Sutra dođite na Kljajićevo predavanje o Magdićevoj knjizi o hrvatskoj politici od Supila do Tita

Stipe Kljaić
Stipe Kljaić; Foto: narod.hr

Cafe galerija Institut (Metalčeva 3, Zagreb) u utorak 22. veljače u 19 sati ugostit će povjesničara dr. sc. Stipu Kljaića – urednika knjige Milivoja Magdića: U vučjoj jami – Hrvatska politika od Supila do Tita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rukopis “U vučjoj jami: Hrvatska politika od Supila do Titaˮ, koji je Milivoj Magdić napisao u emigraciji prije nego su ga 1947. saveznički organi u Italiji izručili Titovu režimu, izuzetno je važan povijesni dokument. Rukopis je na osnovu originala iz Svetojeronimskog zavoda u Rimu uredio i za publiciranje pripremio dr. sc. Stipe Kljaić, znanstveni suradnik Hrvatskoga instituta za povijest. On predstavlja dragocjeno svjedočanstvo o hrvatskoj politici iz pera jednog angažiranog intelektualca, koji je prošao vrlo dug put od integralnog lijevog jugoslavenstva do hrvatskog nacionalizma u prizmi katoličkog socijalnog nauka, uz naklon HSS-ovskom „konzervatizmu“ nakon rata.

Magdićev nedovršeni rukopis predstavlja niz skica izuzetno korisnih za razumijevanje hrvatske politike 20. stoljeća. Pored informativih cjelina o povijesti liberalne ideje u Hrvatskoj, politici svetosavlja i boljševizma, koje su osebujne i prožete sofisticiranim zapažanjima iz Magdićeva široka popisa političke literature, ovdje ćemo naći i posve originalna zapažanja o socijaldemokratskoj slijepoj ulici, nihilističkom jugoslavenstvu nacionalističke omladine („Kamovo pokoljenje“), politici HSS-a (po Magdiću nadklasna, konzervativna i nacionalna), sukobu HSS-ovske i nacionalističke omladine („fatalni nesporazum između nacionalnih snaga“), naravi komunističkog pokreta i antifašističkog programa u redovima hrvatske lijeve mladeži 1930-ih te o niskoj razini intelektualnosti u idejnim sukobima u istom razdoblju.

Od presudne su važnosti Magdićevi zaključci o Šufflayevu zapadnjaštvu

Po mojoj procjeni, od presudne su važnosti Magdićevi zaključci o Šufflayevu zapadnjaštvu kao sastavnom dijelu hrvatskog nacionalizma te Magdićevo opetovano insistiranje na štetnom trendu balkanizacije i odstupanja od zapadnjaštva u hrvatskoj politici tijekom međuratnog razdoblja općenito. Zato je velika šteta što Magdić nije imao prilike podrobnije se osvrnuti na ustaški pokret, o kojemu govori vrlo negativno (sektaški, zavjernički), ali tek u kontekstu emigrantskog djelovanja prije uspostave NDH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cafe galerija Institut nije “klasičan kafić”, već je realizacija ideje koja se rodila među članovima udruge Obnova još 2014. godine, a zamišljena je kao mjesto okupljanja mladih ljudi željnih „dodatnih sadržaja“ koje im ne nude klasični kafići u kojima provode većinu slobodnog vremena.

Udruga Obnova je neprofitna organizacija civilnoga društva, a višak prihoda ostvaren poslovanjem cafe galerije Institut (sva sredstva koja ostanu kao razlika prihoda i rashoda nužnih za operativno poslovanje) u cijelosti će biti uložen u financiranje projekata od šire društvene koristi, u donacije u dobrotvorne svrhe i inicijative koje doprinose razvoju kulture i umjetnosti, stoji u najavi predavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.