Europska unija odobrila tzv. Covid putovnice kao dokaz o cijepljenju

Foto: Fah

Države članice EU-a usvojile su u četvrtak smjernice za potvrde o cijepljenju namijenjene za medicinske svrhe, koje moraju biti usklađene kako bi se mogle koristiti u svim članicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj ovih smjernica je osigurati interoperabilnost potvrda o cijepljenju, što znači da je sadržaj potvrda o cijepljenju ujednačen, te uspostaviti minimalni skup podataka koje svaka potvrda mora imati.

Potvrde mogu biti u fizičkom ili digitalnom obliku te moraju osigurati rigoroznu zaštitu osobnih podataka.

“Potreban nam je zajednički pristup potvrdama o cijepljenju i radujem se nastavku suradnje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom kako bi se ovaj alat proširio na globalnoj razini. Interoperabilne potvrde o cijepljenju bit će važan alat za građane tijekom pandemije, ali i nakon što je prebrodimo”, izjavila je povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko tjedana grčki premijer Kyriakos Mitsotakis je predložio uvođenje potvrde o cijepljenju koje bi mogle služiti kao neka vrsta putovnica s kojima bi cijepljene osobe mogle slobodno putovati unutar EU-a tijekom pandemije.

Svi su se složili oko potrebe za takvim potvrdama, ali samo u medicinske svrhe. Većina država članica smatra da je prerano govoriti o uporabi tih potvrda u druge svrhe, poput putovanja, jer je premalo ljudi cijepljeno, a veliki dio još ni nema pristup cjepivu pa bi to bila očita diskriminacija. Osim toga, još nema dokaza da cijepljene osobe ne mogu biti prenositelji virusa.

Smjernice su uglavnom namijenjene za potvrde o cijepljenju protiv covida-19, ali bi se mogle koristiti u budućnosti kao osnova za dokazivanje o cijepljenju i protiv drugih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li covid putovnice diskriminatorne?

Zagovornici uvođenja Covid putovnica tvrde da bi se tako ubrzao protok ljudi, smanjila mogućnost širenja infekcije, mnogo brže stabilizirao normalan život, a protivnici pak tvrde da je riječ o uvođenju neravnopravnosti između cijepljenih i necijepljenih sve dok cjepivo ne bude dostupno svima u svako doba kao i da u svemu “prste” imaju tehnološke tvrtke koje bi uz unosne ugovore s državama dobile i zlatan rudnik podataka.

Prvi su još u proljeće s prijedlogom da svi cijepljeni protiv korone dobiju digitalni bar code u svoj pametni telefon, iz kojeg bi bilo vidljivo kad je netko cijepljen, krenuli Britanci. Tvrdili su da bi se ograničenjem ulaza na koncerte, nogometne utakmice, teretane, kazališta onih koji nisu cijepljeni postigla dvostruka korist – bolest bi se manje širila, a bio bi to i poticaj za cijepljenje onima koji “važu” bili ili ne bi to učinili. No, zasad je sve ostalo na razini prijedloga poglavito, kažu, zato što cjepivo još nije dostupno u većim količinama, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše za se uvođenje takvih “kartona”, koje bi sve države članice morale priznati, zauzimaju države u kojima su turizam i putovanja jedna od ključnih za gospodarstvo, a ona su najviše pogođena mjerama borbe protiv virusa.

Mogućem uvođenju Covid-putovnica morale bi se ostvariti i neki drugi uvjeti, primjerice, hoće li na kraju cijepljenje postati obvezno kad jednom cjepivo bude široko dostupno. Naime, trenutno cijepljenje nije obvezno ni u jednoj zemlji pa ni u Hrvatskoj.

Kritičari kažu da bi uvođenje takvih isprava mogao biti uvod u neravnopravno društvo u kojem cijepljena elita dobiva slobodu letjeti, biti na koncertima ili večerati u restoranima.

Također se upozorava na mogućnost “administrativnog terora” jer će jedni tražiti PCR test, drugi covid-putovnicu, a treći će zahtijevati obveznu karantenu bez obzira na “papire”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.