-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

22. prosinca 1990. – svečano proglašen prvi Ustav slobodne Hrvatske

Podijeli

Predsjednik i utemeljitelj slobodne i samostalne Hrvatske, Franjo Tuđman rekao je prilikom donošenja prvog Ustava RH povijesne riječi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Donošenje Ustava Republike Hrvatske izniman je povijesni čin, stoga što ovaj Ustav označuje konačan raskid s komunističkim, jednostranačkim sustavom i zbog toga što on čini temelj u izgradnji pune nacionalno-državne suverenosti Hrvatske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svečanost proglašenja prvog Ustava slobodne i samostalne Republike Hrvatske počela je na današnji dan 22. prosinca 1990. u 10 sati sjednicom Hrvatskog Sabora. Sat vremena prije toga se ispred Sabora na Markovom Trgu zavijorila nova i službena hrvatska zastava, veliki trn u oku srpskim pobunjenicima, ali i dijelu hrvatske projugoslavenske elite koja je taj čin pokušavala etiketirati kao nerazuman i neprimjeren povijesnom trenutku, dok su klasičnim podmetanjima pojedinci čak govorili i o „obnovi ustaštva“.

Ustav – uporišna pravna točka jake države

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustav kao opći pravni akt s najvišom snagom morao bi biti čvrsta i uporišna točka svake jake i snažne države. Zbog toga politikantstva glede Ustava u jednoj normalnoj, demokratskoj državi nisu dopuštena, posebno zbog senzibiliteta javnosti glede tog pitanja.

Četverogodišnji mandat SDP-ove vlade pamtimo baš po pokušajima politikantstava oko pitanja Ustava, od izjava premijera i ministara, pa sve do pokušaja „prisilne“ promjene Ustava da se optuženi jugoslavenski obavještajci Perković i Mustač ne bi izručili Njemačkoj zbog ubojstva nevinih ljudi na njezinom tlu.

Zadnja promjena Ustava bila je 11. prosinca 2013. kada je nakon prvog narodnog referenduma amandmanom na članak 61. određeno da je brak zajednica muškarca i žene. Niti ta promjena Ustava nije protekla bez politikantskih pritisaka i ucjena, pa sve do skandaloznih izjava i tumačenja Ustava „SDP-ovih pravnih eksperata“ poput Peđe Grbina koji smatrao da rezultati referenduma moraju ići na glasovanje u Sabor i sl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je dužnost svakog građanina i Hrvata da pažljivo bdije nad Ustavom i njegovim provođenjem u hrvatskom društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: fah

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci