Simbol Dana sindroma Down šarene su čarape. Šarene i rasparene čarape simboliziraju različitost, da svi možemo i želimo živjeti zajedno unatoč različitostima.
Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Downovim sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Dan je prvi put obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružile su se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se današnji datum obilježava u cijelom svijetu.
Poštivanje prava osoba s Downovim sindromom
Važno je obilježiti ovaj dan kako bi potaknuli ljude za veće poštivanje prava osoba s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati i kvalitetu njihovog života.
Unatoč njihovoj sve većoj prihvaćenosti u društvu u zadnjih četrdesetak godina, osobe s Down sindromom još uvijek bivaju diskriminirane i suočene s predrasudama kad je riječ o obrazovanju i samostalnom životu te su često prisiljene živjeti u institucijama u neadekvatnim uvjetima. Štoviše, u nekim se zemljama pokreću ili su već pokrenute inicijative kojima se želi ozakoniti automatski prekid trudnoće ako se u prenatalnim ispitivanjima pokaže da je riječ o djetetu s Downovim sindromom.
Prijedlog UN-a da se 21. ožujka proglasi Međunarodnim danom osoba s Downovim sindromom rezultat je višegodišnjeg lobiranja različitih udruga u svijetu koje okupljaju građane s Downovim sindromom, članove njihovih obitelji i stručnjake, a u kojima je sudjelovala i Hrvatska zajednica za Downov sindrom. Republika Hrvatska, kao članica UN-a, bila je sponzor rezolucije i vrlo aktivno je podupirala izglasavanje rezolucije.
Simbol Dana sindroma Down šarene su čarape. Šarene i rasparene čarape simboliziraju različitost, da svi možemo i želimo živjeti zajedno unatoč različitostima.
Hrvatska zajednica za Downov sindrom (HZDS) djeluje na području Republike Hrvatske kao krovna organizacija udruga (Zagreb, Split, Čakovec, Rijeka, Karlovac, Zadar, Osijek, Dubrovnik). Jedan od ciljeva Zajednice je unaprjeđenje kvalitete življenja djece i mladih s Down sindromom (DS), posebno kroz njihovo edukacijsko uključivanje u društvenu zajednicu od najranije dobi.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.