Matematička analiza Nenada Bakića: Cijepljeni unose značajno više zaraze u bolnice i svugdje nego necijepljeni

Nenad Bakić vala
Foto: Snimka zaslona

Nenad Bakić svoju matematičku analizu bazira na činjenici da s COVID potvrdom svatko može unijeti zarazu u bolnicu ili dom umirovljenika. Na drugoj strani, necijepljeni se testiraju, pa je mogućnost unosa virusa višestruko manja nego kod cijepljenih, tvrdi Nenad Bakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlični matematički modeli Nenada Bakića

Matematičar i analitičar Nenad Bakić izrađuje vrlo točne i vrlo čitane matematičke modele u kojima grafički predviđa obime širenja zaraze COVID-19. U svojim modelima radi i projekcije za hospitalizacije oboljelih. Do sada su se ovi modeli pokazali među najtočnijima, ne samo u Hrvatskoj, već i šire.

Na svom Facebooku, koji ima 40.000 pratitelja, dao je i kratku matematičku analizu o tome koliko potencijalno viruse trenutno šire cijepljeni s COVID potvrdama, a koliko necijepljeni koji se testiraju. Napravio je matematičku analizu s početnim uvjetima.

Opasnosti COVID potvrda za širenje zaraze

Postavio je određene početne uvjete, po mogućnostima što bliže stvarnosti. Smisao svega je bilo da se struku i javnost uvjeri da je korištenje COVID potvrda vrlo opasno i da značajno doprinosi širenju zaraze. Naime, dokazano je da cijepljene osobe šire zarazu virusa COVID-19, što je već opće poznata činjenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik WHO: Cijepljene osobe prenose zarazu i moraju paziti da ne zaraze druge ljude

Nenad Bakić, kao i mnogi, smatra da bi COVID potvrde trebale biti ukinute. A posebno na mjestima gdje su najranjivije osobe izložene zarazi. To su bolnice i domovi umirovljenika.

Naime, već se dulje vrijeme u javnosti raspravlja da upravo osobe s COVID potvrdama koje se ne testiraju unose zaraze u bolnice i domove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj kratkoj matematičkoj analizi Bakić, na primjeru bolnice Rebro, pokazuje da je velika vjerojatnost da će cijepljene osobe unijeti virus u bolnice. Zbog toga što posjeduju COVID potvrdu, te se osobe ne testiraju na ulazu u bolnicu. U mnogim državama zapadne Europe već se uvelo ili se uvodi obavezno testiranje i za cijepljene osobe pri ulasku u zdravstvene ustanove, iz gore navedenih razloga.

Primjer koji pokazuje stvarnost

Prenosimo kratak izvadak iz matematičke analize Nenada Bakića:

3. Na događanje ili u bolnicu želi ući 10.000 ljudi, 6.000 cijepljenih koji se ne testiraju i 4.000 necijepljenih koji se testiraju (radi jednostavnosti, sve je srazmjerno i isto i za 100 umjesto 10.000). Za ilustraciju, na Rebru radi 6.200 ljudi.
Od ovih 4000 necijepljenih će 40 biti zarazno. Recimo da su testovi tako pogrešni da čak 5% ne nađu – ući će dva zarazna.
Od onih 6.000 da su necijepljeni, 60 bi bilo zarazno, a ovako 30.
4. Na koncu će u tom scenariju od tih 10.000 biti 30 zaraznih cijepljenih, a 2 necijepljena, odnosno 15 puta veća šansa da vas zarazi cijepljeni. Isti omjer imamo ako nije 10.000 nego 100.
5. Čak i da pretpostavite da testovi ne detektiraju cijelih 10% zaraznih (skoro nemoguće), omjer je opet 7,5 puta.
Čak i da su cijepljeni samo 25% zarazni, omjer je opet 7,5 puta.
Ako su cijepljeni pak samo 30% manje zarazni, omjer je oko 21 puta. I tako dalje…, piše Nenad Bakić na Facebooku

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelu objavu i matematičku analizu na Facebooku možete pročitati ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.