Srijeda, 15 siječnja, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Blagoslovljeno vrijeme crkvene godine – Mali korizmeni rječnik

Podijeli

Portal narod.hr odlučio je za svoje čitatelje „pratiti“ korizmeno vrijeme zanimljivim člancima i razmišljanjima o ovom posebno blagoslovljenom vremenu crkvene godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za početak donosimo ‘mali korizmeni rječnik’ za sve one koji žele sistematizirati i posložiti pojmove koji se vežu uz ovo korizmeno vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korizma ili četrdesetnica (lat. quadragesima) – dio liturgijske godine u kojem se kršćani pokornički pripremaju za najveći kršćanski blagdan Uskrs: proslava uskrsnuća Isusa Krista. Traje 40 dana sve do mise Večere Gospodnje Velikog Četvrtka. Nedjelje su kao dan tjedne proslave Isusovog uskrsnuća izuzete iz korizmenog vremena i njegovog pokorničkog duha.

Pepelnica (Čista Srijeda) – prvi dan Korizme koji označava početak korizmenog vremena obredom pepeljenja po čelu ili tjemenu posvećenim pepelom. To simbolički označava pokornički duh vjernika i želju da se kroz Korizmu približi Bogu. Pepeljenje se obavlja uz riječi Svetog Pisma: “Obratite se i vjerujte evanđelju!“, a vjernik kaže:“Amen“ što znači „Tako je“. Vjernikov odgovor je osobna potvrda želje da se korizmeno vrijeme koristi za osobno obraćenje i približavanje Bogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obraćenje – ponovno okretanje (obraćenje) prema Bogu, stoga je to svakodnevni čin ne samo kroz Korizmu. Kroz Korizmu vjernik čini posebne napore za obraćenjem: duhovne i tjelesne. U suštini znači ponovo pronaći utjehu u Bogu, okrenuti se od zla, ponovo uspostaviti svoje prijateljstvo sa Stvoriteljem.

Četrdeset je posvećeni biblijski broj

40 dana – vrijeme trajanja Korizme je 40 dana. U kršćanstvu broj 40 je simbol iskušenja i usavršavanja. To je vrijeme često u Svetom pismu i označava upravo prije navedeno:
40 dana trajao je opći potop (Post 7,14)
40 dana Mojsije je boravio na brdu Sinaj  (Izl 24,18)
40 godina su Izraelci lutali pustinjom (Još 3,4)
40 dana išao je Ilija prema brdu Horebu  (1 Kr 19,8)
40 dana vrijeme je u kojemu se Niniva trebala obratiti (Jona 3,4)
40 dana Isus je proveo u pustinji (Mk 1,13; Mt 4,2; Lk 4,1)
40 dana nakon uskrsnuća Isus je uzašao na nebo (Dj 1,6-11)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispovijed – Korizma je vrijeme kada kršćani, čak i oni koji se rjeđe ispovijedaju, pristupaju sakramentu ispovijedi kako bi se čiste i radosne duše mogli pripremiti za Uskrs

Liturgijska boja ljubičasta – ljubičasta je pokornička boja. Liturgijske boje općenito pozivaju vjernika na udioništvo u svetoj liturgiji. Tako ljubičasta boja korizme pozivan na dublje poniranje u sebe, pokoru i suočavanje sa vlastitom životnom stvarnošću prvenstveno u odnosu na Boga, a posljedično bližnjega i sebe. Mnoge vjernike podsjeća na Kristove modrice koje je nosio posvuda na tijelu za grijehe svijeta.

Veliki tjedan – osam dana prije Uskrsa, u Nedjelju muke Gospodnje ili Cvjetnicu, započinje je Veliki ili Sveti tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrhunac Svetog tjedna je Sveto trodnevlje, koje započinje večernjom misom na Veliki četvrtak.

Veliko (vazmeno) trodnevlje – ne spada u korizmeno vrijeme, ali se vrlo blisko nadovezuje na njega. To je vrijeme između Korizme i Uskrsa, te je vrhunac korizmene pripreme za proslavu Uskrsa. Veliko trodnevlje sastoji se od tri dana:

Veliki četvrtak – spomendan Isusove posljednje večeri
Veliki petak – spomendan Isusove muke i smrti
Velika subota – dan tišine, molitve i pohoda Isusovog  groba

Pokora – dolazi od latinskog paenitentia, na grčkom prijevodu metanoia, u Bibliji se koristi za označavanje obraćenje (okretanje, obratiti je slično okrenuti) grešnika Bogu. To je čin kajanja vjernika i iskrena namjera da više ne čini zlo, nego samo dobro. Ponekad ga se poistovjećuje sa sakramentom ispovijedi, ali šire značenje ima u smislu čovjekove želje za pomirenje s Bogom. U korizmeno vrijeme čovjek nastoji postom, molitvom i djelima milosrđa (tjelesnim i duhovnim) činiti pokoru da bi usmjerio putove svoje duše prema najvećem smislu svoga postojanja – ljubavi prema Bogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milosrđe (djela milosrđa) – najviši čin izraza Božje ljubavi prema čovjeka. Ono označava samu bit Boga, jer nadilazi riječ oproštenje. Uz oproštenje ona označava i Božju očinsku naklonost da čin oproštenja načini sa velikim smilovanjem i bliskošću prema čovjeku. Po riječima pape Franje najljepši izraz Božjeg milosrđa je poglavlje 16 iz starozavjetne knjige proroka Ezekiela gdje Bog s nježnom ljubavlju poput najboljeg oca zove i prašta Izraelu koji se okrenuo idolima i lažnim bogovima. Vjernik kao odgovor čini djela milosrđa jer je Isus rekao:“Blago milosrdnima jer će baštiniti milosrđe!“. Milosrđe je temelj vjere, a korizmeno vrijeme posebno je okrenuto djelima milosrđa.

Post – želja da se čovjek približi Bogu odricanjem koje se čini u vrijeme Korizme, bilo hranom ili na drugi način. Ovaj tjelesni čin odricanja ima duboku duhovnu dimenziju i zahvaća čovjekov duh. To nije ni dijeta, ni izgladnjivanje, ni zaokupljenost tijelom nego davanje prigode čovjekovom duhu da se približi Bogu ljubavi. Zato je potrebno da post prati i molitva, meditacije o Božjoj ljubavi, razmišljanja o Kristovim mukama, djela milosrđa i dr. Post je borba za sjedinjenje ljudske duše s Bogom i u svetačkoj tradiciji postaje ‘sladak post’ kada se čini na ispravan duhovan način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Molitva – suštinski jedino ispravno znači: razgovarati s Bogom kao s Ocem, ne blebetati bez razmišljanja kako je Isus poučio apostole dok je živio na Zemlji. To je nastojanje ulaženja u bliskost sa Bogom ljubavi.

Sveti Josip – jedini blagdan u korizmeno vrijeme koje je izuzeto od bilo kakvih slavlja. To je stoga jer je on zaštitnik sveopće Crkve, Kristovog tijela. Sveti Josip je i zaštitnik hrvatskog naroda.

Isus 40 dana u pustinji – Katekizam Crkve govori da „se Crkva (živi ljudi) svake godine Korizmom sjedinjuje s Isusovim otajstvom u pustinji“. Označava Isusovu otajstvenu pobjedu nad Sotonom koji ga je tri puta kušao, nasuprot 40 godina Izraela u pustinji kada je iskušavao Boga. Tako Isus postaje Sluga Božji u svemu vjeran Božjoj volji. Isusova pobjeda nad napasnikom u pustinji početak je velike pobjede koja je završila na Križu i uskrsnućem treći dan. To je otajstvo kršćanske vjere i Crkva participira u njemu suobličenjem na svaki (tjelesan, duševan i duhovan) način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: Esteban Chiner/flickr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci