23. kolovoza 1939. pakt Ribbentrop-Molotov – kako je izdana Poljska i podijeljena istočna Europa?

Foto: encyclopediaofukraine.com

Godine 1939. potpisan je pakt nacističke Njemačke i komunističkog SSSR-a (Rusije) o nenapadanju. Komunizam i nacizam koji su zavladali dvama najvećim europskim narodima – Rusima i Nijemcima –  sklopili su tada dogovor i o podjeli šest zemalja Europe. U stvarnosti bio je to agresivni savez dva totalitarna sustava koja su namjeravali potpuno podijeliti Europu između sebe. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji je dan 23. kolovoza 1939. godine, sklopljen (tada) tajni sporazum o nenapadanju između Njemačke i SSSR-a, poznat i kao Pakt Ribbentrop-Molotov (Pakt Hitler-Staljin).

Potpisan je u Moskvi od strane sovjetskog ministra vanjskih poslova Vjačeslava Molotova i njemačkog ministra vanjskih poslova Joachima von Ribbentropa. Međusobni pakt o nenapadanju bio je na snazi gotovo dvije godine do početka Operacije Barbarossa, 22. lipnja 1941., kada je Njemačka napala SSSR.

Iako nosi službeno ime  „pakt o nenanapadanju“, u stvari bio je to agresivni vojni savez Njemačke i Rusije (SSSR), što je najviše na svojim leđima osjetila Poljska okupacijom i podjelom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj sporazum obuhvaćao je i tajni protokol kojim je izvršena podjela interesnih sfera Nijemaca i Rusa u sljedećim nezavisnim zemljama:

• Finska
• Estonija
• Latvija
• Litva
• Poljska i
• Rumunjska

Samo tjedan dana dana nakon potpisivanja sporazuma, 1. rujna 1939. godine Njemačka je napala Poljsku. U skladu s odredbama tajnog protokola sovjetske snage su malo kasnije podmuklo s leđa ušle u istočnu Poljsku, dok su se Poljaci borili s nacistima, i okupirale teritorij koji je prema sporazumu predstavljao sovjetsku (rusku) interesnu sferu. Poljske trupe su pružile odlučan otpor i Rusima (računa se da je na sovjetskoj i poljskoj strani bilo po oko 3.000 mrtvih vojnika), ali je poljsko vodstvo – koje je sa vojskom od gotovo milijun vojnika zacijelo moglo još dugo voditi rat protiv Njemačke  ocijenilo da nakon ulaska Sovjetskog saveza u rat daljnji otpor može donijeti samo još veću tragediju za Poljsku. Inače, informacije radi, u poljsko – njemačkom ratu bilo je 63.000 poginulih poljskih vojnika, ali i preko 16.000 njemačkih, a herojski otpor istinskih poljskih antifašista (najveći u Europi) nacistima bi trajao puno dulje da komunisti nisu pružili ruku Hitleru.
Stoga je vojni otpor prekinut 6. listopada 1939. godine, a Poljska izdajom i dogovorom podijeljena između Njemačke i Rusije (SSSR-a).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.