Izložba “Fantastični svjetovi, ekspresivnost u umjetnosti oko 1500. godine” koja obuhvaća sto i četrdeset djela njemačkih slikara i grafičara, otvara se u ponedjeljak navečer u bečkom Muzeju povijesti umjetnosti (Kunsthistorisches Museum – KHM).
Na izložbi je predstavljeno sto i četrdeset djela Lucasa Cranacha, Matthiasa Gruenewalda, Hansa Leinbergera, Wolfa Hubera i Albrechta Altdorfera, koji je zastupljen s najvećim brojem umjetnina, a izložen je i bakrorez “Adam i Eva” Albrechta Duerera.
Izložba, koja obuhvaća slike na drvu, skulpture, dijelove oltara, grafike, drvoreze, bakroreze i knjige, “posvećena je fenomenu ekspresivnog slikanja u renesansnoj umjetnosti umjetnika sjeverno od Alpa oko 1500. godine”, rekla je na konferenciji za novinare u bečkom Muzeju povijesti umjetnosti ravnateljica Sabine Haag.
“Predstavnici takozvane renesansne Dunavske škole, od kojih je najpoznatiji Albrecht Altdorfer, zauzimali su se za novi način slikanja – unoseći napetost i ekspresiju u krajolik, s usklađenim efektima svijetla i sjene ukomponiranim u prostoru”, dodala je Haag.
Postava izložbe podijeljena je u nekoliko cjelina: Slike ljudi – portreti, krajolici, religiozne teme, klasične teme, ekspresivni prikazi u djelima njemačkih umjetnika kasne gotike.
Eksponati su posuđeni iz mnogih austrijskih i stranih muzeja i zbirki uz ostale iz Državnog muzeja u Berlinu, Muzeja Frankfurt na Majni, Povijesnog muzeja u Regensburgu, Muzeja umjetnosti u Baselu, Leipzigu, Duesseldorfu, Državnog muzeja umjetnosti u Beogradu, a najviše radova je, prema riječima ravnateljice Haag, iz fundusa KHM-a.
Albrecht Altdorfer (oko 1485.-1553.) bio je njemački slikar i grafičar predstavnik takozvane renesansne Dunavske škole. Sakralne teme prikazuje slobodnije i smješta ih u krajolik s efektima svjetla i sjene te s pomno razrađenim detaljima.
Pripreme za izložbu, koja ostaje otvorena do 14. lipnja, trajale su više od tri godine, rekla je Haag.
Tekst se nastavlja ispod oglasa