Novi Zeland je znatno manje pogođen od brojnih drugih zemalja u svijetu, a uspjeh se pripisuje pravodobnoj reakciji. Novi Zeland, koji ima oko pet milijuna stanovnika, prvi slučaj je zabilježio 28. veljače u pacijenta koji je doputovao iz Irana. Hrvatska je u tom periodu imala troje zaraženih. Njihova karantena svih stanovnika traje dva tjedna te nitko bez razloga ne smije napustiti svoj dom, osim u slučajevima odlaska po nužne namirnice ili lijekove.
Drugi je slučaj na Zelandu zabilježen u žene koja je doputovala iz Italije te je Vlada već tada počela razmatrati mjere o ograničenjima putovanja. Usprkos činjenici da ima manji broj zaraženih nego mnoge druge zemlje, među prvima su uveli obaveznu samoizolaciju za sve osobe koji doputuju iz inozemstva, a također je i jedna od prvih zemalja koja je zabranila javna okupljanja.
U zemlji je po zadnjim podacima ukupno zaraženo 1210 ljudi, a jedna je osoba preminula. Na službenoj stranici novozelandskog ministarstva zdravstva objavili su podatke o zaraženima i ustanovili da se 41 posto stanovništva zarazilo na putovanju u druge zemlje, a 43 posto su kontakti sa zaraženima. Stoga je zemlja svoje granice zatvorila već 19. ožujka.
Australija i Novi Zeland, još su krajem ožujka u okviru mjera na sprečavanju širenja novog tipa koronavirusa, uveli zabranu ulaska strancima. Zabrana se odnosila na sve one koji nisu državljani i koji ne žive u toj zemlji. Premijerka Jacinda Ardern je nakon zatvaranja granica objavila borbu protiv zaraze koja uključuje četiri faze – a zadnja je potpuna karantena. Već 23. ožujka Novozelanđani su od premijerke dobili poruku da imaju 48 sati da se pripreme za potpunu karantenu.
“Znam da će osjećaj biti zastrašujući“, istaknula je Ardern te pojasnila da se vlast odlučila na ovaj korak, jer je on neophodan kako bi se u doba pandemije spasili životi. Potpuna karantena predviđena je u trajanju od četiri tjedna koliko su stručnjaci predvidjeli da je potrebno da broj zaraženih padne te da mjere počnu popuštati. Zatvorene su škole, sudovi te je obustavljena proizvodnja.
“Ponašajte se kao da imate COVID-19. To će spasiti živote. Odradimo svi svoju ulogu i ujedinimo se protiv COVID-19”., pisalo je u poruci.
Zeland se odlučio na karantenu dok je imao samo 102 slučajeva, a presudilo je to što se kod dva slučaja nisu mogli utvrditi kontakti. U tim su trenucima, građani poharali dućane kako bi se pripremili za izolaciju.
Broj oboljelih počeo je padati već početkom travnja. Građani ozbiljno shvaćaju mjere, a policija kršitelje izolacije strogo sankcionira.
2 men arrested in New Plymouth #NewZealand after flaunting lockdown rules. Both were shellfishing, claiming their ethnicity gave them the right. After (unconfirmed, but from an officer) pulling out a fishing knife, both have been arrested in a 1 hour ordeal. #nzpol #COVID19 pic.twitter.com/EaH0e3pnMn
Tekst se nastavlja ispod oglasa— J.ordanleaks (@ordanleaks) April 6, 2020
“Novi Zeland može biti prilično ponosan na svoj odgovor na krizu COVID-19”, rekao je ministar financija Grant Robertson, nakon što je broj novozaraženih pao na najnižu razinu od početka širenja zarate.
“Naše mjere karantene i socijalne distance utječu na epidemiju koronavirusa.”, rekao je prenose lokalni mediji.
Njihov uspjeh je impresivan, obzirom na veliko širenje zaraze koje uzrokuje brojne probleme u zdravstvenom sustavu s kojim se suočavaju snažne zapadne države poput SAD-a, Velike Britanije, Italije i Španjolske.
Čini se da je Novi Zeland izbjegao očekivani eksponencijalni rast slučajeva koronavirusa, poručili su iz ministarstva zdravstva. Premijerka Ardern zadovoljna je napretkom, no najavila je kako još nema popuštanja mjera, prenosi britanski Guardian.
“Imamo pozitivne znakove, u ovom trenutku smo mogli imati 4.000 slučajeva umjesto 1.000, no još nema ukidanja zabrana”, rekla je Ardern.
Njihov pristup pohvalili su i ostali mediji. “Novi Zeland je koronavirus u potpunosti suzbio”, napisao je Washington Post.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr