(VIDEO) Dr. Cvijeta Pahljina savjetuje kako prevladati strah od potresa i pandemije

Foto: Snimka zaslona

Povod za razgovor s dr. Cvijetom Pahljinom brojni su strahovi koje ljudi doživljavaju i proživljavaju zbog pandemije koronavirusa, ali i potresa u Zagrebu koji je uzdrmao podjednako sve generacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O načinu nošenja s osobnim strahovima, kako pomoći djetetu u krizi, kako se ophoditi prema djeci koja se boje potresa i bolesti, kako pronaći smisao u ovoj cijeloj situaciji s profesoricom Cvijetom Pahljinom, dr. med, specijalisticom psihijatrije koja je dugi niz godina vodila ambulantu za krizna stanja i telefon, a danas vodi postdiplomski studij iz logoterapije, razgovarala je dr. Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji.

“Uz realni strah može se nadovezati i pretjerani strah, što ovisi i o odgojiteljima. Takav strah za posljedicu ima i tjelesne simptome kao što je lupanje srca ili nesanica.”, ističe dr. Pahljina i navodi kako djeca upijaju modele ponašanja od svojih roditelja, a najvažnija je bliskost i povjerenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Djetetu je potreban prisan odnos s roditeljima”, kaže dr. Pahljina. Ukoliko su i roditelji prestrašeni, dr. Pahljina savjetuje:

“Većina roditelja iz ljubavi prema djetetu svoje vlastite potrebe i strahove stavlja sa strane. Roditelji, iako prestrašeni situacijom, osobni strah trebaju dobro prikriti i skrenuti pažnju djeteta na glazbu ili crtanje.”, upozorava dr. Pahljina.

Dr. Pahljina u razgovoru je podsjetila i da se osobe koje imaju potrebu za razgovorom i stručnom pomoći mogu javiti licenciranim logoterapeutima, volonterima te s njima anonimno razgovarati putem chata, video ili audio poziva. Sve informacije o logoterapijskom savjetovanju u krizi mogu se naći na logoterapija.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli razgovor i vrijedne savjete pogledajte u priloženom videu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.