Lauc je u komentaru na Facebooku napisao sljedeće: “To da su cjepiva loša zaštita od zaraze je jučer bio gotovo pa konsenzus Znanstvenog savjeta. Istina je jedna, samo se ponekad malo sporije probija ako protiv sebe ima pandemijski marketing…”.
Lauc je za N1 dodatno objasnio svoj komentar.
“Bolest i zaraza nisu isto. Cjepiva nisu slaba zaštita od bolesti, nego od zaraze. Slabo su učinkovita u sprečavanju širenja zaraze. To je jučer na Znanstvenom savjetu nekoliko kolega iznijelo kao znanstvenu činjenicu. Istraživanja su pokazala da nakon pet do šest mjeseci pada zaštita od zaraze”, rekao je Lauc.
Članovi Znanstvenog savjeta pišu zajedničko pismo
Inače, članovi Znanstvenog savjeta koji se ne slažu s tvrdnjom da cjepivo loše štiti od zaraze, obratit će se javnosti zajedničkim pismom.
N1 je Vladi poslao upit je li istina da je gotovo pa konsenzusom Znanstvenog savjeta jučer zaključeno da su cjepiva loša zaštita od zaraze te, ako je to bio “gotovo pa konsenzus Znanstvenog savjeta”, zašto to ministar Beroš jučer na press konferenciji nije naveo u izjavama novinarima?
U odgovoru Vlada nije odgovorila na konkretno pitanje, ali je ustvrdila: “Bilo čiji navodi o tome da je stav Znanstvenog savjeta da ,,cjepiva loše štite” u potpunosti su netočna. Više čitajte OVDJE.
Podsjetimo, članovi Znanstvenog savjeta su, između ostalih, Alemka Markotić, Krunoslav Capak, Dragan Primorac, Miroslav Radman, Igor Rudan, Gordan Lauc, Nenad Ban, Branko Kolarić, Ozren Polašek, Petra Klepac, Andreja Ambriović Ristov i Zvonko Kusić.
Na jučerašnjem sastanku bili su, osim dijela Znanstvenog savjeta, i premijer Andrej Plenković, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar zdravstva Vili Beroš.