Zamrznuti ruski kapital: Što će se dogoditi ako nekadašnji Agrokor prijeđe u ruke Pavla Vujnovca?

Fortenova
Foto: Fah/montaža Narod.hr

Fortenova po svemu sudeći dolazi u ruke Pavla Vujnovca. Kako bi se preuzimanje većinskog udjela Fortenova grupe i formalno privelo kraju, 19. prosinca će se dovršiti glasovanje dioničara. Ako sve prođe u skladu s propozicijama transakcije, Open Pass Ltd. Pavla Vujnovca postat će vlasnik najmanje 54% udjela u Fortenovi i, sasvim moguće, ustoličiti se na mjesto najmoćnijeg poslovnog čovjeka u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fortenova se konačno oslobađa ruskog udjela, a većinski će vlasnik, po svemu sudeći, postati kompanija Open Pass Ltd. Pavla Vujnovca.

Fortenova grupa u osobitom je fokusu, ne samo hrvatske, javnosti i sigurnosnih službi od početka otvorene ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine.

Na pepelu Agrokora

Podsjetimo, Fortenova, nekadašnji Agrokor, jedna je od najvećih grupacija na području jugoistočne Europe, čije poslovanje se pretežito odvija u maloprodaji, proizvodnji hrane i poljoprivredi, s godišnjim konsolidiranim prihodima koji premašuju 4 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Dossier Fortenova: Tko su vlasnici najveće hrvatske kompanije?

. Svi putevi vode u Nizozemsku gdje je registrirana tvrtka Fortenova group Hold CO koja je vlasnik Fortenova grupe d.d. Hrvatska

Fortenova grupa je također i najveći privatni poslodavac u Republici Hrvatskoj te trenutno zapošljava više od 45.000 ljudi, s 29 proizvodnih pogona te više od 2.500 prodajnih mjesta i distribucijskih centara.

Nastala je 2018. kao rezultat dogovora vjerovnika Agrokora, čime je zapravo poslovno carstvo obitelji Todorić formalno otišlo sa scene – u listopadu 2022. godine Agrokor je izbrisan iz sudskog registra.

Ruski kapital

No politička dimenzija, koja je u poslovanju Agrokora uvijek bila prisutna, dijelom neizbježno i zbog veličine te značaja njegovog poslovanja za cjelokupno društvo, promjenom većinskog vlasnika dodatno se produbila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija se za Fortenovu iznimno politički zakomplicirala kad je ruski kapital na Zapadu pao pod režim sankcija uslijed invazije Rusije na Ukrajinu. Naime, većinski dioničar Fortenove su u tom trenutku bili Rusi, točnije Sberbank s 39,5% i VTB bank s 7,39% udjela.

EU je sankcije nametnula u paketu Rusiji, Bjelorusiji i Iranu, kao odgovor na invaziju, a one uključuju i poslovanje ruskih banaka u državama članicama. U tom smislu, Fortenova se praktički našla poslovno paralizirana iz očiglednog razloga – većinski vlasnik bile su banke pod kontrolom Ruske federacije.

U rasponu od nešto manje od dvije godine Fortenova grupa bila je predmet afera međunarodnog dosega, ali i teških posljedica po hrvatsku privredu u kojoj tvrtke koje ju čine imaju presudan udio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Značaj Fortenove za hrvatsko društvo

Naime, baci li se pogled na Fortenovin portfolio, čak i promatraču koji se prvi put informira o hrvatskoj privredi, a osobito poljoprivredi, postaje jasno koliko je poslovanje ovog poslovnog subjekta važno za Hrvatsku. Fortenova je vlasnik, da navedemo samo najpoznatije tvrtke, PIK Vrboveca, Jamnice, Tiska, Zvijezde, Konzuma, Mercatora.

Također, prema nekim procjenama, kompanija posjeduje 25 posto poljoprivredne proizvodnje u zemlji, a tvrtke u sastavu Fortenova Grupe obrađuju oko 32 tisuće hektara državnog poljoprivrednog zemljišta.

Stoga, drama oko izvlaštenja zamrznutog ruskog kapitala iz vlasničke strukture Fortenova grupe nikad nije izašla iz fokusa.

“Šeik” i Rusi

Jedan od interesantnijih činova bio je pokušaj otkupa ruskog udjela od strane ulagača iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Afera koja se time otvorila pokazala je zainteresiranim promatračima i ponešto o načinu kako Rusija pokušava zaobići sankcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Dossier Fortenova: Kakve veze s kompanijom imaju famozni 'šeik', hrvatski poduzetnici u sjeni i sankcije Rusiji

Prema ovim navodima iz Fortenova grupe, ‘šeik’ je tek dimna zavjesa za nastavak utjecaja Rusa u toj kompaniji i to preko utjecajnih hrvatskih poduzetnika u Rusiji koji su bili posrednici pri ovoj kupnji

Podsjetimo, kompanija SBK Art iz Dubaija, čiji je predstavnik bio Saif Alketbi otkupila je najprije udio Sberbanka i time bila na putu da postane većinski vlasnik Fortenove.

Manji dioničari Fortenove, kao i najveći među njima, Open Pass Ltd. Pavla Vujnovca (u to vrijeme s 28,19% udjela) bili su konsternirani transakcijom, jer otkup ruskog vlasništva u EU nije moguć bez procedure za koju su nadležna posebna tijela koja nadziru provedbu sankcija.

No situacija se uskoro rasplela na neočekivan način. Naime, Hrvatska je država nadležnim tijelima EU prijavila SBK Art kao fiktivnu kompaniju koja je zapravo kulisa za vraćanje većinskog udjela u ruske ruke. Transakcija je zamrznuta, a sam je SBK Art došao na popis tvrtki pod sankcijama.

Komentar Gordana Malića

Hrvatski je novinar Gordan Malić dao svojedobno instruktivan komentar na cijelu aferu:

“U ovom svjetskom ratu Emirati su nova Švicarska. Saif Alketbi, kupac 43,3 posto udjela u Fortenovi, ne nalazi se na Forbesovoj listi, nije među bogatijim Arapima i o njemu se vrlo malo zna.”

“Očito je da sam nema tih 500 milijuna eura, već je u igri netko ih ima. Najveći interes u tome ima Sberbank jer su u Todorićevu bivšu firmu upucali 1,2 milijarde, što znači da bi prodajom Fortenove arapskom investitoru izgubili najmanje pola milijarde eura.”

“Sumnjam da im je to računica. Dakle, kupili su to sami preko posrednika u Dubaiju, gdje odnedavno stoluje i sam predsjednik Uprave Sberbank Hermann Gräf, inače ruski folksdojčer.”

Sada je, čini se fait accompli to da će novi većinski vlasnik Fortenove postati Pavao Vujnovac.

Tko je Pavao Vujnovac?

Pavao Vujnovac, najmoćniji hrvatski poduzetnik koji se bavi plinskim poslom, vlasnik je, među ostalim, tvrtke Energia Naturalis, krovne tvrtke sastavljene od niza tvrtki okupljenih oko Prvog plinarskog društva. U poslovne vode ušao je 2006., kad se zaposlio u Prvom plinarskom društvu u Vukovaru, da bi 2010. i njegovog vlasničkog preuzimanja kompanije uslijedio meteorski uspon i glas dominantnog poslovnog aktera u Hrvatskoj na polju trgovine energentima.

Na pitanje, zbog čega je ušao u Fortenovu 2021. godine, Vujnovac je odgovorio:

“Prepoznao sam priliku kad je sve još bilo u rasulu. Dionice su tad bile, po mom mišljenju, podcijenjene. Nije bilo nijednog hrvatskog dioničara, niti strane koja je razmišljala o biznisu. U vlasništvu su bili razni financijski fondovi, banke i svi su bili u toj poziciji ne svojom željom.”

“Taj je model bio i u Pevexu. Kad ide stečaj, svi s potraživanjima dobiju udjele u firmi. Išao sam od jednog do drugog i svojim novcem kupovao dionice. Vjerujem da je to dobra investicija.”

Preuzimanjem većinskog udjela u Fortenovi Vujnovac bi mogao postati najvažniji pojedinačni poslovni čimbenik u Hrvatskoj, jer bi sjedinio svoju dominantnu poziciju u trgovini energentima s onom na polju poljoprivrede i trgovine hranom.

Cijeli niz oporbenih političara izrazio je u tom smislu zabrinutost.

Najmoćniji čovjek u Hrvatskoj

Primjerice, Peđa Grbin ispred SDP-a je izjavio kako:

“Nakon ovog preuzimanja (…) imat ćemo jednog poduzetnika i grupaciju koja će biti toliko dominantna u odnosu na sve ostale na hrvatskom tržištu, što je nezabilježeno, i ne znam ima li ijedna članica EU koja ima toliko dominantnu grupu koja kontrolira od prometa energentima do proizvodnje hrane. To je svojevrstan monopol, što je posljedica rada Plenkovića i HDZ-a”

Nikola Grmoja je, u sličnom tonu, ustvrdio da:

“Vujnovac sa svoje dvije firme, Fortenova i Energia naturalis, kontrolira deset posto gospodarstva Hrvatske, a tu još nemamo ni Pevex, luke Vukovar, Rijeka, Ploče i ostale njegove tvrtke.

“Nitko u povijesti Hrvatske nije bio ovako moćan kao tajkun Vujnovac i jasno je koliki je njegov utjecaj na cjelokupno društvo, institucije, političke stranke i medije”.

Sam Vujnovac opetovano ističe kako svoj uspjeh ponajprije duguje spremnosti djelovanja na slobodnom tržištu i pravodobnom prepoznavanju mogućnosti koje je svojedobno otvorila liberalizacija tržišta plinom.

Skori rasplet

U svakom slučaju, njegovo preuzimanje i eventualnu stabilizaciju Fortenova grupe, nedvosmisleno pozdravlja jedan dio vjerovnika okupljenih u Udrugu dobavljača Agrokora.

Riječ je o onim poslovnjacima koji nikad nisu uspjeli utjerati dugove za robu kojom su opskrbljivali Agrokor, svojedobno poznat kao nepouzdan platiša.

Naime, jednom kad ruski udio dođe u ruke novog vlasnika, odmrzava se i onaj dio sredstava koji se na taj udio odnosi.

Prema najavama Fortenove, dio sredstava bit će isplaćen onim dobavljačima prema kojima Agrokor ima dug. Riječ je o 82 milijuna eura, a iz Udruge dobavljača Agrokora su izjavili kako je riječ o “cjelokupnom graničnom dugu, uvećanom za kamate.”

U svakom slučaju, kako bi se preuzimanje većinskog udjela Fortenova grupe i formalno privelo kraju, 19. prosinca će se dovršiti glasovanje dioničara.

Ako sve prođe u skladu s propozicijama transakcije, Open Pass Ltd. Pavla Vujnovca postat će vlasnik najmanje 54% udjela u Fortenovi i, sasvim moguće, ustoličiti se na mjesto najmoćnijeg poslovnog čovjeka u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.