Dok se ljubitelji zimskih sportova raduju zimi i snijegu, vozačima je ovo godišnje doba vjerojatno najgora noćna mora. To i ne čudi, jer vremenski uvjeti – kiša, snijeg i led, nisu nimalo privlačni za vožnju. Kako bi se izbjegle prometne nesreće i problemi, automobil treba pripremiti na ovakve teške vremenske uvjete, pogotovo ove zime, koja bilježi ekstremno niske temperature u našim krajevima te prilagoditi vožnju skliskim i mokrim cestama. Zimska oprema i prilagođavanje vožnje zimskim uvjetima dva su najvažnija preduvjeta za sigurnu vožnju zimi.
Zato vam donosimo nekoliko korisnih savjeta za vožnju u zimskim uvjetima.
Paljenje dizelaša zimi
Ako imate problema s paljenjem dizelaša zimi, najbolje je staro motorno ulje zamijeniti uljem nižeg viskoziteta. Time će se elektropokretaču olakšati pokretanje motora. Onaj tko zamijeni istrošene žarne elemente, te održava i akumulator, izbjeći će mnoge probleme.
Automobili na plinski pogon
Plinskom rasplinjaču prijeti opasnost od zamrzavanja, a rashladna se tekućina u sustavu mora zagrijati na najmanje 50 Celzijevih stupnjeva prije nego se prebaci na plinski pogon. Ako se radi o vrlo niskim temperaturama, vožnja na benzin može potrajati i nekoliko kilometara.
Ako je motor nezagrijan, treba pripaziti na broj okretaja
Visok broj okretaja pri hladnom motoru nije poželjan. Neposredno nakon starta na ležajeve i druge površine koje se podmazuju, još ne dospijeva dovoljno ulja te je trošenje povećano. Tko najčešće vozi na kratkim relacijama, taj bi i češće trebao mijenjati ulje. Razlog: u motoru bi se moglo nakupljati gorivo i kondenzirana voda, a to može dovesti do većih šteta.
Oprezno dolijevajte vodu u hladnjak
Rashladna tekućina je uvijek mješavina vode i antifriza. No valja biti oprezan: dolije li se previše vode, udio antifriza može se smanjiti ispod kritične granice. Osobito stoga što se brzo smrznu posude za izjednačavanje razine tekućine. Dolijeva li se voda, trebat će proći određeno vrijeme za dobro miješanje rashladne tekućine u hladnjaku.
Stakla se smrzavaju iznutra kada je u kabini previše vlage
Za početak bi trebalo ukloniti uzrok, a najčešći su uzrok oštećene brtve ili začepljeni unutrašnji filteri. Na obući se u auto može unijeti snijeg koji se poslije topi. Nađe li se uzrok, auto treba dobro posušiti.
Automobil slabo grije
Najčešći je krivac neispravan ili oštećen termostat. Ako je začepljen, tekućina će stalno teći kroz veliki rashladni optok, te jednostavno neće biti dovoljno topla.
Praktična oprema koju trebate imati zimi u automobilu
Neizostavno u prtljažniku, posebno ako se odlazi na put u planine ili skijališta su: lanci za snijeg, džepna svjetiljka i topli pokrivači. Kutiju s rezervnim žaruljama odnosno osiguračima, možete držati u pretincu za rukavice. Dobro je prije kretanja na put i provjeriti tekućinu za brisanje za niske temperature, kako bi izbjegli trošak kupovanja na benzinskim postajama na autocestama.
Vozite s kratkim svjetlima i držite razmak između automobila ispred vas
Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla u razdoblju zimskog računanja vremena. Pripazite i na kočenje, jer je put kočenja na ledu drastično duži pa je potrebno držati razmak.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.