Suverenost danas: Havel o ograničavanje suvereniteta, Šola o suverenitetu osobe u okviru no limits kulture

Foto: snimka zaslona, Laudato.hr

Odjel za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, Klub studenata povijesti Hrvatskog katoličkog sveučilišta Homo volans i Hrvatska akademska zajednica Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu organizirali su u srijedu 23. veljače 2022. okrugli stol Suverenost danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je to drugi po redu okrugli stol iz ciklusa predavanja, tribina i okruglih stolova naslovljen Put suverenosti kojim se obilježava 30. obljetnica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.

Nakon uvodnog pozdrava rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željka Tanjića koji je izrazio zadovoljstvo suradnjom dvaju Sveučilišta i studentskih udruga, uvodna su izlaganja održali izv. prof. dr. Boris Havel s Fakulteta političkih znanosti i izv. prof. dr. sc. Ivica Šola s Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Izv. prof. dr. sc. Boris Havel u svojem se izlaganju pozvao na definiciju pojma suverena prema Carlu Schmittu koja definira da je suveren onaj tko odlučuje o iznimnom stanju.

>30. obljetnica međunarodnog priznanja RH: Koje su nas sve zemlje priznale u siječnju 1992.?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnost sustavne revalorizacije aktualnih procesa

Polazeći od te tvrdnje, Havel je oslikao sve suvremene faktore, ličnosti i procesu koji utječu na ograničavanje suvereniteta posebno se osvrnuvši na političke i društvene procese u suvremenoj Hrvatskoj. Izv. prof. dr. sc. Ivica Šola u svom je predavanju govorio o suverenitetu osobe u okviru no limits kulture, nastale pod utjecajem procesa pokrenutog prosvjednim aktivnostima 1968. godine i preoblikovanjem mentaliteta zapadne kulture koje su te aktivnosti pokrenule.

Drugi je dio svojega predavanja profesor Šola posvetio analizi ekonomskih i socijalnih izgleda ograničavanja suvereniteta kroz proces federalizacije Europske unije. U raspravi koja je uslijedila predavači i publika raspravljali su o pitanjima medijske i tehnološke suverenosti, pitanju autonomije sveučilišta kao i aktualnim vanjskopolitičkim problemima i ugrozama suverenosti.

Ovaj je okrugli stol ponudio raznolike i interdisciplinarne poglede na suvremene aspekte suverenosti i podsjetio na dužnost sustavne revalorizacije aktualnih procesa u svjetlu pojma suverenosti. Historijski diskurs projekta „Put suverenosti“ oplemenjen ekskursom u suvremene aspekte problematike suverenosti, sljedeći će mjesec biti dopunjen i medijsko-informacijskim aspektom borbe za hrvatsku suverenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.