Subota, 27 lipnja, 2026
36.1 C
Zagreb
Pratite nas:
KOLUMNA

Ristić: Sljedeća dva tjedna su ključna

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve kad bi netko i htio, teško bi bilo samo prepričati sve preokrete i slijepe ulice kroz koje je svijet glavinjao od američko-izraelskog napada na Iran, dok nismo došli do sadašnje situacije “primirja” od dva tjedna, koje nitko ne poštuje, ali koje je, unatoč tome, i dalje na snazi. Kakvo god to primirje bilo, ipak se čini boljim od najavljenog “brisanja jedne civilizacije”. Piše to Borislav Ristić za Večernji list.

Svjetski nered svodi se na djelovanje Trumpa

Veliki svjetski nered u kojem se trenutno nalazimo, uglavnom se svodi na nepredvidljivo i neplauzibilno djelovanje jednog jedinog aktera – Donalda Trumpa. Netko je sve to lijepo sažeo u jednom “grunfovskom” meme-u s Trumpovim likom i parodijom na Sun-cuove izreke. Prvi “citat” glasi: “Ako nemaš cilj, ne možeš ni izgubiti.” U drugom koraku strategija kaže: “Da bi zbunio protivnika, prvo moraš zbuniti sebe.”

Na kraju, ta “Don-cuova” velika strategija svodila bi se na sljedeću “maksimu”: “Ako ni sam ne znaš što radiš, ne zna ni tvoj neprijatelj!” I zaista, Trumpovi potezi, od samog ulaska u rat, pa sve do apokaliptički intoniranog uskršnjeg usklika u slavu Alaha, djeluju potpuno nekonzistentno, kao potpis kakvog ludaka.

Koliko god taj dojam bio uvjerljiv, takve konstatacije predstavljaju pojednostavljenja kompleksnih događaja i procesa. Naprosto nije uvjerljivo da jedan čovjek i njegova subjektivna stanja mogu objasniti situaciju u kojoj se nalazi svijet.

“Teorija luđaka”

Pa dobro, čisto zbog intelektualnog eksperimenta, pokušajmo isključiti “teoriju luđaka” i promatrati ovu situaciju kao rezultat djelovanja racionalnih aktera. Uzmimo samo Ameriku i Trumpa kao primjer. Pogrešno je holističko gledanje na “Ameriku” kao jednu monolitnu cjelinu. Takva “Amerika” ne postoji. Postoje mnogi akteri sa svojim interesima, čija rezultanta je ono što nazivamo “Amerikom”.

Trump je predstavnik samo jednog dijela te Amerike. Poznato je kako iza njega stoje apostoli “novih tehnologija” iz Silicijske doline, poput Muska, Altmana i drugih. Oni su za prvog Trumpova mandata podržavali Hillary Clinton. Međutim, sada su novac uložili u Trumpa i njegovu kampanju. Trumpov prvi mandat je bio kaotičan, drugi mandat je kreacija “tehnomenadžerske” ekipe, s jasno zacrtanim ciljem.

>Ristić: Ovo je rat koji odlučuje tko će vladati svijetom

Što želi nova elita?

Koji bi to cilj bio? Što želi nova elita, koja stoji iza Trumpa? Pa, zamijeniti staru elitu. Tko bi u ovom slučaju bila stara elita, i koji su njihovi predstavnici? To je kongres, dio senata i Pentagon. Znamo kako je američki vojni proračun jedan od najprimamljivijih zalogaja oko koga se lome mnoga koplja. Radi se o sumi od bilijun dolara, koju je Trump povisio na bilijun i pol, a kongres bi dodao još 200 milijardi.

To je lijepa suma oko koje se čini sasvim razumno povesti i jedan lijepi rat. Pentagon je stroj za mljevenje ove ogromne sume novca. Izrael je jedna od glavnih podružnica Pentagona, jer se nalazi na jednom od najzgodnijih mjesta za kreiranje nekog rata. Problem koji ovim ratom treba riješiti jest tko će zdrobiti sve te milijarde dolara. Za novu elitu je svakako ponižavajući podatak da u tom drobljenu učestvuje s bijednih 5% udjela.

Cilj je odabran, rat nužan

Kako je novac osiguran, cilj odabran, rat je postao nužnost. Što je Trumpova uloga u ovoj konstelaciji? Ukratko, da opstruira staru elitu, kako bi nova elita preuzela kontrolu. Trump je idealan za to, jer ozbiljan posao poput rata pretvara u cirkus. Uz to, na presicama mu stalno “izlete” detalji poneke “top secret” akcije, koja onda mora biti opozvana, itd.

Trump ne može reći kako je protiv rata, jer bi ispao slab. Opstrukcija je zato njegov alat. Smijeniti generale, raditi cirkus. A sve zato kako bi se stvar izjalovila i nova elita preuzela poslove staroj eliti. Ne uspije li u tome, ide mu opoziv, a Musku garaža. Ovo je rat elita u kojem pobjednik uzima sve. Zato su sljedeća dva tjedna ključna. Mi ostali smo, naravno, uvijek na gubitku.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci