Arheološka otkrića prikazuju sve opasnosti života Londona u 17. stoljeću

Arheološka otkrića na mjestu gradnje nove željezničke linije pokazuju sve opasnosti života stanovnika Londona u 17. stoljeću, od kuge i visokog mortaliteta novorođenčadi do okrutnosti gradske rulje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arheolozi su paralelno s iskopavanjem proučavali župne zapise o pokopima na grobovima otkrivenima duž 42 kilometra duge trase željeznice koja će povezivati istočni i zapadni dio Londona.

Šesnaest arheologa i dobrovoljaca radilo je na iskopavanju i proučavanju župnih arhiva i rezultat će biti popis od tri tisuće osoba koje su pokopane na groblju Bedlam ispod današnje stanice Liverpool Street Station.

Uvod u ”jedno od najturbulentnijih razdoblja povijesti Londona”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina identificiranih pokopana je između 1570. i 1729. što je razdoblje koje uključuje građanski rat 1642.-51., epidemiju kuge 1665. i veliki požar 1666.

“Ovo je istraživanje uvid u jedno od najturbulentnijih razdoblja povijesti Londona”, kaže arheolog Jay Carver.

Među identificiranima je i Nicholas Ambrose, gradonačelnik Londona u 1575. i astrolog imućnih stanovnika John Lamb kojeg je rulja kamenovala 1628. nakon što je optužen da se bavi crnom magijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, većina pokopanih na groblju Bedlam bili su londonska sirotinja i zapisi oslikavaju njihov život tijesno vezan uz bolesti i smrt.

Tako je jedan od pokojnika John Smith u samo mjesec dana u 1574. pokopao troje djece a sam je umro četiri godine kasnije.

Za stotine pokopanih utvrđeno je da su umrli tijekom epidemije kuge, tuberkuloze ili boginja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt gradnje željeznice vrijedan je 23 milijarde dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.