Hrvatsku košarkašku reprezentaciju za otprilike sedam mjeseci očekuju teške kvalifikacije za Olimpijske igre. Nakon debakla u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo Hrvatskoj prijeti i propuštanje još jednog velikog natjecanja, a to bi doista bio težak udarac za ionako ranjenu hrvatsku košarku zarobljenu u raljama besmislene regionalne lige koja je u potpunosti marginalizirala hrvatsko košarkaško prvenstvo.
Naša reprezentacija trebala bi u kvalifikacijama zaigrati kompletna, u jakom sastavu, s NBA zvijezdama, međutim, da to nije nikakva garancija za uspjeh vidjeli smo u kvalifikacijama za SP predvođena najvećim zvijezdama Hrvatska je gubila utakmice od protivnika koje smo u prošlosti pobjeđivali i prije nego li smo istrčali na parket. Naravno, bila su tu neka druga vremena, košarka se promijenila, mnogi su napredovali, a mi baš i ne toliko.
Nakon debakla naše košarke u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nitko od stvarno odgovornih nije odgovarao, uključujući i Dina Rađu. Svaki igrač koji bi bio pojačanje za našu reprezentaciju trebao bi biti dobro došao, pa tako i Amerikanac Shane Larkin, koji je prije nekoliko mjeseci navodno bio u pričama oko igranja za hrvatsku košarkašku reprezentaciju, ali to su Dino Rađa i Stojko Vranković demantirali. Danas se taj isti Larkin upisao u povijest Eurolige.
‘‘Da, definitivno bi bilo lijepo nastupiti na Olimpijskim igrama. To je san svakog sportaša. Naravno da bih preferirao nastup za SAD, no s obzirom na situaciju, definitivno sam otvoren i za ideju da nastupam za Hrvatsku”, govorio je prije nekolio mjeseci sjajni američki playmaker 27-godišnji Shane Larkin. Dakle, Larkin je bio u igri za hrvatsku košarkašku reprezentaciju, koja naprosto vapi za jednim velikim rezultatom s obzirom kako medalje nema već 24 godine, međutim, to su stručni savjetnik Dino Rađa i predsjednik Saveza Stojko Vranković ekspresno demantirali objašnjenjem da ‘dok su oni u HKS-u, stranac neće igrati za reprezentaciju’.
I takva politika Saveza se, naravno, može razumjeti, međutim… Što ako stranac dolazi iz Srbije, Slovenije, BiH..., ukratko, regije?Jer stranac je stranac, bez obzira došao s Marsa ili iz susjedne države. Je li bolje rješenje Larikn ili je možda bolje moliti da se vrate oni koji su u nekoliko navrata odbili poziv izbornika i svoje obveze stavili ispred interesa nacionalne momčadi? Ne jednom, nažalost, neki su košarkaši poslali odbijenicu reprezentaciji, a uvijek ih se iznova zvalo, molilo… Nema stranaca, ako nisu iz ”regije”, u reprezentaciji, ali će Dino Rađa igrati prijateljsku utakmicu u dresu nepostojeće Jugoslavije protiv nepostojećeg SSSR-a u Beogradu!? Priča ne drži vodu… Nema stranaca, ali ćemo ABA ligu pretpostaviti hrvatskoj košarkaškoj ligi, hrvatskom prvenstvu.
Priče o Larkinu su vrlo brzo zaboravljene, Hrvatska je saznala da će do Tokija morati ići po trnju, preko teških protivnika, dok Amerikanac pojačava tempo u Euroligi te prosječno zabija 22 koševa po utakmici, uz vrlo dobar postotak šuta od preko 50 posto. Recimo kako je u pobjedi svog Anadolu Efesa nad Bayernom (104-75) zabio 49 poena za 31 minutu igre čime se upisao u povijest Eurolige kao igrač koji je zabio najviše koševa na jednoj utakmici. Naravno, Dražen Petrović je svojedobno, osamdesetih, u dresu Cibone znao zabiti i preko pedeset koševa, no, to je bio Kup prvaka, a Dražen je bio i ostao jedinstven.
Izvor: narod.hr