Svjetski kongres psihijatrije – zašto je važno rasvijetliti prisilne sterilizacije i eugeniku 20. stoljeća?

BAT
Foto: Thinkstock

Važan iskorak u otkrivanju istine učinila je Njemačka koja je na Svjetskom kongresu psihijatrije održanom u Berlinu od 8. do 12. listopada otvorila vrata istini knjigom i izložbom pod naslovom »Uhvaćeni, progonjeni, uništeni: osobe s invaliditetom i invalidi u nacionalsocijalizmu«. Nakon što je izložba otvorena u njemačkom Bundestagu 2014. pod pokroviteljstvom saveznoga predsjednika Joachima Gaucka, prikazana je na nacionalnoj i međunarodnoj razini na mnogim mjestima, a ugostili su je parlamenti, muzeji, kongresi ili klinike, a do sada je izložbu posjetilo više od 280 000 ljudi, piše Glas koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izložbi u Berlinu cilj je bio i predstaviti procese oduzimanja slobode i prisilne sterilizacije do masovnoga uništenja odabranih žrtava u vrijeme nacizma. Prikazani su počinitelji, žrtve i preminuli te se zahtijeva analiza događaja sve do danas. Tako se u dokumentima žrtava mogu vidjeti akteri uključeni u zločine i ideje o prisilnoj sterilizaciji i eutanaziji. Naglasak izložbe bio je na ideji da je svaki ljudski život vrijedan te da se svaka nemila scena i zloporaba psihijatrije moraju u potpunosti rasvijetliti, ma u čiju i kakvu svrhu to bilo. Središte je osoba sa svim vrijednostima koje ona nosi i kao takvoj treba joj pomoći i zaštititi ju u njezinoj nemoći i slabosti.

Posebno je kao oblik ili bolje rečeno formula zloporabe psihijatrije bila istaknuta eugenika. U nacističko doba ona se temeljila na pretpostavci da se reprodukcija mora kontrolirati zbog čistoće rase.

Tako je nakon 1933. rasna higijena u Njemačkoj postala naglašen politički program: socijalna i zdravstvena politika trebala je biti orijentirana na tzv. »vrijednost baštine« po mjeri režima u kojem se nalazio tzv. nadčovjek. Njemačke nacističke vlasti 1933. godine donijele su zakon po kojem se ljudi koji boluju od nasljednih bolesti obvezno moraju sterilizirati. Među onima koje je proganjao zakon za prevenciju oboljenja potomstva od nasljednih bolesti (njem. Gesetz zur Verhütung erbkranken Nachwuchses) bile su osobe s intelektualnim teškoćama, shizofrenijom, manično-depresivnim poremećajem, nasljednom epilepsijom, nasljednim sljepilom i gluhoćom te težim nasljednim deformitetima. Dokumenti i ilustracije bave se prikazom »genetskoga« zarobljavanja čitave populacije, gdje je do 1945. godine prisilno sterilizirano oko 400 000 ljudi, a ubijeno više od 200 000 ljudi. U odabiru pacijenata vodilja je bila istrjebljenje bolesnih ili nepoćudnih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kongresu na kojem se okupilo više od 12 500 psihijatara iz cijeloga svijeta sudjelovali su i predstavnici iz Hrvatske, a među njima aktivni sudionici bili su prof. dr. Veljko Đorđević i prof. dr. Marijana Braš s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Dr. Đorđević navodi da će se izložba premjestiti i u Hrvatsku, a to će biti poziv hrvatskoj psihijatriji da se suoči s režimskom psihijatrijom u totalitarnim sustavima, »a ne daj Bože ako takvih slučajeva ima i u nedavnoj prošlosti ili u sadašnjosti«. »Čovjek je iznad svega i on mora biti u središtu pozornosti, a ne mu prilaziti s drugih aspekata, bilo režimskih ili snagom moći. Da bismo mogli ići dalje, moramo rasvijetliti svoju prošlost. To će pročistiti hrvatsku psihijatriju, otvorit će oči i čist put novim generacijama«, ističe dr. Đorđević.

Cijeli članak možete pročitati ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.