Izložba radova njemačkih slikara iz 16. stoljeća u bečkom KHM

Izložba “Fantastični svjetovi, ekspresivnost u umjetnosti oko 1500. godine” koja obuhvaća sto i četrdeset djela njemačkih slikara i grafičara, otvara se u ponedjeljak navečer u bečkom Muzeju povijesti umjetnosti (Kunsthistorisches Museum – KHM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na izložbi je predstavljeno sto i četrdeset djela Lucasa Cranacha, Matthiasa Gruenewalda, Hansa Leinbergera, Wolfa Hubera i Albrechta Altdorfera, koji je zastupljen s najvećim brojem umjetnina, a izložen je i bakrorez “Adam i Eva” Albrechta Duerera.

Izložba, koja obuhvaća slike na drvu, skulpture, dijelove oltara, grafike, drvoreze, bakroreze i knjige, “posvećena je fenomenu ekspresivnog slikanja u renesansnoj umjetnosti umjetnika sjeverno od Alpa oko 1500. godine”, rekla je na konferenciji za novinare u bečkom Muzeju povijesti umjetnosti ravnateljica Sabine Haag.

“Predstavnici takozvane renesansne Dunavske škole, od kojih je najpoznatiji Albrecht Altdorfer, zauzimali su se za novi način slikanja – unoseći napetost i ekspresiju u krajolik, s usklađenim efektima svijetla i sjene ukomponiranim u prostoru”, dodala je Haag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postava izložbe podijeljena je u nekoliko cjelina: Slike ljudi – portreti, krajolici, religiozne teme, klasične teme, ekspresivni prikazi u djelima njemačkih umjetnika kasne gotike.

Eksponati su posuđeni iz mnogih austrijskih i stranih muzeja i zbirki uz ostale iz Državnog muzeja u Berlinu, Muzeja Frankfurt na Majni, Povijesnog muzeja u Regensburgu, Muzeja umjetnosti u Baselu, Leipzigu, Duesseldorfu, Državnog muzeja umjetnosti u Beogradu, a najviše radova je, prema riječima ravnateljice Haag, iz fundusa KHM-a.

Albrecht Altdorfer (oko 1485.-1553.) bio je njemački slikar i grafičar predstavnik takozvane renesansne Dunavske škole. Sakralne teme prikazuje slobodnije i smješta ih u krajolik s efektima svjetla i sjene te s pomno razrađenim detaljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripreme za izložbu, koja ostaje otvorena do 14. lipnja, trajale su više od tri godine, rekla je Haag.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.