Cijeli svijet poziva na ostanak kod kuće i što manje socijalnih kontakata kako bi se smanjila mogućnost zaraze koronavirusom jer brojevi samo rastu. U 183 zemlje svijeta od početka epidemije zabilježeno je 711.418 slučajeva zaraze, 33.563 ih je umrlo, a oporavljenih je 150.827.
Prema broju oboljelih prednjače Sjedinjene Američke Države sa 135.899 slučajeva, slijedi Italija s 97.689. Na crnoj ljestvici na vrhu je i dalje Italija s 10.779 umrlih, a slijedi Španjolska u kojoj je preminulo 6.606 osoba.
Talijanske brojke i dalje su zastrašujuće, a španjolska statistika sve je crnja – od sutra uvode još strožu karantenu. Novo žarište epidemije je Amerika. I njih je – svjetsku ekonomsku silu – ovakav razvoj situacije zatekao, a što će biti s onima mnogo manjima?
Nakon prvog paketa od 25 milijardi eura pomoći, Talijanima stiže nova vladina novčana injekcija, piše HRT.
– Upravo sam potpisao odluku kojom će se gradonačelnicima staviti na raspolaganje četiri milijarde i 300 milijuna eura u Fond solidarnosti, rekao je talijanski premijer Giuseppe Conte.
Snažna poput mlaza kojim se dezinficiraju đenovske ulice, istodobno iz palače Chigi stiže poruka za šeficu Europske komisije, koja je odbila ideju o zajedničkom dugu zemalja eurozone.
– To je optimalan odgovor kada je riječ o simetričnom šoku za sve ekonomije članica Unije. Očekujemo da svatko razumije da Europa mora odgovoriti izazovima, čak i predsjednica Europske komisije, rekao je talijanski ministar ekonomije Roberto Gualtieri.
Stajalište Ursule von der Leyen podupiru i Nijemci, koji odbijaju i poziv Talijana na izdavanje tzv. koronavirus obveznica, kojima bi se pomoglo i javnom zdravstvu zemalja članica, a čemu je sklona i šefica Europske središnje banke. Berlin, pak, zagovara aktiviranje Europskog stabilizacijskog mehanizma.
– Iznimno je bitno da imamo bolju koordinaciju. Solidarnost znači da se držimo zajedno i financijski. U ovoj situaciji radimo stoga na dobivanju novca iz europskog proračuna, a razmatramo i mogućnosti koje nudi Europska investicijska banka, rekao je njemački ministar financija Olaf Scholz.
Još jedna mediteranska nacija stenje pod teretom pandemije, i ekonomski. Na izvanrednom sastanku španjolske vlade odobrene su dvotjedne još strože mjere karantene.
– Od sutra do 9. travnja svi radnici koji nisu nužni na svojim radnim mjestima moraju ostati kod kuće. Bit će na plaćenom odmoru, a satnicu će morati postupno nadoknaditi u dogovoru s poslodavcima nakon normalizacije stanja, rekla je španjolska ministrica rada Yolanda Diaz.
Na drugoj strani Atlantika, Donald Trump iznio je ideju o karanteni za New York, pa onda od nje odustao. Guverner savezne države u kojoj je više od polovine svih oboljelih Amerikanaca poručio je kako bi takvo što bilo protuameričko i izrazito štetno za američku ekonomiju. Ona, pak, već jest u recesiji. Radnici se masovno otpuštaju, Bijela kuća uskače s rekordnim paketom pomoći…
– Za tri tjedna isplatit ćemo ljudima novac na njihove račune. Za one s čijim bankovnim podacima ne raspolažemo postojat će aplikacija na internetu i mogu se prijaviti. Oni koji ni to ne učine, dobit će čekove poštom. Probat ćemo realizirati što više uplata na račune. To je najbrži način da vrijedni Amerikanci dobiju svoj novac, rekao je američki ministar financija Steve Mnuchin.
Ekonomske posljedice pandemije tresu temelje i indijskog društva, Potkontinent ovoga vikenda proživljava pravu dramu zbog odredbi o najvećoj karanteni na svijetu. Tisuće siromaha sa sela, koji su u velikim gradovima zarađivali za sebe i obitelji, izbačeni su na ulicu jer ne mogu plaćati smještaj. Gladni, kreću na očajnički put kući, uz sve sigurnosne zapreke…
– Mislite li da bismo se vraćali kući da nam je osigurana hrana? Ne uživamo u ovome. Znamo da se epidemija širi, ali prisiljeni smo ovo napraviti. Poštujemo propisane mjere, dok se krećemo, držimo razmak koliko god možemo, kaže Rajneesh, migrant iz savezne države Uttar Pradesh.
U prenapučenom i siromašnom Zapadnom Bengalu na istoku Indije oni koji ovih dana moraju u samoizolaciju, odlaze, pak, na – stablo…
Izvor: narod.hr/hrt