, Branka (HDZ)
Kovač, dr. sc. Miro (HDZ)
Kustić, Marijan (HDZ; zamjenik Darka Milinovića)
Lončar, Davor (HDZ)
Ostojić, Ranko (SDP)
Perić, Grozdana (HDZ)
Sanader, Ante (HDZ)
Šipić, Ivan (HDZ; zamjenik Nediljka Dujića)
Vidović, Franko (SDP)
Vučetić, doc. dr. sc. Marko (NZ)
Zekanović, Hrvoje (HRAST)

Deseta (“južna dalmatinska”) jedinica: Od grada Splita do krajnjeg juga

X. izborna jedinica obuhvaća južni dio Splitsko-dalmatinske županije (gradovi i općine: Baška Voda, Bol, Brela, Cista Provo, Dugi Rat, Gradac, Hvar, Imotski, Jelsa, Komiža, Lokvičići, Lovreč, Makarska, Milna, Nerežišća, Omiš, Podbablje, Podgora, Podstrana, Postira, Proložac, Pučišća, Runovići, Selca, Solin, Split, Stari Grad, Sućuraj, Supetar, Sutivan, Šestanovac, Šolta, Tučepi, Vis, Vrgorac, Zadvarje, Zagvozd, Zmijavci) i Dubrovačko-neretvansku županiju.

Zastupnici X. izborne jedinice su:

Babić, univ. spec. Ante (HDZ; zamjenik Andre Krstulovića Opare)
Bačić, Ante (HDZ; zamjenik Damira Krstičevića)
Bačić, Branko (HDZ)
Bauk, Arsen (SDP)
Dodig, prof. dr. sc. Goran (HDS)
Grčić, prof. dr. sc. Branko (SDP)
Kovačić, dr. sc. Ivan (NZ)
Lalovac, mr. sc. Boris (SDP)
Ninčević-Lesandrić, Ivana (Most)
Parić, Darko (SDP)
Petrov, Božo (Most)
Putica, Sanja (HDZ; zamjenica Lovre Kuščevića)
Roščić, Dragica (HDZ; zamjenica Milana Kujundžića)
Škorić, Petar (HDZ)

Jedanaesta izborna jedinica: hrvatski birači izvan RH

Hrvatski birači izvan RH biraju tri zastupnika u Hrvatskom saboru.
U ovom sazivu to su:

Glasnović, Željko (NZ)
Ljubić, prof. dr. sc. Božo (HDZ)
Raguž, Željko (HDZ)

Dvanaesta jedinica: nacionalne manjine

Pripadnici nacionalnih manjina biraju svoje predstavnike u jednoj izbornoj jedinici koju čini cjelokupno područje Republike Hrvatske.

U ovom sazivu Sabora, predstavnici nacionalnih manjina su:

Bilek, Vladimir (NZ)
Jankovics, Robert (NZ)
Jeckov, Dragana (SDSS; zamjenica Mile Horvata)
Kajtazi, Veljko (NZ)
Lekaj Prljaskaj, Ermina (NZ)
Milošević, Boris (SDSS)
Pupovac, prof. dr. sc. Milorad (SDSS)
Radin, dr. sc. Furio (NZ)

Izvor: narod.hr/sabor.hr