“Gradonačelnica Grada Siska Kristina Ikić Baniček odgovarajući na novinarske upite o svojoj zabrani djelovanja Caritasa u gradskim školama izrekla je niz neistina”, ističe Biskupijski ordinarijat Sisačke biskupije u priopćenju.
> Grad Sisak i Ikić Baniček (SDP) zabranili Caritasu humanitarno djelovanje u gradskim školama
Ikić Baniček zabranila Caritasu humanitarno djelovanje
Podsjetimo, Grad Sisak i SDP-ova Kristina Ikić Baniček zabranili su humanitarno djelovanje, odnosno provođenje korizmene akcije “Srcem se najviše daje” u osnovnim školama čiji je Grad Sisak osnivač, izvijestili su prošli tjedan iz Sisačke biskupije.
Cilj je akcije prikupljanje prehrambenih namirnica za pučku kuhinju Caritasa Sisačke biskupije i najsiromašnije članove društva. Akcija se provodi u 55 osnovnih i srednjih škola na području Biskupije. Prošle godine skupljali su za žrtve potresa, a ove godine za korisnike pučke kuhinje koja se sad, među ostalim brine i za desetak izbjeglica iz Ukrajine.
“Ne radi se ni o kakvoj humanitarnoj akciji, već su učitelji i nastavnici po nečijem nalogu instruirali učenike na prisilno doniranje hrane Caritasu, vežući prisilnu donaciju za uspjeh u školi. Samo to je dovoljan razlog da se zaštite djeca, a uz to je neprihvatljivo da vjerska organizacija koristi javne škole kao servis za prikupljanje i distribuciju robe”, ustvrdila je SDP-ova Ikić Baniček za Slobodnu Dalmaciju te dodala da škole i crkve moraju biti odvojene.
Sisačka biskupija: “Ikić Baniček je izrekla niz neistina”
“Gradonačelnica Grada Siska Kristina Ikić Baniček odgovarajući na novinarske upite o svojoj zabrani djelovanja Caritasa u gradskim školama izrekla je niz neistina. Rekla je kako se ne radi o nikakvoj humanitarnoj akciji „već su učitelji i nastavnici po nečijem nalogu instruirali učenike na prisilno doniranje hrane Caritasu, vežući prisilnu donaciju uz uspjeh u školi. Samo to je dovoljan razlog da se zaštite djeca, a uz to je neprihvatljivo da vjerska organizacija koristi javne škole kao svoj servis za prikupljanje i distribuciju robe. Škole i crkve moraju biti odvojene. Još jedan primjer zašto bilo kojoj vjerskoj organizaciji mjesto nije u školi“.
Sisačka biskupija nema saznanja da bi „učitelji i nastavnici po nečijem nalogu instruirali učenike na prisilno doniranje hrane Caritasu, vežući prisilnu donaciju uz uspjeh u školi“, a kako to ističe gradonačelnica u svom odgovoru.
Kada bi biskup imao takva saznanja sankcionirao bi takvog vjeroučitelja i oduzeo bi mu mandat. Ovaj odgovor gradonačelnice je laž i kleveta te izgovor da se zabrani djelovanje Caritasa, a što se nije dogodilo od 1946. godine kada su komunisti i MUP NRH zabranili rad Caritasu Zagrebačke nadbiskupije te mu je oduzeta cjelokupna imovina i predana Crvenom križu. Da je to tako, govori i činjenica da u svom odgovoru na upit Caritasa Sisačke biskupije, od 17. ožujka, gradonačelnica ističe da je razlog zabrane djelovanja Caritasa „sekularni karakter škola“ te da škole „nisu i ne mogu biti vjerski objekti u kojima se provode vjerske aktivnosti bilo koje vjerske zajednice, osim održavanja nastave temeljem Međunarodnog ugovora za djecu za koju su roditelji dali izričiti pristanak“.
Na području Sisačke biskupije i Grada Siska školski vjeronauk pohađa između 75% i 95% djece, a ona kao i njihovi roditelji imaju ustavom i zakonom zajamčena vjerska prava. Kako bismo zaštitili vjernike i naša ljudska i vjernička prava zajamčena međunarodnim pravom, osobito Međunarodnim ugovorom Republike Hrvatske i Svete Stolice protiv Grada Siska i gradonačelnice gospođe Kristine Ikić Baniček poduzet ćemo odgovarajuće pravne korake”, zaključuje se u priopćenju Sisačke biskupije.