Velika Britanija na temelju obavještajnih podataka sumnja da je COVID-19 procurio iz istog kineskog laboratorija kao i SARS

Foto: Getty images

Viši vladini dužnosnici u Velikoj Britaniji, kako javlja Daily Mail, kažu da, iako se još uvijek smatra kako je koronavirus prenesen na ljude sa životinja u kineskom Wuhanu, teza da je virus procurio iz laboratorija u Kini više se ne odbacuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan član Cobre, Odbora za hitne slučajeve na čelu s britanskim premijerom Borisom Johnsonom, rekao je da, iako najnoviji obavještajni podaci nisu osporili da je virus porijeklom od životinja, također nije isključeno da se virus proširio na ljude nakon što je procurio iz laboratorija u Wuhanu.

Naime, Wuhan je dom Instituta za virusologiju, najnaprednijeg laboratorija te vrste u Kini. Institut vrijedan 30 milijuna funti, smješten samo desetak kilometara od zloglasne tržnice divljih životinja, trebao bi biti jedna od najsigurnijih viroloških jedinica na svijetu.

Kineske državne novine People Daily objavile su 2018. godine da je Institut “sposoban provoditi eksperimente s visoko patogenim mikroorganizmima” poput smrtonosnog virusa ebole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Raste zabrinutost da je Svjetska zdravstvena organizacija pod kontrolom Kine: Kritike dolaze iz SAD-a, Tajvana i Japana

>Britanska vlada optužuje Kinu za širenje dezinformacija: Umanjili su broj zaraženih za čak 40 puta?

>Višnja Starešina: ‘EU nije u stanju ponuditi alternativu uoči četvrte faze, a to će biti faza preuzimanja EU’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

No, unatoč reputaciji visoke sigurnosti, postojala su nepotvrđena lokalna izvješća kako su se radnici u Institutu zarazili nakon što su poprskani krvlju, a potom su infekciju prenijeli u lokalno stanovništvo.

Za drugi institut u gradu, Centar za kontrolu bolesti Wuhan – koji je udaljen svega tri kilometra od tržnice – vjeruje se da je također provodio eksperimente na životinjama poput šišmiša kako bi proučavali transmisiju koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki stručnjak za biosigurnost, profesor Richard Ebright, s Instituta za mikrobiologiju Waksman, rekao je da, iako dokazi govore kako COVID-19 nije stvoren u nekoj od laboratorija u Wuhanu, lako je mogao pobjeći odatle dok je bio analiziran.

Prof. Ebright rekao je kako je vidio dokaze da su znanstvenici u Centru za kontrolu bolesti i Institutu za virusologiju proučavali viruse sa sigurnošću samo “razine 2” – umjesto preporučene “razine 4” – koja “pruža samo minimalnu zaštitu protiv infekcije laboratorijskih radnika.

Studija Sveučilišta za tehnologiju Južne Kine zaključila je da COVID-19 vjerojatno potječe iz Centra za kontrolu bolesti – iako je ubrzo nakon njegove objave, istraživački rad uklonjen s web-mjesta za društvene mreže za znanstvenike i istraživače.

Zanimljivo, kada je u siječnju tržnica divljih životinja zatvorena, u pekinškim vijestima pojavilo se izvješće o Huang Yanlingu, istraživaču Instituta za virusologiju, kao “nultom pacijentu” – prvoj osobi koja se zarazila koronavirusom, no s Instituta su kasnije poručili da je riječ o lažnoj vijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, 2004. godine, curenje iz kineskog laboratorija dovelo je do izbijanja teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS), usmrtivši jednu osobu i zarazivši devet drugih.

Kineska vlada tada je priopćila kako je curenje bilo posljedica nepažnje, a pet visokih dužnosnika u kineskom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti bili su kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.