Sprovod kardinala Pella: LGBT aktivisti ga vrijeđali, bivši premijer ih ismijao

pell
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Australski katolici veličanstvenim ispraćajem oprostili su se od kardinala Georgea Pella, Božjeg pastira čije je ime godinama bilo blaćeno na sudskom procesu zbog lažnih optužbi za pedofiliju. Iako je najviši australski sud jednoglasno odbacio sve optužbe protiv Pella, to nije ušutkalo one koji su ga proganjali, a nastavili su to činiti i nakon Pellove smrti. Oni su se pod zastavama duginih boja koje predstavljaju LGBT ideologiju, okupili pred katedralom u Sydneyu uz povike: Pell go to hell (Pell idi u pakao). No bivši australski premijer Tony Abbott tijekom dirljivog govora u katedrali našalio se na njihov račun. ”Kad sam čuo povike da kardinal Pell treba ići u pakao, pomislio sam: Ah ha! Oni očito vjeruju u zagrobni život! Možda je ovo prvo čudo svetog Georgea Pella”, rekao je Abbott.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Lav Crkve”

U svojoj homiliji nadbiskup Anthony Fisher OP, kardinalov nasljednik na mjestu nadbiskupa Sydneya, opisao je kardinala Pella kao ‘lava Crkve’, ‘diva s velikom vizijom’ koji je naviještao Evanđelje ‘bez srama, žestoko, hrabro do kraja’.

”Imao je i veliko srce, dovoljno snažno da se bori za vjeru i izdrži progon, ali dovoljno meko da se brine za svećenike, mlade, beskućnike, zatvorenike i nesavršene kršćane”, rekao je nadbiskup Fisher.

Brat kardinala Pella, David Pell, održao je glavni govor, opisujući ga kao “princa Crkve, dobrog i svetog čovjeka i ponosnog Australca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

404 dana u samici

David Pell također je opširno govorio o kardinalovih 404 dana u samici i konačnoj oslobađajućoj presudi, hvaleći i čuvare i zatvorenike u istražnom centru Barwon za njihovo dostojanstveno postupanje s njegovim bratom.

> Ivica Šola: Nedužni kardinal Pell oprostio je progoniteljima
> Index dva puta mijenjao naslov o kardinalu Pellu – oba puta objavio laži

Službi, koja je trajala gotovo četiri sata, prisustvovalo je oko dvije tisuće australskih katolika koji su se od ranog jutra skupljali u katedrali i oko nje.

Bilo je tu i 30 biskupa uključujući nadbiskupa Timothyja Costelloea SDB, predsjednika Australske katoličke biskupske konferencije, nadbiskupa Charlesa Balva, apostolskog nuncija u Australiji i o. Franka Brennana SJ, jednog od kardinalovih najvjernijih javnih zagovornika tijekom procesa protiv Pella.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prizorima koji nisu viđeni u Australiji od Svjetskog dana mladih u Sydneyu 2008., svećenici i biskupi napustili su katedralu kako bi podijelili pričest tisućama katolika koji su ispunili predvorje. Kongregacija je uključivala desetke redovnica iz redova sestara milosrdnica, dominikanki, sestara milosrdnica i drugih redova koje je podržavao kardinal; muškarci i žene iz David’s Placea, zajednice sa sjedištem u Sydneyu za beskućnike i marginalizirane osobe; vodeći teolozi, odgojitelji i voditelji katoličkih agencija; mlade obitelji i trudnice; autohtoni Australci, katolici irskog i engleskog podrijetla i nedavni migranti iz Libanona, pacifički otočani, vijetnamskih i drugih zajednica koje su postale okosnica Crkve u Sydneyu, piše australski katolički medij The Catholic Weekly.

Bivši australski premijer Abbott nazvao Pella najvećim australskim katolikom ikada i narugao se prosvjednicima

Oproštaju od kardinala osobno su prisustvovali federalni oporbeni vođa Peter Dutton i bivši premijer Tony Abbott.

U svom govoru o ”mentoru i duhovnom ocu”, Abbott je nazvao kardinala Pella ”najvećim australskim katolikom ikad i jednim od najvećih sinova naše zemlje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da je kardinal postao žrtveni jarac za Crkvu i da ga nikada nije trebalo istražiti, a kamoli osuditi.

“Da je umro u zatvoru, bez oslobađajuće presude Visokog suda, ovo bi – danas – bio sasvim drugačiji događaj, iako njegova nevinost ne bi bila ništa manja”, rekao je.
Abbott je također nazvao kardinala “svecem za naše vrijeme” i našalio se da on već čini čuda. “Kad sam čuo povike Pell go to hell (Pell idi u pakao) pomislio sam: Ah ha!, barem sada vjeruju u zagrobni život! Možda je ovo prvo čudo svetog Georgea Pella”, rekao je Abbott.

Prosvjed i provokacije LGBT aktivista

Katolički australski mediji izvijestili su o prosvjednu LGBT aktivista tijekom ispraćaja kardinala Pella, no istaknuli su da je riječ o manjoj skupini prosvjednika koja se sukobila s onima koji su došli na ispraćaj kardinala i da tome nipošto ne treba davati toliki značaj kakav tome događaju daje većina medija.

> Batarelo za Narod.hr: ‘Porota koja je prvotno proglasila kardinala Pella krivim podlegla je ljevičarskom medijskom linču’
> Slučaj kardinala Pella: Ogromne novčane kazne australskim medijima zbog manipulacija u izvješćivanju

Kako Hina izvještava o kardinalu Pellu?

Napomenimo samo da je u vijesti o ispraćaju kardinala Pella i Hrvatska izvještajna novinska agencija, koja bi trebala biti neutralna, apostrofirala upravo LGBT prosvjednike na Pellovom ispraćaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ranijim izvještajima Hina je kardinala Pella nazvala kontroverznim, iako je jedina kontroverzna stvar oko Pella neviđena medijska hajka i nepriznavanje oslobađajuće presude.

Podsjetimo, kardinal George Pell preminuo je u Rimu u utorak, 10. siječnja u 81. godini života. Rođen je 1941. godine u gradu Ballaratu, za svećenika je zaređen 1966. godine. Kao nadbiskup Melbournea služio je od 1996. do 2001. godine, a kao nadbiskup Sydneya od 2001. do 2014. godine. 2013. papa Franjo imenovao ga je u kardinalsko vijeće.

Kalvarija kardinala Pella

Pell je osuđen u prosincu 2018. godine za zlostavljanje dvojice 13-godišnjaka. Tužiteljstvo je tvrdilo da se zlostavljanje dogodilo u sakristiji i na hodniku katedrale sv. Patrika u Melbourneu sredinom devedesetih.

U zatvoru je proveo duže od godinu dana. Nije mu bilo dopušteno služiti misu.

Visoki australski sud srušio je osuđujuću presudu i oslobodio australskog kardinala svih optužbi. Dokazano je da se zlostavljanja za koja je optužen ni na koji način nisu mogla dogodili na mjestu i u vremenu u kojem je tvrdila lažna žrtva i tužiteljstvo.

U medijima se stvorila ogromna hajka na kardinala Pella. Australski i međunarodni mediji proglasili su ga krivim i prije donošenja presude.

Jednoglasno oslobođen optužbi

Visoki australski sud početkom travnja 2020. jednoglasno je oslobodio kardinala Pella koji je izvršavao kaznu od 6 godina zatvora zbog zlostavljanja maloljetnika, ukinuvši presudu Prizivnoga suda koja je donesena u kolovozu 2019. i koja je potvrdila odluku suda u Melbourneu iz prosinca 2018. godine.

Sedam je sudaca australskog najvišeg suda jednoglasno donijelo pravorijek da se zločin nije mogao dogoditi na način na koji se tvrdilo te su naložili kardinalovo oslobađanje.
Kardinal Pell je nakon odluke Visokoga suda istaknuo da se neprestano izjašnjavao nevinim i da je nepravda koja mu je bila nanesena – sada ispravljena. Osvrnuvši se na čovjeka koji ga je lažno optužio, a koji je devedesetih godina bio ministrant u melburnškoj katedrali, kardinal je rekao da prema njemu ne osjeća nikakvu ljutnju.

Također je zaželio da njegova oslobađajuća presuda ne izazove dodatne boli. Napomenuo je da je istina temelj dugoročnog ozdravljenja. I da je istina jedini temelj pravde. Jer, pravda znači istina za sve.

Sveta Stolica je u cijelom tom događaju uvijek prihvaćala odluke australskih sudaca, ističući najviše poštovanje prema pravosudnim vlastima u njihovim različitim stupnjevima, no iščekujući daljnji razvoj postupka. Sveta Stolica je u raznim izjavama podsjećala da je kardinal uvijek isticao svoju nevinost i pravo na obranu sve do posljednjeg stupnja pravde, neprestano je potvrđivao svoju blizinu žrtvama seksualnog zlostavljanja i obvezu nadležnih crkvenih vlasti da procesuira članove klera koji su za to odgovorni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.