5. siječnja 1876. rođen Konrad Adenauer – čovjek kojeg Nijemci smatraju najvećim u povijesti

2. Lesung der Pariser Verträge im Deutschen Bundestag am 25. Februar 1955

U brojnim anketama proglašen je gotovo jednoglasno najvećim Nijemcem u povijesti. Bio je prvi kancelar Njemačke nakon strašnog II. svjetskog rata, smrti 20 milijuna Njemaca i potpunog gospodarskog, nacionalnog, vjerskog i moralnog sloma te europske velesile. Ujedinivši ljude kršćanske orijentacije, i protestante i katolike, podigao je Njemačku iz pepela na pravim demokršćanskim osnovama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Adenauer je bio uvjereni antinacist i antikomunist, i predani katolik. Zajedno sa drugim velikanom europske povijesti, generalom Charlesom de Gaullom, stvorio je osnovu moderne ujedinjene Europe mira. Njihovi nasljednici se, uglavnom, nisu pokazali dostojni veličine ove dvojice najvećih europskih političara i vođa 20. stoljeća.

Konrada Adenauera njemačka javnost po mnogim anketama smatra najvećim Nijemcem u povijesti, i to ispred Luthera, Marxa, Bacha, Goethea, Gutenberga, Einsteina, Kanta i mnogih drugih slavnih Nijemaca. On je rođen na današnji dan 1876. u gradu Kölnu, najstarijem katoličkom biskupijskom središtu. Kršten je kao katolik, živio kao katolik, a takvim je i ostao do smrti. Bio je osnivač i vođa Kršćansko-demokratske unije (CDU), kao koalicije katolika i protestanata, koja je i danas najsnažnija stranaka u Njemačkoj.

Konrad Adenauer bio je prvi kancelar obnovljene Zapadne Njemačke nakon Drugog svjetskog rata. Uspostavio je dobre odnose Njemačke s Francuskom na čelu sa de Gaulleom, što je postalo temelj europskih integracija, a također je dao doprinos uspostavi dobrih odnosa s Izraelom i židovskim narodom u cjelini. Njemačka je pod njegovim vodstvom obnovila svoju gospodarsku snagu i postala važan član NATO-a i saveznik ratnog neprijatelja SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodio je izrazito anti-komunističku politiku, pa je bio u prilično lošim odnosima s Istočnom Njemačkom i Istočnim komunističkim blokom u cjelini. Dovršio je denacifikaciju Njemačke i uspješno reintregrirao bivše naciste u njemačko društvo.

Taj najveći političar, pa čak i najveća povijesna osoba Njemačke, nakon strašnih vremena u kojima su bezbožne nacistička i komunistička ideologija „opile“ milijune Nijemaca i Europljana odlučio je vratiti svoj narod starim korijenima europske uljudbe i kršćanske vjere. Čvrsto zasađen na katoličkoj vjeri vratio je Nijemce kršćanstvu, odstranio svaku primjesu nacizma i komunizma iz javnosti, (komunizam je od Marxa do „frankfurtske skupine“ imao najjače teoretsko uporište u Europi baš u Njenačkoj) i zajedno sa velikim de Gaulleom stvorio novu čvrstu osnovu europskog jedinstva.

Nažalost, mnogi političari koji su dolazili poslije Adenauera nisu imali ni približno takvu političku i ljudsku snagu da nastave jasan put koji je on označio. Njemačka i Europa trebaju povratak stazama velikog Adenauera i njegovog prijatelja Charlesa de Gauella.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa i njene zemlje danas naprosto čeznu i vape za „novim Adenauerom“, čovjekom moralne snage i reforme, koji će vratiti stari kontinent njenom povijesnom, kulturnom i vjerskom identitetu, zdravoj gospodarskoj obnovi i političkoj snazi i učiniti ponovno „središte svijeta“ najpoželjnijim mjestom za život na Zemlji, a što je Europa bila oduvijek. Pretpostavka za to je vraćanje onim vrijednostima koje su moderni slijepi Europljani brže-bolje bez dubljeg egzistencijalnog promišljanja odbacili, a koje se kao bumerang pred našim očima danas vraća udarcima točno posred glave.

Europa, stoga, čeka novoga Adenauera za bolji svijet!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.