Epidemiolog Rončević: U PGŽ još nisu procijepljene sve zainteresirane prioritetne osobe

Foto: Fah

“Radno aktivno stanovništvo prioritetnih skupina može se prijavljivati kod svojega poslodavca, koji zahtjev za cijepljenje djelatnika dostavlja u NZZJZ PGŽ, a ostali se mogu prijavljivati na Nacionalnu platformu preko koje će se pozivati na cijepljenje dinamikom koja kao će do sada ovisiti prvenstveno o količina cjepiva koju dobija PGŽ. Među prioritetne skupine, od nedavno su uvršteni i studenti, te je NZZJZ PGŽ započeo njihovo naručivanje i cijepljenje.” – poručio je, među ostalim, na upit Narod.hr-a epidemiolog Dobrica Rončević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sredinom sljedećeg tjedna prijeći ćemo brojku od sto tisuća cijepljenih građana naše županije prvom dozom, odnosno 37 tisuća građana drugom dozom, i do kraja lipnja vjerujem dosegnuti cilj od preko 60 posto cijepljene populacije”, poručio je u petak ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Vladimir Mićović.

S obzirom da je Dobrica Rončević,  epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije na televiziji prije otprilike mjesec dana kazao da nisu niti jednog prijavljenog cijepili preko platforme Cijepise, ali i poručio da će ubuduće cijepiti građane na način koji – ne podrazumijeva pozivanje preko platforme, Narod.hr zanimalo je znači li to da svi koji su se prijavili samo preko platforme za cijepljenje u PGŽ ostaju bez cjepiva?

Također nas je zanimalo kome se mogu obratiti osobe koje nisu zadovoljne angažiranošću svojih liječnika obiteljske medicine u PGŽ oko cijepljenja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz PGŽ su nam poslali odgovor epidemiologa dr. Dobrice Rončevića kojega prenosimo u nastavku.

“Pozivanje kandidata za cijepljenje protiv Covid-19 u ovoj fazi kampanje, sukladno raspoloživim količinama cjepiva, u PGŽ se trenutno organizira na dva osnovna načina. Prvi je preko informatičkog sustava naručivanja Doma zdravlja PGŽ, koji temeljem tjedne dostave cjepiva dodjeljuje obiteljskim liječnicima određenu kvotu, odnosno raspoloživu količinu određenog cjepiva, a liječnici svoje zainteresirane pacijente prema prioritetu (dob i kronične bolesti), uglavnom naručuju u određeno vrijeme na određeni cjepni punkt ili ih cijepe u svojoj ambulanti, a nepokretne u kućnoj posjeti.

Drugi način je pozivanje prioritetnih skupina uglavnom radno-aktivnog stanovništva (djelatnici u zdravstvu i socijalnoj skrbi, djelatnici interventnih službi, pomorci, djelatnici u odgoju i obrazovanju, u turizmu i slično), koje preko njihovih ustanova ili tvrtki poziva Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, a cijepljenje se odvija na punktovima ili na radnim mjestima. Zbog velikog broja zainteresiranih za cijepljenje u PGŽ te ograničene količine cjepiva, još nisu procijepljene sve zainteresirane osobe iz prethodno navedenih prioritetnih skupina druge i treće faze. Po završetku cijepljenja prioritetnih skupina, sukladno dostupnoj količini cjepiva, ostali zainteresirani će se moći cijepiti i pozivanjem s Nacionalne platforme. U tom cilju se NZZJZ PGŽ sa suradničkim informatičkim tvrtkama intenzivno angažira na uspostavi još učinkovitijih rješenja sustava naručivanja osoba prijavljenih na nacionalnu platformu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za cijepljenje zainteresirane osobe starije od 65 godina i kronični bolesnici koji još nisu cijepljeni, osim kod svojih liječnika, mogu se prijaviti i u teritorijalno nadležnu ispostavu Doma zdravlja ili Zavoda za javno zdravstvo. Radno aktivno stanovništvo prioritetnih skupina može se prijavljivati kod svojega poslodavca, koji zahtjev za cijepljenje djelatnika dostavlja u NZZJZ PGŽ, a ostali se mogu prijavljivati na Nacionalnu platformu preko koje će se pozivati na cijepljenje dinamikom koja kao će do sada ovisiti prvenstveno o količina cjepiva koju dobiva PGŽ.

Među prioritetne skupine, od nedavno su uvršteni i studenti, te je NZZJZ PGŽ započeo njihovo naručivanje i cijepljenje. Među njima prioritet imaju studenti koji borave u studentskim domovima i za koje se praktična nastava ili volontiranje organizira u zdravstvenim, socijalnim, odgojno obrazovnim ustanovama te u sportu. I u ovom slučaju, izbor prioriteta te organizirano pozivanje i cijepljenje, provodi se kroz suradnju sa svakom pojedinom visokoškolskom ustanovom i Sveučilištem u cjelini.”, zaključio je dr. Rončević za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.