Srijeda, 14 svibnja, 2025
22.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Znate li tko su zastupnici manjina koji su podržali Milanovića?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedam od ukupno osam zastupnika nacionalnih manjina u srijedu je dalo potpis podrške Zoranu Milanoviću da pokuša sastaviti vladu, a jedina koja nije potpisala takvu izjavu je zastupnica albanske nacionalne manjine Ermina Lekaj Prljaskaj. Donosimo pregled tko su zastupnici manjina koji su ušli u Sabor.

Srpska nacionalna manjina – 3 mandata

1. Milorad Pupovac

Milorad Pupovac rođen je 5. studenoga 1955. Jedan je od vodećih ljudi Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu, vođa Lige socijaldemokrata i čelnik Socijaldemokratskog saveza Hrvatske – Socijaldemokratskog saveza Jugoslavije. Bio je i član Srpske demokratske stranke, prije negoli se politički razišao s njezinim temeljima. Osnivač je Srpskoga demokratskog foruma. Početkom 1995. godine sudjeluje u osnivanju Samostalne srpske stranke (SSS), a s osnivanjem Akcije socijaldemokrata Hrvatske (ASH) uključuje se u rad te stranke i kao njihov predstavnik nakon izbora 1995. godine ulazi u Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske. Potom prešao u Samostalnu demokratsku srpsku stranku Vojislava Stanimirovića, na čijoj listi je u više mandata član Sabora. Kraće vrijeme je bio predsjednik SDSS-a, te kasnije predsjednik Programskoga savjeta, a danas je potpredsjednik te stranke. Predsjednik je Srpskog narodnog vijeća.

Poznat je po tome da je usporedio Jasenovac i Vukovar, te 1946. i 2015., Hrvatsku je više puta optuživao za netoleranciju, napadao je hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović…

2. Mile Horvat

Rođen je 16. svibnja 1959. u Kneževim Vinogradima. Završio je Pravni fakultet u Osijeku (VSS – diplomirani pravnik). Mandat mu je počeo 15. listopada 2008. kao zamjeniku zastupnika Vojislava Stanimirovića. Sada je ponovno izabran kao kandidat Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS-a).

3. Mirko Rašković

Mirko Rašković je rođen 9. 11. 1952 godina u Kninu. Rašković je rat proveo u Kninu, gdje je jedno vrijeme navodno vodio kasarnu “Stara straža”. Knin je napustio u “Oluji”, a bio je jedan od prvih koji su se vratili u Hrvatsku, u svoj stan u Kninu. Navodno ima SSS tehničkog smjera, a u dijelu srpske zajednice tvrde da nema ni toliko. Navodno ga nema u Registru branitelja, a ima vojnu mirovinu u iznosu od 7.312,67 kuna, koju uživa zbog obrane suvereniteta RH. Izabran kao kandidat Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS-a).

Mađarska nacionalna manjina

1. Šandor Uhas

Rođen je 12. lipnja 1954. u Belom Manastiru. Završio Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu (VSS – diplomirani geograf). Kandidat je saveza mađarskih udruga. Izabran kao kandidat Saveza mađarskih udruga(SMU).

Talijanska nacionalna manjina

1. Furio Radin

Rođen je 1. lipnja 1950. u Puli. Završio Filozofski fakultet u Zagrebu (VSS – diplomirani psiholog, doktor znanosti). Izabran kao kandidat grupe birača.

Češka i slovačka nacionalna manjina

1. Vladimir Bilek

Rođen je 10. srpnja 1979. u Pakracu. Završio Tehničku školu u Daruvaru (SSS – elektrotehničar). Dopredsjednik Hrvatskog Pčelarskog saveza, 2009. godine, na izborima za Hrvatsku Poljoprivrednu komoru izabran za predstavnika ispred poljoprivrednika Bjelovarsko-bilogorske županije upravni odbor iste. Od svoje rane mladosti angažiran u očuvanju manjinskog kulturnog identiteta. Dugi niz godina aktivni član folklornog ansambla Holubička. Član upravnog odbora Češke Besede Daruvar a 2011. godine na izborima izabran za člana Vijeća češke nacionalne manjine. On je jedan od dva zastupnika na manjinskim listama koji je u Hrvatskoj narodnoj stranki(HNS) iako je izabran kao kandidat grupe birača.

Austrijska, bugarska, njemačka, romska i dr. nacionalne manjine

1. Veljko Kajtazi

Rođen je 14. veljače 1960. u Kosovskoj Mitrovici (Kosovo). Završio Višu elektrotehničku školu u Prištini, Višu trenersku školu u Splitu i Vojnu akademiju u Sarajevu (VŠS – inženjer elektrotehnike, sportaš reprezentativac, trener karatea). Pri Županijskom sudu u Zagrebu položio ispit za stalnog sudskog tumača za romski jezik. Izabran na listi Udruge za promicanje obrazovanja Roma u Republici Hrvatskoj ‘Kali Sara’

Prošle je godine u klubu zastupnika HNS-a bio i manjinac Veljko Kajtazi, iako nije formalno član HNS-a. On je, može se reći, HNS-ov dvanaesti igrač ove godine s obzirom kako je HNS osvojio devet zastupnika, te dva manjinska.

Albanska, bošnjačka, crnogorska i dr. nacionalne manjine

1. Ermina Lekaj Prljaskaj

Rođena je na Kosovu 1971. godine. Osnovnu i srednju školu završavila je u Prizrenu na Kosovu, a pravni fakultet u Rijeci, čime je stekla zvanje diplomirana pravnica. Poslijediplomski specijalistički studij Marketing Menadžment upisala je 2005. godine na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Polaže pravosudni ispit u Ministarstvu pravosuđa i ispit Stručnjaka javne nabave. Redovito pohađa seminare Rrif-a, javne nabave i ovršnog postupka. Zaposlena je od 1995. godine i trenutno radi kao direktorica pravnih poslova i kadrovske službe u Vodovodu Žrnovnica u Novom Vinodolskom. Ovlašteni je sudski tumač za albanski jezik. Predložili su je Forum albanskih intelektualaca -FAI, Kulturna udruga albanske nacionalne manjine Zadar – KUANMZ, Zavičajna udruga ‘Hasi’ i Udruga Kosovara u Republici Hrvatskoj.

Inače, ona je druga s ovog popisa koja je tek postala zastupnica manjina, a članica je HNS-a. Jedina je koja nije podržala Milanovića.

Od osmero izabranih zastupnika manjina, njih šestorica su već obnašali tu dužnost, a u saborske klupe po prvi put će sjesti Ermina Lekaj Prljaskaj i Mirko Rašković.

Situacija u Saboru je takva da osam pripadnika nacionalnih manjina odlučuje o parlamentarnoj većini, odnosno o sastavu hrvatske Vlade i usvajanju državnog proračuna. Zastupnici koji u Sabor ulaze s vrlo malim brojem glasova zahvaljujući manjinskim listama odlučuju o velikoj većini hrvatskih građana.

Zanimljivo je za spomenuti da su manjinski zastupnici i u slučaju promjene izbornog zakona i u slučaju zakona o referenduma bili za i značajno podržali nazadovanje demokracije u Hrvatskoj. Ponovno se otvara pitanje zastupaju li “manjinci” interese manjina koje predstavljaju ili su uvijek vjetar u leđa vladajućoj većini koja ih slobodno može tretirati kao dio svoje glasačke mašinerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

54 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci