U grčkim zatvorima nalazi se 102 pripadnika navijače skupine Dinama, Bad Blue Boysa (BBB) koji su tamo završili nakon nereda prije utakmice Lige prvaka protiv AEK-a. U sukobima je smrtno stradao Michalis Katsouris.
“Stotinu i dva Bad Blue Boysa su više od dva mjeseca u grčkim zatvorima, a za troškove njihove obrane do sada je prikupljeno 190.163 eura zahvaljujući donacijama navijača iz cijele Hrvatske i inozemstva. Svima koji su sudjelovali u akciji prikupljanja sredstava za našu zatvorenu braću se ovim putem još jednom želimo zahvaliti”, napisali su BBB.
Oni nastavljaju s novim akcijama prikupljanja donacija.
> Sud odlučuje o izručenju hrvatskih navijača Grčkoj: Malenica se konačno probudio, pisat će grčkom kolegi
“One se mogu predati izravno u našem Fan Shopu u Ilici 37 ili uplatiti na račun.
Privredna Banka Zagreb
IBAN: HR25 2340 0091 1110 8996 5
SWIFT: PBZGHR2X
Udruga navijača Dinama
Ilica 37
Zagreb
Prioritet grupe je da našoj braći osiguramo što kvalitetniju obranu kao i da olakšamo njima i njihovim obiteljima”, naveli su.
> Dva su mjeseca od uhićenja BBB-a u Grčkoj: Je li hrvatska diplomacija aktivna kao u slučaju Zambija?
Plenković s europskim čelnicima: ‘Tražit ću grčkog premijera da mi kaže kakva je situacija s Boysima’
Hrvatski je premijer Andrej Plenković upitan hoće li s grčkim kolegom Micotakisom razgovarati o navijačima Dinama zatvorenima u Grčkoj nakon sukoba s navijačima AEK-a u kojima je jedan grčki navijač poginuo, Plenković je kazao: “Stalno razgovaramo o tome”.
“Mi smo dobri, pa pričamo o tome često”, istaknuo je. “Tražit ću ga da vidim kakva je trenutno situacija”.
“Vjerojatno ćemo u neformalnim kontaktima komentirati i ovu globalnu situaciju, dakle teroristički napad Hamasa na Izrael i izgledne reakcije Izraela koji naravno ima pravo na samoobranu, ali mora poštovati međunarodno i humanitarno pravo”, kazao je Plenković.
Je li Hrvatska mogla učiniti više?
Mnogi se pitaju je li hrvatska diplomacija mogla učiniti više, kao što je činila u aferi Zambija?
Koliko se Republika Hrvatska angažirala oko zambijske osmorke pokazuje dramatična ispovijest Darija Klasića, drugog tajnika Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Južnoj Africi, koji je redovito obilazio optužene hrvatske državljane. Kazao je da je ovaj šestomjesečni slučaj najteži slučaj u konzularnoj povijesti hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova. Neobična je to konstatacija ako se prisjetimo otmice Tomislava Salopeka u Egiptu 2015. kojeg su teroristi kasnije i smaknuli.
Zanimljivo je i da su vladajući hrvatskim državljanin “priredili i doček” prilikom slijetanja u Ljubljani. Naime, po osmero hrvatskih državljana i četvero djece iz DR Konga, u Ljubljanu su došli kombiji Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Ministarstva unutarnjih poslova. Kako je javio HRT dočekao ih i veleposlanik RH u Sloveniji, te predstavnice Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Obiteljskog centra, ”kako bi ponudili podršku i pomoć, posebice za djecu”.
Podsjetimo također da je premijer Andrej Plenković ponavljao kako se optuženima pruža sva pravna pomoć kao i da su djeca su hrvatski državljani, kao i da je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman isticao da je njihova “obveza zaštita hrvatskih državljana gdje god bili i za što god bili optuženi.”
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.