Što obući za krizmu?

Proljeće, uz brojne modne novosti donosi i obiteljske svečanosti na kojima treba zablistati. Krštenje, prva pričest, krizma, pa čak i matura događaji su koje roditelji i djeca prolaze zajedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveta potvrda ili krizma je sakrament kojim krizmanik ulazi u „svijet odraslih“ u vjeri. Najčešće ga primaju mladi u 8. razredu osnovne škole ili u prvom razredu srednje škole.

Krizma podrazumijeva svečanu odjeću (ne odjeću za odrasle). Nemojte pretjerivati – minimalizirajte odjeću kako bi u prvom planu bio sakrament, a ne modni trendovi.

Sveta potvrda je jedan od najvažnijih sakramenata Katoličke Crkve i važno se dobro pripremiti za to – duhovno i fizički.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prikladna odjeća za mladiće je najčešće odijelo. Ako želite biti manje formalni, sasvim u redu je obući svečanije hlače i košulju. Svečane cipele se preporučuju za koju god se odjevnu kombinaciju odlučili. Također, možete se odlučiti za kravatu ili mašnu.

13091926_233751836987936_7797161076726013567_n
Autor: Gospa Sinjska, fb

Što se tiče odjeće za djevojke – najčešće se odijevaju haljine, no također mogu obući i svečane hlače na koje odlično ide košulja i kraći sako. Ako se ipak odluče za haljinu, ona bi trebala imati rukave, ili barem bi preko haljine trebalo odjenuti sako ili bolero. Haljina ne bi trebala biti iznad koljena. Cipele bi trebale također biti svečane. U zadnje vrijeme jako su moderne suknje visokog struka u kombinaciji sa zanimljivom majicom ili tunikom.

Modni detalji kao što su torbice i nakit su dobrodošli, no važno ih je uskladiti s bojama odjeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, za djevojke jako su važne frizure. Djevojke se najčešće odlučuju za moderne ‘punđe’ u kombinaciji s pletenicama ili možda jednostavno raspuštenom kosom s laganim valovima. Što god odlučili – važno je da se mladi u tome osjećaju ugodno.

13094148_234381160258337_2360084105636869831_n
Autor: Gospa Sinjska, fb

Riječ “potvrda” dolazi od latinske riječi confirmatio ili od temeljnog glagola firmare što znači učvrstiti, ojačati. Zato sakrament sv. potvrde još nazivamo “firma”. Zovemo ga također i “krizma” što dolazi od krizme tj. svetog ulja što ga biskup posvećuje na Veliki četvrtak, a njime se pomazuju krizmanici. One koji primaju ovaj sakrament nazivamo potvrđenicima, krizmanicima ili firmanicima.

Potvrda je, kao što i samo ime govori, sakrament kojim osoba potvrđuje svoju vjeru i svoju pripadnost Crkvi. Krizmu obično dodjeljuje biskup, dok svećenik krizmu može podijeliti osobama kojima je zdravlje ugroženo, a nisu se krizmale, bez pitanja biskupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po nauku Katoličke Crkve, na krizmi katolici primaju darove Duha Svetoga, što je Isus obećao. Da bi se jasnije označio dar Duha Svetoga, vrlo je rano uz polaganje ruku dodano i mazanje mirisnim uljem (krizmom). To mazanje tumači i sam naziv “kršćanin” što znači pomazanik, izvedeno iz samoga imena Krista kojega je Bog pomazao Duhom Svetim. Tako i danas ljudi prilikom sakramenta svete potvrde primaju na sebe Duha Svetoga koji će im dati dodatnu snagu, ispuniti ih svjetlom za bolji kršćanski život, da bi što bolje mogli razumjeti ono što im je Bog objavio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.