28. listopada 1992. Zločini srpske vojske – rušenje katoličkih crkava u BiH

srušena crkva
Foto: Snimka zaslona

O rušenju katoličkih crkava vrlo studiozno djelo napisao je pokojni general HVO-a Slobodan Praljak pod imenom “Srušene i oštećene katoličke crkve i vjerski objekti u Bosni i Hercegovini u ratu 1991. – 1995.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knjigu možete pročitati OVDJE.

Na današnji dan 28. listopada 1992srbijanska vojska miniranjem je srušila katoličku crkvu svetog Ilije u Bosanskom Brodu. Novu crkvu posvetio je kardinal Vinko Puljić 2014. na temeljima stare.

Do tada se je sveta misa služila u podrumu župnog stana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je srpska vojska ušla 6. listopada 1992. u Bosanski Brod, katolička crkva sv. Ilije bila je samo granatom pogođena u visini početka zvonika.  Kad su bogomolje (džamija i crkva) snimljene i vijest obišla svijet riječju i slikom – Srbi su sravnili sa zemljom i katoličku crkvu i džamiju.

Zatim su neprijatelji poravnali temelje u ratu porušene prve župne crkve i nijekali da je tu ikad bila crkva. No otkopavanjem temelja istina je došla na vidjelo te je na istim temeljima i po istom projektu sagrađena nova crkva.

U općini Bosanski Brod prije rata živjelo je 35.000 stanovnika. Najveći je bio broj Hrvata (41 %), pa Srba (33 %) i Bošnjaka 12 %. U gradu Bosanskom Brodu Hrvati su činili 57 % stanovnika, Bošnjaci 20 %, a Srbi 15 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.