Davno su prošla vremena kada je Hrvatska bila europska trenerska nogometna velesila.
Srećom, danas ponovno imamo dva velika i top svjetska trenera: Niku Kovača i Zlatka Dalića.
Najdublji trag naši stručnjaci ostavili su u Njemačkoj, o čemu svjedoči i rang-lista prvih sto statistički najuspješnijih trenera u Bundesligi. U tom poretku najvećih uglednika njemačkoga nogometa među prvih 25 nalaze se čak trojica Hrvata: Branko Zebec na 13., Zlatko Čajkovski na 22. i Ivica Horvat na 24. mjestu.
Danas se Zebecu i Čajkovskom, bivšim trenerima i utemeljiteljima velikog Bayerna, pridružio na klupi tog velikana još jedan Hrvat – Niko Kovač.
Svi znamo da su temelje velikom Bayernu postavili naši Branko Zebec i Zlatko Čajkovski-Čik još 60-ih godina prošlog stoljeća.
Statistika reći će kako je Zebec na klupi njemačkih najvećih klubova Bayerna, Stuttgarta, Braunschweiga, HSV-a, Borussije iz Dortmunda i Eintrachta iz Frankfurta imao 46,97 posto uspješnosti ili 194 pobjede u 413 nastupa. Popularni Čajkovski je, vodeći Bayern, Hannover, Nürnberg, Köln i Kickers Offenbach, imao 109 pobjeda u 246 nastupa (44,31 posto), a Ivica Horvat (Eintracht Frankfurt, Schalke, Rot Weiss Essen) točno sto pobjeda u 231 utakmici (43,29 posto).
I dok je veliki Zebec trenerski zanat ispekao u Dinamu dovevši ga do finala Kupa velesajamskih gradova, Čajkovski i Horvat stasali su u kao treneri u njemačkim klubovima, pa se onda nakratko vraćali u Zagreb. Zanimljivo, omaleni Čik (visok samo 164 cm) i Zebec u velikom su stilu osvajali naslove prvaka s njemačkim klubovima, ali kada su se vraćali u Jugoslaviju i i od komunista etiketirani “ustaški” Dinamo, nadahnuća je, na žalost, nestalo…ovdje su se igrale neke druge političke igre.
Tko je veliki “Čik” visok samo 164 cm?
Zlatko “Čik” Čajkovski (Zagreb, 24. studenog 1923. – München, 27. srpnja 1998.), hrvatski je nogometni reprezentativac i nogometni trener. Igrao je za HAŠK iz Zagreba, Partizan iz Beograda, 1. FC Köln i Hapoel iz Haife.
Za nogometnu reprezentaciju NDH nastupio je 2 puta tijekom II. svjetskog rata protiv Njemačke i Slovačke, dok je za reprezentaciju Jugoslavije nastupio 55 puta, što je vrlo veliki broj nastupa u vrijeme kada reprezentativni susreti nisu bili česti kao danas.
Nakon II. svjetskog rata morao je pod pritiskom komunističkih vlasti preći sa brojnim nogometašima iz Zagreba, koji su igrali ligu NDH, u Beograd: u novoformirani vojni klub Partizan. Općenita namjera Beograda i Srbijanaca bila je dominacija Jugoslavijom, za što je sport bio jedna važna karika u lancu s kojom su dominirali i čvrsto držali Hrvate u “bratskom zagrljaju”.
Tek raspadom Jugoslavije hrvatski nogomet, i sport općenito, ponovno prodisao bogomdanim talentom i snagom koji je bio gušen u vrijeme Jugoslavije.
Kulminaciju smo doživjeli, prepuni sreće i katarzične radosti, na ovom SP u Rusiji, uz neponovljive Vatrene velemajstore.
No, vratimo se “Čiku”, velikanu i velikom talentu sa zagrebačkog asfalta. Godine 1953. nastupio je u momčadi svijeta FIFA–e protiv Velike Britanije (4:4), zajedno s Bernardom Vukasom, Vladimirom Bearom i Brankom Zebecom (još jedan hrvatski nogometni velikan koji je bio prisiljen otići u Partizan).
Svoj prvi veliki trenerski uspjeh ostvaruje osvojivši prvenstvo SR Njemačke 1962. sa 1. FC Kölnom. Godine 1963. preuzima FC Bayern München, kojeg iz druge dovodi u prvu ligu, dva puta osvaja njemački kup, te 1967. europski Kup pobjednika kupova, pobjedivši u finalu tada jedan od najvećih klubova Europe: Glasgow Rangers. Kroz tadašnju momčad Bayerna su se dokazali danas legendarni njemački internacionalci, vratar Sepp Maier, Franz Beckenbauer i Gerd Müller, koji su tada, iako 20-ogodišnjaci, činili okosnicu jedne od najjačih europskih momčadi.
Poslije toga “Čik” Čajkovski je trenirao Hannover 96, 1. FC Nürnberg, Kickers Offenbach, s kojima je kao drugoligašima osvojio njemački kup 1970. godine.
Nakon toga vodi zagrebački Dinamo i 1. FC Nürnberg.
Ponovo se vraća u 1. FC Köln i onda opet u Kickers Offenbach. Odlazi u Švicarsku preuzeti FC Zürich (1978.-1980.), pa FC Grenchen (1980.). Zadnja momčad koju je vodio bio je Grazer AK 1981. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.