Na jesen bi trebala početi nastava u novoj zgradi Muzičke akademije, na koju Zagreb čeka skoro 100 godina, najavio je danas rektor zagrebačkog sveučilišta Aleksa Bjeliš, istaknuvši da bi već 1. listopada studenti i nastavnici trebali ući u novi prostor.
No, u adaptiranoj bivšoj Ferimportovoj zgradi na Trgu maršala Tita neće biti gotova i nova koncertna dvorana sa zahtjevnijom opremom te će zgrada u cjelini biti dovršena tijekom iduće akademske godine, rečeno je na konferenciji za novinare u zagrebačkom sveučilištu.
U adaptaciju bivše Ferimportove zgrade, koju jeZagreb 2002. kupio za 30 miljuna kuna, krenulo se 2008. Zgrada je srušena 2012. a cijeli projekt bio je vrijedan 210 milijuna kuna.
U dogradnju i rekonstrukciju postojeće zgrade Ferimporta uloženo je nešto više od 120 milijuna kuna, što su zajednički osiguravali Sveučilište u Zagrebu i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u ime RH, te Grad Zagreb, u omjeru 50-50.
Gradnju novog zagrebačkog i hrvatskog “hrama glazbe” pratilo je niz potoškoća od početka realizacije projekta. Tako je glavni izvođač radova otišao u stečaj, a projekt je preuzela Nexe grupa.
Stara zgrada bila je arhitektonski spomenik, ali je uvidom u stanje njezinog betonskog i čeličnog skeleta zaključeno da se mora srušiti i napraviti replika po novim standardima. Tu su i brojne druge specifičnosti projekta, delikatnost izvedbi i brojni detalji. Zbog toga su premašeni svi rokovi, no planirani je budžet ostao u gabaritima u kojima je prvotno zamišljen.
Nova zgrada Muzičke akademije, prema projektu arhitekta Milana Šosteriča, ima 12 tisuća četvornih metara raspoređenih na dvije podzemne i osam nadzemnih etaža. Tu će se na jednom mjestu konačno objediniti svi odsjeci Akademije sa 150 stalno zaposlenih, nekoliko desetaka vanjskih suradnika i 550 studenata koji su dosad bili raspoređeni na četiri lokacije.
Zgrada će biti opremljena najnovijim tehnološkim rješenjima u gradnji i opremi uključujući posebne sustave izolacije i sprječavanja širenja vibracija. Brojne prostorije za nastavu, individualne vježbaonice, biblioteka i čitaonica, velika dvorana s 300 sjedala opremljena posebnim podiznim platformama koje omogućuju smanjivanje i povećavanje pozornice i prostora gledališta prema potrebama djela koje se izvodi, mala dvorana i velika vijećnica u jednome, multimedijski studio te još niz sadržaja poput kafića, apartmana za goste Akademije pa čak i dvoetažna podrumska garaža, dat će posve novu dimenziju zagrebačkoj Akademiji, koja će tako po razini opreme i usluge stati uz bok najistaknutijim glazbenim institucijama Europe.
Prorektor Bojan Baletić istaknuo je da se intenzivno radi i na još dva projekta važna za funkcioniranje sveučilišta i studentski standard – dovršetku studentskog restorana u Varaždinu i studentskom restoranu na fakultetima agronomije i šumarstva u Zagrebu.
Studentski restoran u Varaždinu trebao biti gotov u rujnu, što bi stabiliziralo studentsku prehranu u tom gradu, koja više ne bi ovisila o privatnim restoranima, dok se uređenje restorana na zagrebačkoj agronomiji i šumarstvu očekuje se do proljeća 2015.